בן צור וסמוטריץ'
בן צור וסמוטריץ'יונתן זינדל, חיים גולדברג, פלאש 90

שר העבודה יואב בן צור פנה לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' בנושא השתתפות הממשלה בשכר לימוד במשפחתונים בעלי סמל לשנת הלימודים תשפ"ד ועליית המחירים.

"בחודשים אחרונים פעלו ועדות המחירים של משרד העבודה ושל משרד החינוך לעדכון תעריפי העלות החודשית של ילדים במסגרות הסמל, זאת על מנת לתקן עיוות בתמורה המגיעה למעונות ולמנהלות המשפחתונים אשר לא תוקן שנים רבות", כתב בן צור.

"כתוצאה מכך, עלו תעריפי שכר הלימוד בצורה ניכרת בשני סוגי המסגרות, 21% שיעור עלייה משוקלל זהה במעונות ובמשפחתונים. העלייה במחיר מגלמת את הוצאות הארגונים אך יחד עם זאת גורמת לעלייה אדירה בנטל על ההורים, אשר חלקם הגדול שייך למעמד סוציו אקונומי נמוך".

"באופן תמוה משרד האוצר החליט כי ביחס להורים הזכאים לסבסוד שכר הלימוד במעונות בלבד (!) יוגדל סכום הסבסוד, כך שמלוא נטל עליית התעריף עבור הורים הממשלה תסבסד".

בן צור הוסיף: "עם זאת, ביחס להורים אשר רשמו את ילדיהם למשפחתוני סמל, הכוונה הינה להטיל את מלוא הנטל של עליית התעריף על ההורים, על אף דיונים רבים מול משרד האוצר בנושא, ולהפתעת הורים רבים אשר הופתעו לגלות לאחר שכבר נסגר הרישום למעונות יום, כי מחיר המשפחתונים יעלה באופן ניכר".

"הורים של ילדי המשפחתונים במקרים רבים אינם בעלי בחירה האם לשלב את ילדיהם במעון או במשפחתון, זאת בשל מחסור בהיצע מקומות פנויים במעונות".

"כמו כן", כתב בן צור, "בהטלת נטל גדול על ההורים קיים חשש שהורים רבים יבחרו להוציא את הילדים ממשפחתוני הסמל לטובת הכנסתם למסגרת לא רשמית ללא פיקוח ואף יאלצו לעזוב את מקום עבודתם, שכן הכדאיות הכלכלית שמשפחה כזו ביציאה לשוק העבודה פוחתת משמעותית".