העבודות על הרכבת הקלה בתל אביב
העבודות על הרכבת הקלה בתל אביבצילום: Miriam Alster/FLASH90

פורום העצמאים והפרילנסרים מבית ההסתדרות וארגון לה"ב הגישו הבוקר (שני) עתירה לבג"ץ נגד משרד התחבורה וחברת נת"ע בבקשה למתן צו על תנאי לגיבוש מתווה פיצויים לכלל בעלי העסקים ברחוב אלנבי בתל אביב אשר נסגר לתנועה.

כאלף בעלי עסקים זועמים על כך שמקור פרנסתם עלול להתמוטט בשל העובדה שתנועת הקונים ברחוב תופסק כמעט לחלוטין למשך כארבע שנים וחצי לפחות.

בעתירה צויין כי העסקים הממוקמים לאורך רחוב אלנבי יפגעו באופן קשה ובלתי הפיך כתוצאה מירידה כמעט מוחלטת של תנועת קונים ברחוב והיעדר יכולת נגישות לחנויות המופעלות על ידם ברחוב: "היעדרו של מנגנון פיצוי הלוקח בחשבון את מחזור ההכנסה בשנה האחרונה- 2022 כבסיס לחישוב הפיצוי המגיע לבעלי העסקים ברחוב הינו פגם בסיסי הפוגע בזכויות יסוד של בעלי העסקים בהם חופש העיסוק וזכויות קניין".

רועי כהן, יו"ר ארגון לה"ב, אמר כי "ממשלת ישראל מסרבת לקחת אחריות!! בשנים האחרונות ריסקה הממשלה עסקים רבים לאורך עבודות תשתית הרכבת הקלה, וכמעט ולא פיצתה בעלי עסקים אף שהתחייבה לכך. אנו בעד קדמה, אנו בעד תחבורה ציבורית, אך לא מוכנים שהמדינה לא תיקח אחריות על 1000 משפחות של בעלי עסקים שהיא מחסלת את מטה לחמם. האם העסקים הפכו להיות השקופים החדשים של ישראל? אנו נלחם על זכותם להתפרנס".

רמי בז'ה, יו"ר פורום העצמאים והפרילנסרים מבית ההסתדרות, הוסיף כי "היעדרה של תנועת כלי רכב ברחוב והפיכתו לאתר סלילה ובניה יגרום להיעלמותם של קונים פוטנציאלים ולשבירת מטה לחמם של בעל העסקים ברחוב".