מתניהו אנגלמן בכנס
מתניהו אנגלמן בכנסצילום: שבוע הסייבר, אוניברסיטת ת"א

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן התייחס הבוקר (שלישי) למתקפת הסייבר הלילה על בית החולים מעייני הישועה בבני ברק.

"התקיפה על מעייני הישועה היא נורת אזהרה שצריכה להניע את שר הבריאות, מרכז הסייבר הלאומי ואת הממשלה לפעולה דחופה. על מערכת הבריאות לתקן בהקדם את הליקויים שהצבענו עליהם בדוחות", אמר המבקר.

"אך לאחרונה פרסמנו דוחות בנושא הערכות בתי חולים ומוסדות רפואיים למתקפות סייבר ואף ביצענו מבדק חדירה לתשתית ולרשת התקשורת שמנהלת את המחשוב הרפואי באחד מהמרכזים הרפואיים. בימים אלו אנחנו בעיצומה של ביקורת על נושא היערכות גופים ציבוריים להתמודדות עם אירועי סייבר. זאת, בהמשך למספר רב של ביקורות סייבר שערכנו בגופים ציבוריים - ובהם - רשות המיסים, חברת חשמל, צה"ל ועוד.

הסיכונים בתקיפות סייבר על בתי חולים קשורים לפגיעה בשרותי הרפואה הניתנים על ידם ולרציפות התפקודית הנדרשת מהם בשגרה ובחרום ובחשש לדליפת מידע רפואי הנוגע לכלל אזרחי ישראל המטופלים במערכות הבריאות", דברי המבקר.

בעקבות המתקפה הלילה המליץ משרד הבריאות לחולים שזקוקים לטיפול רפואי במיון, לפנות לבתי חולים סמוכים במרכז. מלבד זאת, הוחלט לא לקבל חולים במרפאות החוץ ובמכוני הדימות בבית החולים. בשלב זה, לפי משרד הבריאות, לא מפונים חולים לבתי חולים אחרים.

ממשרד הבריאות ומערך הסייבר הלאומי נמסר כי הם עודכנו במהלך הלילה. מבית החולים נמסר כי על פי הידוע כרגע, המכשור הרפואי לא נפגע ואין פגיעה במאושפזי המרכז. "צוותים של משרד הבריאות ומערך הסייבר הלאומי נמצאים בבית החולים, ומסייעים לטפל באירוע בשיתוף צוותי בית החולים", נמסר עוד.

לפני כשנתיים, המרכז הרפואי הלל יפה בחדרה נפל קורבן למתקפת כופרה על מערכות המחשוב של בית החולים. כמה שעות לאחר הדיווח על המתקפה, בבית החולים הודיעו כי הוא מבקש שלא להפנות אליו חולים במקרים שאינם דחופים, וציינו כי המוסד מתנהל על בסיס מערכות חלופיות לטיפול בחולים.