עומס חום כבד
עומס חום כבדצילום: istock

בעוד גל חום כבד פוקד את ישראל, גם תושבי אירופה מתמודדים עם תנאי חום קיצוניים. גל חום יוצא דופן פוקד בימים האחרונים, ובעיקר במהלך סוף השבוע, מדינות רבות באירופה.

באיטליה הכריזו הרשויות על "התראה אדומה" ב-16 ערים ברחבי המדינה, לאחר שהטמפרטורות הגיעו עד 40 מעלות. אזרחי איטליה התבקשו שלא לשהות בחוץ שלא לצורך בין השעות 11 בבוקר עד 6 בערב, כדי להימנע מפגיעה בריאותית.

בספרד גל החום הקשה צפוי להביא לטמפרטורות של עד 45 מעלות בערים שונות, בעיקר באזורים הדרום-מזרחיים של חצי האי האיברי. גם יוון סופגת את גל החום הכבד עם טמפרטורות של מעל 40 מעלות בחלקים מהמדינה.

הרשויות ביוון אסרו על גישה לשמורות טבע ויערות על מנת להפחית את הסיכון לשריפות, וחלק מהעיריות פתחו אזורים ממוזגים במבני ציבור על מנת לאפשר לאנשים להסתתר מהחום הכבד. מדינות נוספות שסובלות מגל החום יוצא הדופן הן גרמניה, פולין וצרפת עם טמפרטורות שיאמירו עד 38 מעלות.

בחלק מהמדינות עלול גל החום להכות עד סוף השבוע הבא, והחשש הוא גם מפני שריפות ענק שעלולות לפרוץ באזורים עם טבע נרחב. אזרחי המדינות התבקשו להישאר במקומות מוצלים ולהקפיד על שתיית מים מרובה. גלי החום הפכו לנפוצים יותר ויותר באירופה בשנים האחרונות.

כדור הארץ התחמם ב-1.2 מעלות צלזיוס מאז המהפכה התעשייתית, עקב גזים לוכדי חום שנפלטו על ידי דלקים מאובנים, והרס הטבע. באירופה נרשמה עלייה של פי שניים מהממוצע העולמי. הארגון המטאורולוגי העולמי הזהיר כי "מזג האוויר הקיצוני הנובע מהתחממות האקלים הופך למרבה הצער לנורמה החדשה".