רונאלדו באצטדיון בסעודיה
רונאלדו באצטדיון בסעודיהצילום: רויטרס

סעודיה ולא רק היא הופכות את עצמן בעזרת מצבורים אדירים של כסף למעצמות ספורט, בעיקר כדורגל, אבל לא רק. מה שהתחיל ברכישתו של כריסטיאנו רונאלדו היה רק סנונית ראשונה ברכישת שחקני ענק. קדמו לכך רכישות של מועדוני ספורט ברחבי העולם בידי אילי הון קטאריים. על המניעים של סעודיה ודומותיה במהלכים ספורטיביים כלכליים שכאלה שוחחנו עם ד"ר עופר מוכתר חוקר ספורט ומרצה בכיר במכללה האקדמית אשקלון.

"לא מדובר בסוגיה חדשה, אבל היא התחדדה בעקבות המונדיאל האחרון, שבו העולם הערבי אירח בקטאר ושם זרקור עבור הממשלות ומדינות ליתרונות הגדולים של חשיפה החוצה לעולם המודרני. עד אז הם פורסמו בהקשרים פחות עדכניים ונעימים ופתאום עיני העולם נשואות אליהם, וקל להבין את משמעות החשיפה העולמית הזו", אומר מוכתר.

בדבריו מציין ד"ר מוכתר את השינויים שהתחוללו במדינות הללו, מה שלא יכול היה להתחולל לפני כמה עשרות שנים. בין השאר מדובר בהפיכתן של מדינות אלה ליעד עבור תיירים שאינם התיירים הקלאסיים שהיו עד כה והתמקדו במרכזי האיסלאם הדתי שבסעודיה.

"הרוח הגבית מאחורי האירועים הללו היא הרוח הצעירה שלא הייתה בתקופת המלך המבוגר, סלמאן. הדרך שבה הוא הסתכל על המציאות לא איפשרה את זה במשך הרבה שנים. בימיו לא התאפשר לשחקנים שהצליחו לשחק בחוץ ללא פיקוח של הממשל. היום ההחלטות מתקבלות על ידי הדור הצעיר, בראשות מוחמד בן סלמאן ששומר על קשרים טובים עם המערב". בן סלמאן, הוא צעיר כבן 38 שמעביר את ארצו שינויים מפליגים שהראשון בהם היה זכות הנהיגה לנשים.

האם המשמעות היא גם הכלה של קודי התנהגות ולבוש של תיירי ספורט שמגיעים מתרבויות שונות מזו השמרנית של סעודיה? על כך משיב ד,ר וכתר בתזכורת מהרגע בו הניף מסי את גביע העולם וקודם לכן נעטף בלבוש מסורתי מוסלמי, אמירה שיש בה ללמד על הרצון לשמר את הקשר למסורת על אף הפניה לעולם הספורט הבינלאומי. עוד הוא מזכיר את לבושה הצנוע של רעייתו של רונאלדו כשהוא הוצג על ידי המועדון הסעודי שרכש אותו.

תיירים מקבלים הבהרות כיצד יש לנהוג באירועי הספורט הללו ולמעשה, אומר מוכתר, נכון לכל תייר להפנים את קודי התרבות של המקום בו הוא מבקר ולנהוג בהתאם. עם זאת הממשלים המוסלמיים השמרנים התייחסו לאיצטדיונים כאתרים חוץ טריטוריאליים במידה מסויימת, כאלה שלכאורה אינם חלק מהממלכה וחוקיה ולכן ניתן מעט לעגל בהם פינות ולהכיל התנהגויות שונות.

הבחירה בספורט כענף להשקעת מיליארדים נובעת מכך ש"ערב הסעודית מנסה למתג את עצמה ככוח עולה ביחסים בינלאומיים ככוח מגשר ומפייס, כפי שהיה עם היוזמה הסעודית. הם רוצים להראות שיש להם כוח שהוא לא רק כלכלי אלא כוח ששם אותם בחזית". לצורך כך הם נכונים להתגמש ולהתיר מספר אלמנטים האסורים מלכתחילה על פי האיסלאם.

עוד מציין מוכתר את הראייה ארוכת הטווח של מוחמד בן סלמאן הדואג לבריאות אזרחי ארצו. "ערב הסעודית היא אחת המדינות הצעירות בעולם, כשבעים אחוז מהאזרחים הם בגילאים פחות מ-35 והם מפתחים אורח חיים יותר מערבי, אורח חיים עצל, תזונה לקויה ומחלות מערביות. קרוב ל-90 אחוז מהסעודים סובלים מעודף משקל שאיפיין עולם נהנתני. הניסיון להביא את עולם הספורט לליגה הסעודית הבכירה נועד להביא מודלים לחיקוי ולהעלות את קרנו של הענף, אבל התכנית הכוללת היא להביא את תשומת הלב העולמית ובהמשך להכשיר ילדים לאורח חיים בריא. יורש העצר מדבר על הכפלה פי עשרה של מספר השחקנים בערב הסעודית. השחקנים הללו נרכשים בכסף הגדול והם העוגן לתכניות העתידיות של הספורט הסעודי".

ד"ר מוכתר מציין בדבריו את ההשפעות המהירות של הצעדים הללו: "המספרים מראים שמהרגע שבו העברת רונאלדו יצאה לפועל אחוזי הצפייה ומספר פוקדי המגרשים, ולא רק של הקבוצה שלו, עלו בעשרות אחוזים. הקהל מצביע ברגליים. זה מעניין אותו וגורם אצלו עניין. אני מעריך שהגל הגדול של הספורטאים שרונאלדו היה הראשון בהם עוד יגדל".

לשאלתנו אם אנשי הדת השמרניים מביעים התנגדות וחשש שמא התרבות הספורטיבית המערבית תקלקל את הדור הצעיר, משיב מוכתר ואומר כי אכן קיימת התנגדות כפי שהייתה התנגדות לנהיגת נשים, אך את ההתנגדות הזו מביעים בזהירות. "הם מבקרים את התהליך בלי להזכיר בפורש את שמו של יורש העצר. הם מזהירים מהחשיפה למערב, מהרשתות החברתיות".

ועם זאת, בהחלט יתכן והדור הצעיר של האימאמים ואנשי הדת, במדינה שאוכלוסייתה צעירה כל כך, מבין שהסוסים כבר ברחו מהאורווה ולא ניתן לעשות הרבה במאבק זה נגד ההתמערבות. "לקיצוניים תמיד קשה עם שינויים ורפורמות, אבל מצד שני המתונים יותר, בעיקר הצעירים שמבינים את הלך הרוח ואת השינוי שעובר על העולם, רואים מה קורה בדובאי וקטאר ובמקביל הם חוששים ממה שקורה באיראן כשגורמים מיליטנטיים ופנאטיים משתלטים, הם מבינים את חשיבות אורח החיים הבריא והתזונה הנכונה, ולא ניתן לטמון ראש בחול אלא לשלב בין חשיפת הדור הצעיר לאיסלאם ומנגד שלא יישבו ימים שלמים בבית ויפגעו בבריאותם".