פרעות אום-צפא
פרעות אום-צפאצילום: ביטחון עטרת

במערכת הביטחון מתכוונים להקים כוח ייעודי של צה"ל, משמר הגבול ושב"כ שיפעל נגד התפרעויות של יהודים נגד ערבים, כך דווח ב'כאן חדשות'.

בנוסף, שב"כ צפוי להרחיב את המעצרים, כולל המעצרים המנהליים נגד מתפרעים.

גורמים במערכת הביטחון אמרו ש"אמירות כמו 'למחוק את חווארה' מהוות הסתה קשה - ובימים האחרונים ראינו את תוצאותיהן עם רוח גבית של דרג מדיני".

הם הבהירו שישנה חשיבות לגנות ולהוקיע בפומבי את מעשי האלימות הללו - החל מגורמים מדיניים ופוליטיים ועד מנהיגים בישובים, מחנכים ומובילי ציבור. "בהעדר גינוי מתוך ההנהגה וההתיישבות, הקיצונים רואים בכך רוח גבית וכך מתרחב מספר המעורבים באירועים אלימים אלה".

לאחר הפיגוע הרצחני סמוך לעלי עשרות פעילי ימין קיצוני התעמתו עם פלסטינים ליד הכפר אום ספא. כוח צה"ל הגיע למקום ואחד החיילים נפגע באורח קל מהאבנים.

שר הביטחון יואב גלנט בהמלצת שב"כ חתם ביום רביעי על ארבעה צווי מעצר מנהליים ליהודים שנחשדים בהתפרעויות. במענה לשאילתה שהגישה ח"כ מירב בן ארי ענה גלנט כי "המתיישבים ביהודה ושומרון הם אזרחים שומרי חוק".

בן ארי שאלה: "לא צריך להיות קצין מודיעין כדי להבין שחס וחלילה כמו בפעמיים הקודמות, באירוע הטרור הבא כנראה שנראה מתנחלים יוצאים לשרוף בתים", טענה בן ארי. "אני שואלת אותך אדוני השר, האם הצבא מוכן לאירוע הבא?".

גלנט השיב: "המתיישבים ביהודה ושומרון הם אזרחים שומרי חוק, לצד זאת יש קבוצה של פורעי חוק וסדר. חלק ניכר מהם לא תושבי יהודה ושומרון, מדובר על קבוצה מאוד מסוכנת שמוקעת על ידי ההתיישבות והנהגתה אך הקבוצה הזאת גדלה".

"לא רק אני מודאג מזה, כך גם ראש הממשלה וכך גם הרמטכ"ל וראש השב"כ. אני לא אאפשר מצב שנדאג כמו האויבים שלנו, זאת לא הדרך שבה עם הספר צריך להתנהג. יש לנו פה תופעה חברתית מסוכנת שצריך להילחם בה".