לוחם האש דקל מרציאנו
לוחם האש דקל מרציאנוצילום: באדיבות המשפחה

במרכז הרפואי לגליל בנהריה נקבע מותו של לוחם האש דקל מרציאנו, אחרי שנפצע במהלך ניסיון חילוץ של צעיר מבור בדיר אל אסד.

מרציאנו, בן 33, ממעלות תרשיחא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים, הקטנה שבהם בת חודש בלבד.

הוא שירת כלוחם במערך הכבאות מאז שנת 2014 ובשנים האחרונות פעל בתחנת כיבוי אזורית גליל מרכזי ביחידה לחילוצים מיוחדים של מחוז צפון.

אתמול (שני) הובא למנוחות חברו עדנאן אסעד שנהרג גם הוא באסון.

מרציאנו הובא תוך כדי פעולות החייאה ובמצב אנוש, עם סכנה מיידית לחייו. בחדר ההלם הוחזר לו הדופק והפצוע הועבר לאישפוז, כשהוא מונשם, במחלקה לטיפול נמרץ כללי.

מנהל המחלקה, ד"ר אוריאל טרטמברג אמר: "לוחם האש סבל מפגיעה רב-מערכתית, שכללה פגיעה נשימתית, פגיעה בכלי דם ובכליות, וחשד לנזק מוחי".

"בעקבות מצבו הכלייתי הוא חובר במהלך הלילה האחרון למכונת דיאליזה, אלא שלמרבה הצער, הדבר לא עזר ולחץ הדם שלו החל לרדת בהדרגה. לפנות בוקר, בשעותיו האחרונות, נקראה משפחתו למיטתו והוסבר מצבו. מותו נקבע בסביבות השעה 07:00".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר כי "בלב שבור וכואב קיבלתי הבוקר את הידיעה על פטירתו של לוחם האש הנוסף - דקל יהודה מרציאנו ז"ל אשר בגבורה גדולה הקריב את חייו יחד עם חברו עדנאן אסעד ז"ל במהלך פעולה להצלת אדם שנפל לבור. שולח תנחומים ומחבק את משפחתו ברגעיה הקשים".

מאות בני משפחה, מפקדים, לוחמי אש, חברים ותושבי בית ג'אן ליוו אמש את סמל עדנאן אסעד בדרכו האחרונה לקבורה לאחר שנפל במילוי תפקידו באסון הבור בדיר אל-אסד.

בטקס ההלוויה השתתפו נציב כבאות והצלה לישראל רב טפסר אייל כספי, המשנה למנכ"ל המשרד לביטחון לאומי אליעזר רוזנבאום, ראש מועצת בית ג'אן ראדי נג'ם, ראשי מועצות ונכבדי העדה הדרוזית, מפקד מחוז צפון תת טפסר יאיר אלקיים וסגל הפיקוד הבכיר בכבאות והצלה.

ההלוויה נערכה על פי מנהג העדה הדרוזית בשילוב טקס ממלכתי שבמהלכו נישאה תפילה דתית ולאחריה ספדו בני משפחתו, מפקדיו וראש המועצה בית ג'אן.

בתום ההספדים נישא ארונו של עדנאן על ידי שישה לוחמים בדרגת סמל שהניחו אותו על גבי רכב כיבוי עם מנוף עליו הונחו זרים של המשרד לביטחון לאומי, זר נציבות כבאות והצלה, זר מחוז צפון וזר תחנת גליל מרכזי.

מבית העם יצאה שיירת הכבוד עם רכבי הכיבוי ואלפי מלווים בדרכו האחרונה של עדנאן לבית העלמין בבית ג'אן שם נערך טקס פרטי בהשתתפות המשפחה ונציגי מערך כבאות והצלה לישראל.

אחיו עו"ד יוסף אסעד ספד: "אנו כואבים, אבידה קשה למשפחה ולמערך כבאות".

נציב כבאות והצלה אייל כספי ספד: "עדנאן היה לוחם אש נמרץ, חדור מוטיבציה לביצוע תפקידו, ערכי, ספורטאי מצטיין, יוזם, רכז צופי האש בתחנה. מלח הארץ, מטובי לוחמינו. אנו נלמד את האירוע ואת נסיבותיו. נמשיך להשקיע בלמידה כדי להיות טובים, מהירים ונחושים יותר בקריאה הבאה".

כספי הוסיף: "מורשתו של עדנאן חקוקה לנצח בדברי הימים של מערך הכבאות. זכרו הטוב ילווה אותנו ולאורו נחנך את הדורות הבאים של המערך. מסירותך למשימה היא אות ומופת וראויה לכל הוקרה והנצחה. המערך כולו נפרד בכאב, סופד ומצדיע לך".

מפקד מחוז צפון תת טפסר יאיר אלקיים ציין כי עדנאן "מהווה דוגמא ומופת ללוחמים, אמיץ ועשוי ללא חת, מגדיל ראש וחותר למגע בכל אירוע. עדנאן יחסר לנו בכל רגע ורגע, אנו מתחייבים לשמר את מורשתו ולהנציח את זכרו לעד".