עימות קשה
עימות קשהצילום: חוננו

הממשל האמריקני ממשיך להודות שאינו מצוי בפרטי התקרית ליד בכפר בורקא ביום שישי ואף מציין שאת תגובותיו הוא מבסס על כותרות שמגיעות מישראל.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, מת'יו מילר, נשאל לעמדת ארה"ב לגבי התקרית וענה כי מדובר ב"התקפת טרור מצד מתנחלים ישראלים קיצונים".

הוא שב והישווה בין הפיגוע בתל אביב בו נרצח חן אמיר הי"ד לתקרית ליד בורקא ואמר: "אנחנו מודאגים מאוד בכל הפיגועים שראינו בישראל בסוף השבוע. הבהרנו את עמדתנו בצורה הבוקר ביותר לגבי אלימות של מתנחלים קיצונים".

כשנשאל על מה הסתמכה מחלקת המדינה כשהגדירה את התקרית כאירוע טרור ענה: "אפילו דובר צה"ל הישראלי כי את הפיגוע בבורקא 'טרור לאומני' אז יש לנו על מה להסתמך".

לטענתו, "צריך להתייחס באופן שווה לכל המקרים של אלימות מצד הקיצונים - ולא משנה מאיזה צד העבריינים".

הוא ציין גם כי "הבהרנו לממשלת ישראל את החששות כבדים שלנו וראינו שבוצעו מעצרים לאחר האירוע והעבריינים נחקרים. זו תגובה ראויה".

אתמול אמר דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי בראיון ל-ynet כי "בחודשים האחרונים חלה עלייה בפשיעה לאומנית מצד ישראלים ביהודה ושומרון והדבר מביא לעלייה גם בטרור הפלסטיני".

הוא כינה את מה שמוגדר "אלימות המתנחלים" כ"טרור לאומני" ואמר כי "הדברים האלה דוחפים אוכלוסייה אזרחית שאינה מחוברת לטרור - לעשות טרור. צריל לטפל בתופעה הזו".