גדי שמני
גדי שמניצילום: Miriam Alster/Flash90

האלוף במיל' גדי שמני, מפקד פיקוד המרכז לשעבר, מתייחס בראיון לערוץ 7 למה שזוכה בתקשורת לכינוי 'תופעת אלימות המתנחלים'.

"זו לא בעיה חדשה שצצה עכשיו עם הממשלה הנוכחית", הוא אומר וקובע כי "ממשלות ישראל לדורותיהן, ימין ושמאל, איפשרו למפלצת קטנה להתפתח בשטח בדמות אנשים מאוד קיצוניים עם דעות קיצוניות וחזון מטורף ומשיחי, לתת להם נשק, לאפשר להם תנועה ולהיות מאוד סלחניים כלפיהם וכמעט לא לאכוף מולם".

"מי שאחראי על האכיפה ביהודה ושומרון הוא צה"ל ותחתיו משטרת ישראל. יש לנו את מחוז ש"י במשטרה שהוא מחוז מאוד קטן ומוחלש במכוון כדי שלא לייצר אכיפה חזקה. זה גם תיעדוף של המשטרה שמעדיפה להפנות כוחות למקומות אחרים, והבעיה הזו התפתחה במשך שנים", אומר שמני הסבור כי "לחיילים תמיד הייתה בעיה עם המציאות הזו כי הם לא אנשי משטרה, הם לא יודעים להביא ראיות באירועים שכאלה. גם אם הם היו עוצרים מישהו בסופו של דבר הוא היה משוחרר, וכך העסק הזה הלך והתפתח בצורה שהגיעה לממדים מאוד בעייתיים שיצרו הרבה חיכוך ובסופו של דבר גורם להרבה שנאה ופיגועי נקמה".

שמני מדגיש ואומר: "למען הסר ספק אומר שהצד המאוים יותר ביהודה ושומרון הוא היהודים וזה ברור לגמרי. הם שחיים תחת איום מתמיד של פיגועים והתקפות וגם ללא החיכוך הזה היו פיגועים, אבל עם זאת, לפעולות של אותם אנשים קיצוניים יש יכולת לייצר תאוצה מטורפת של הפעילות בצד הפלשתיני בגלל הרגשות שזה מייצר שם. הם רואים את המתנחלים והצבא כגוף ואחד. הם לא מאמינים שאירועים קורים באופן ספונטני על ידי מטורף כלשהו. בעיניהם דברים כאלה לא קורים סתם כך ללא תכנון במדינה שיש לה לוויינים ומטוסי קרב. זו תפיסתם".

"בעת האחרונה, מאז כינונה של הממשלה הזו, גורמים שהיו בשטח וחוללו חלק מהאירועים הללו חדרו לכנסת ישראל ולממשלת ישראל. יש היום אנשים בתפקידים מאוד מרכזיים ולמעשה הם מצליחים בצורה מאוד מתוחכמת להעביר תקציבים, לתת גיבוי ולהעביר מסרים והפעילים הללו בשטח מרגישים הרבה יותר מוגנים עם גיבוי מהדרגים הפוליטי, וכלן זה מביא אותנו למצב שבו הרתיחה הולכת ומתגברת ואנחנו יכולים למצוא את עצמנו בתוהו ובוהו בטווח הזמן הקרוב", מזהיר שמני המזכיר את ההסלמה שכבר כעת קיימת בשטח והצריכה את הכפלת הסד"כ הצה"לי בשטח.

לדבריו ניתן לזהות כיצד הפלשתינים מנסים לייצר תג מחיר מהיר לכל פעולה ישראלית בשטחם. "יש הרבה נשק בשטח ויש הרבה אנשים שנכונים להתאבד ולבצע פיגועים. הם מוכנים לייצר את תג המחיר הזה", אומר שמני ומוסיף: "מי בסופו של דבר נפגע מהאירועים האלה בדרך כלל הם אזרחים כמו אלה שישבו בחומוס אליהו ליד עלי וכמו הבחור שנהרג אתמול בתל אביב. אנחנו לא צריכים להגיע למצב כזה של חוסר שליטה ונראה שהיום אנחנו במצב שבו הממשלה מאבדת שליטה, וזה קורה כי בממשלה יש מי שמובילים את הקו הזה שמשרת את המטרות שלהם".

בהזדמנות זו שמני מדייק את דבריו לליאת רגב ברשת ב' בהם התייחס לסמוטריץ' ובן גביר: "אמרתי שאנשים כמוהם, לא דווקא הם, שמחים כשיש אירוע כזה כי אז הם יכולים לומר 'אמרנו לכם שצריך לנקוט יד הרבה יותר קשה, צריך לגרש, צריך לשרוף, צריך עוד התיישבות'. רוב האנשים בהתיישבות הם אנשים נורמטיביים וממלכתיים ובעיניי עודד רביבי, ראש מועצת אפרת, ואנשים שכמותו הם מופת לכך. גם הוא והם רוצים להתיישב ולהתרחב, אבל לא תשמע מהם רפש שכזה, כמו שאתה שומע משרים בממשלה על צה"ל, על חיילי צה"ל ועל אלוף פיקוד מרכז".

"לאן נעלמה הציונות הדתית? איך הם מאפשרים את ההשתלטות העוינת הזו של גורמים שלוקחים את כולנו לכיוונים של מחלוקת וקרע בעם? איך הם מאפשרים את הדבר הזה? למה לא שומעים אותם? למה הם לא קמים ומייצרים תגובת נגד?", שואל שמני ומוסיף: "כל חיי שירתי עם אנשים מהציונות הדתית, אבל אנשים כמו סמוטריץ' ובן גביר ותומכיהם לא מייצגים עבורי את הציונות הדתית. לדעתי זו בושה שלמפלגה בראשות סמוטריץ' קוראים הציונות הדתית. זו בושה וטחרפה".