שטראוס
שטראוסצילום: Michael Giladi/Flash90

ראשי ישיבות ומוסדות בציונות הדתית יצאו בקריאה נגד חברת 'שטראוס' והבהירו כי המוסדות שלהם יפסיקו לרכוש מוצרים מחברות שיחרימו את הציבור.

"אנו מזועזעים מהחלטת חברת המזון שטראוס, להשתמש בכוחם הכלכלי כדי להשליט אג'נדה פוליטית על דעת הקהל בישראל", כתבו הרבנים.

לדבריהם, "ערוץ 14 הוא הערוץ היחיד המאזן את כל שאר ערוצי התקשורת - כולל התקשורת הממלכתית, שכולם מנגנים בקול אחר המוטה באופן בוטה לטובת השמאל והאופציה".

הם ציינו כי "הרצון להחרים את ערוץ 14 מזכיר לכולנו את התקופה החשוכה של רוסיה הקומוניסטית, שבה אסור היה להשמיע שום דעה מלבד זו המקובלת על השמאל הקומוניסטי האתיאיסטי. לא נוכל בשום אופן לעבור על כך בשתיקה".

הרבנים הסבירו כי חרם על ערוץ 14 "שנאמן למסירת ישראל ולערכים לאומיים וציוניים, היא לא החרמה נקודתית של גוף תקשורת אלא החרמה ופגיעה בציבור גדול בישראל".

"איננו יכולים לשבת מנגד", כתבו הרבנים והודיעו: "הרינו להודיע כי מהיום הישיבות ומוסדות החינוך שלנו לא ירכשו מוצרים מחברות המחרימות ציבורים בישראל, הפוגעות בחופש הביטוי ובאחדות העם".

לסיום נכתב: "אנו קוראים לתלמידנו ובני משפחותיהם ללכת בדרכנו ולא לרכוש מוצרים של חברות מסחריות המנסות להשתיק ולסתום פיות".

הרבנים שחתומים על המכתב: ראש מוסדות "בני דוד" הרב אלי סדן, רב המועצה האיזורית שומרון וראש ישיבת ברכת יוסף באלון מורה הרב אליקים לבנון, רב העיר צפת הרב שמואל אליהו, ראש ישיבת ההסדר מצפה רמון הרב צבי קוסטינר, ראשי ישיבת ההסדר שדרות הרב דוד פנדל והרב שלמה בנימין, ראש ישיבת מצפה יריחו הרב שבתי סבתו וראש הישיבה "אורות אשקלון" הרב ערן טמיר.

ממכון הרטמן נמסר: "קשה למצוא הצדקה לקריאה של קבוצת רבנים נכבדים לחרם על חברה מסחרית. אם יש ערך לתחינות 'אחים אנחנו' ולקריאה להיכנס לשיח מפייס הוא ודאי נמדד במיוחד לנוכח אחים שאינם מסכימים איתנו. קשה גם להבין מדוע סוברים רבנים אלה שדווקא ערוץ 14 מציע 'קול צלול וברור שנאמן למסורת ישראל', שכן הערוץ מפיץ אמירות קשות ורדיקליות, וגישתו ליהדות לא רק זרה אלא מקוממת חלקים נכבדים מהיהודים בישראל. דווקא ביומרה שלו לדבר בשם המסורת הערוץ לא מקרב אלא מרחיק יהודים ממורשתם.

היה אפשר לצפות ממורי הלכה ומנהיגים רוחנים לשמור על לכידות ולקרוא להושטת יד למרות הכעס. חבל שבקריאה שלהם הם בוחרים להעמיק את השסע, ולא לנסות לאחותו".