ח"כ שמחה רוטמן: בבחירת רב חייב להיות כוח בידי תושבי העירערוץ הכנסת

יו"ר ועדת החוקה הציג היום (שני) בפני הוועדה את חוק בחירת רבני ערים אותו הניח על שולחן הכנסת יחד עם ח"כ ארז מלול.

רוטמן הדגיש בפני המשתתפים כי סעיף בחוק יגדיר כי נציגי השר בועדת הבחירות יהיו תושבי הרשות המקומית וכך 75% מחברי הגוף הבוחר יהיו מהרשות המקומית ולפחות רבע מכל הגוף הבוחר יהיו נשים.

"נוודא שכוח ההשפעה של תושבי אפרת או ירוחם לא יפחת מכוח ההשפעה של תושבי תל אביב או ירושלים. כוח ההצבעה של חברי מועצת העיר יהיה 50% מהגוף הבוחר, והנציגים המקומיים יהיו בסך הכל 75% מהגוף הבוחר, גם בעיר גדולה וגם בעיר קטנה", אמר רוטמן.

בעניין ייצוג נשים, נאמר בוועדה כי אפילו בעיר שבה כלל נבחרי הציבור הם גברים, ואין אף אישה שנבחרה למועצה המקומית, יוודא השר שלפחות 25% מהאסיפה הבוחרת יהיו נשים.

לדברי רוטמן, "המציאות היום היא שבכ-40 ערים ומועצות תפקיד רב העיר לא מאויש. הסיטואציה בה אין רבני ערים בכל כך הרבה ערים בישראל נוסף על מועצות אזוריות ועוד, אומרת שהמערכת לא עובדת".

הוא הוסיף כי "בבחירת רב חייב להיות כוח משמעותי בידי תושבי העיר ונבחרי הציבור המקומיים. גם למשרד הדתות ולשלטון המרכזי, שהרב פועל בתחומים רבים כנציגו, וגם למועצת הרבנות הראשית, שהיא הגוף הרבני המרכזי שמחברת בין הרב לבין הרבנות הראשית. לא צריך להיות כוח עודף או מופרז לאף אחד מהם. בערים הגדולות כמו ת"א וירושלים, חצי נבחרי ציבור מקומיים, רבע נציגים מקומיים שבוחר השר בהתייעצות עם ראש העיר ורבע של מועצת רבנות הראשית. כמובן שנעשה התאמות לרשויות הקטנות, שגם בהן כוח מועצת הרבנות הראשית לא יעלה על רבע מהגוף הבוחר כדי לשמור על האיזון".