נתב"ג. אילוסטרציה
נתב"ג. אילוסטרציהצילום: iStock

ישראל וארה"ב חתמו אמש על הסכם הדדיות שמהווה את המשוכה האחרונה בדרך לקבת ישראל לתוכנית הפטור מוויזה לארה"ב והיום (חמישי) יחל פיילוט לכניסת אמריקנים ממוצא פלסטיני ליהודה ושומרון ולרצועת עזה דרך נתב"ג.

אלא שגורם בקואליציה מזהיר כי הממשל האמריקני לא מסתיר את רצונו שכל ערבי שהוא בעל אזרחות אמריקנית יוכל להיכנס באופן חופשי לישראל והדבר עלול לגרום לסכנות ביטחוניות וגם לגל של מהגרים שישראל אינה מעוניינת בו.

במערכת המדינית מעריכים שבין 80 ל-90 אלף אזרחים אמריקנים הם ערבים שטוענים למוצא פלסטיני וכרבע מהם תושבי יהודה ושומרון.

הגורם בקואליציה אמר שלמרות הפתרונות שהציבו בשב"כ - הרי שישראל מחוייבת להוכיח את עצמה בתחום זה - ועל כן תיאלץ להנמיך משמעתית את הרף של כניסת ערבים המגדירים את העצמם פלסטינים ומכניסים באזרחות אמריקנית שבעבר איש לא חשב להכניסם לישראל.

בהודעה רשמית של מחלקת המדינה הובהר בדיוק למה מצפים האמריקנים. "ארה"ב מברכת על הודעתה של ישראל כי היא משנה את נוהלי הנסיעה של אזרחי ארה"ב הנוסעים לישראל לביקורים קצרי טווח, כולל קונקשן. אנו מבינים ששינויים אלה נועדו להבטיח יחס שווה לכל אזרחי ארה"ב, ללא קשר למוצא לאומי, דת או אתניות. מדיניות הנסיעות המעודכנת תאפשר לכל אזרחי ארה"ב לנסוע לישראל דרך כל נמלי הכניסה, כולל נתב"ג. מדיניות זו חלה על כל אזרחי ארה"ב, כולל פלסטינים אמריקנים במרשם האוכלוסין הפלסטיני".

גורם מדיני ציין בתגובה כי ישראל שומרת לעצמה זכות סירוב להכניס כל אזרח אמריקני לשטחה בשל סיבות פליליות או קשר לטרור - בדיוק כפי שארה"ב שומרת לעצמה את הזכות לעשות זאת כלפי אזרחים ישראלים.

עם זאת הוא הודה שכעת יהיה קשה הרבה יותר למנוע מפעילי BDS וממובילי חרם נגד ישראל כניסה למדינה כפי שהיה בעבר וציין כי לפי שעה לא נמצא מענה לסוגייה מול האמריקנים.