הרב אסמן במהלך האירוע
הרב אסמן במהלך האירועצילום: דוברות הרבנות הראשית לאוקראינה

אירוע מרגש התקיים אמש (ראשון) בבית הכנסת "ברודצקי", המשמש כבית הכנסת המרכזי וכמרכז הקהילה היהודית של בירת אוקראינה, לרגל חגיגות 125 שנה לחנוכת המקום.

בטקס המיוחד נטלו חלק נציגי השלטון המקומי לצד שגרירים, קציני צבא ובכירי ממשל, לצד מאות מחברי הקהילה היהודית בראשותו של הרב משה אסמן - רבה של אוקראינה ורב בית הכנסת.

במהלך הטקס ערך הרב אסמן אשכבה להרוגי המלחמה עם רוסיה ולחיילים שנפלו בשדה הקרב. הוא נשא דברי חיזוק לרגל הימים הנוראים ועודד את רוחם של חברי הקהילה ונשא תפילה יחד עם הקהל לסיום המלחמה הקשה המתרחשת במדינה גם בימים אלו.

בסוף שנות התשעים של המאה ה-19 החליט התעשיין והנדבן היהודי אליעזר ברודצקי לבנות לעצמו בית כנסת. באביב של שנת 1897 הוא קיבל אישור מהסנאט של האימפריה הרוסית. בית הכנסת נפתח ב-24 באוגוסט של שנת 1898, ביום הולדתו ה-50 של ברודצקי. בטקס הפתיחה החגיגי נוכחו ראש המחוז, ראש העיר קייב ונציגים חשובים אחרים של אותה תקופה.

אחרי מהפכת אוקטובר, בשנת 1926, בית הכנסת נסגר בהוראת השלטונות. המבנה שימש כמועדון. בשנת 1992 פרסם נשיא אוקראינה חוק העוסק בהחזרת מבני דת לידי קהילות שהחזיקו במבנים בעבר ולאחר מאמצים קיבלה הקהילה יהודית בראשות הרב אסמן את בית הכנסת לרשותה.