הליכה. אילוסטרציה
הליכה. אילוסטרציהצילום אילוסטרציה: iStock

למרות שמחקרים קודמים טענו כי 10,000 צעדים ביום הם "מספר הקסם" שמפחית משמעותית את הסיכון למחלות לב וכלי דם, ואת הסיכון למוות מוקדם, מחקר חדש טוען כעת כי פחות מחצי כמות הצעדים תועיל משמעותית לבריאות שלכם.

צוות חוקרים מהאוניברסיטה לרפואה בלודז' בפולין, יחד עם חוקרים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס בארה"ב, טוענים כי 4000 צעדים ביום בלבד מפחיתים בצורה משמעותית את הסיכון למוות מוקדם. מי שיצעד 2337 צעדים ביום יפחית בצורה משמעותית את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

עם זאת, החוקרים גם הוסיפו כי "ככל שמגדילים את כמות הצעדים ביום, כך גוברת התרומה לבריאות והפחתת הסיכון למחלות ומוות מוקדם". הם גם טענו כי היתרונות הבריאותיים בכמות הצעדים ביום נראית בעיקר בקרב בני פחות מגיל 60.

פרופסור מאצ'יי בנאך מהאוניברסיטה לרפואה בלודז' אמר כי "אני מאמין שאנחנו צריכים תמיד להדגיש ששינויים באורח החיים, כולל דיאטה ופעילות גופנית, שהיה הנושא העיקרי במחקר שלנו, עשויים להיות יעילים לפחות באותה מידה, או אפילו יותר, בהפחתת סיכון למחלות לב וכלי דם והארכת חיים. ככל שאתה צועד יותר צעדים, כך ההשפעות על הבריאות שלך טובות יותר, וכל עלייה של 500 עד 1000 צעדים ביום עשויה להיות קשורה להפחתה משמעותית בסיכויי התמותה. הראינו במחקר שכל עלייה של 1000 צעדים ביום קשורה להפחתה של 15 אחוזים בסיכון למוות מכל סיבה שהיא, וכל עלייה של 500 צעדים ביום קשורה לירידה של 7 אחוזים למוות ממחלות לב וכלי דם".

תוצאות המחקר הראו כי מבוגרים בני 60 ומעלה שהלכו בין 6,000 ל-10,000 צעדים ביום ראו ירידה של 42 אחוזים בסיכון למוות מוקדם, בעוד שלאנשים מתחת לגיל 60 שהלכו בין 7,000 ל-13,000 צעדים ביום, נרשמה ירידה של 49 אחוזי בסיכון למוות מוקדם.