שר החוץ אלי כהן
שר החוץ אלי כהןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר החוץ אלי כהן ענה הערב (שני) לביקורת הקשה נגדו בעקבות פרסום הפגישה שלו עם שרת החוץ של לוב שהוביל לפיטוריה ולבריחתה מהמדינה.

"משרד החוץ עובד באופן קבוע באפיקים גלויים וסמויים, ובמגוון דרכים חשאיות לחיזוק הקשרים של ישראל בעולם", כתב כהן.

"ההישגים הרבים של המשרד בשנה האחרונה, ביניהם פתיחת שמי עומאן לטיסות, הסכם סחר עם איחוד האמירויות, 2 שגרירויות חדשות של מדינות מוסלמיות, 3 שגרירויות שיעברו לירושלים ועוד, לא היו מבשילים ללא פעולות הכנה דיסקרטיות והובלת מהלכים חשאיים בערוצים רבים".

עוד כתב: "חבל שיריבים פוליטיים שלא קידמו שום הישג משמעותי, ממהרים להגיב מבלי לדעת את הפרטים ולהאשים בהדלפה שלא הייתה".

"המתקפות לא ירתיעו את משרד החוץ ועובדיו המצוינים מהמשך העבודה ללא לאות למען מדינת ישראל ולמען יצירת וחיזוק קשרים עם ידידינו הרבים בעולם, ובעולם הערבי בפרט".

מוקדם יותר ראש ממשלת לוב פיטר באופן סופי את שרת החוץ נג'לאא אל-מנקוש שנפגשה עם השר אלי כהן.

השרה הגיבה לאירוע והדגישה כי הפגישה נעשתה בהסמכתו של ראש הממשלה עבד אל-חמיד אל-דבייבה שבפגישה עם מקבילתו האיטלקית סיכם על קיום המפגש בין השר הישראלי ובינה.

"הפגישה עם שר החוץ הישראלי הייתה באישורו של ראש הממשלה אל-דבייבה. ממשלת איטליה הבטיחה לאל-דבייבה להפעיל את קו רומא-טריפולי בתחילת החודש הבא, בתמורה לקיום הפגישה עם הנציגים הישראלים", נמסר מטעם מקורביה של השרה.

עוד נאמר בהודעה שפרסמו כי "אל-דבייבה ביקש משרת החוץ הלובית לפרסם הצהרה לפיה הפגישה הייתה 'מקרית', כדי להבטיח שהשרה לא 'תביך אותו'. לאחר שהשרה פרסמה את ההצהרה, אל-דבייבה השעה אותה מתפקידה. לשרת החוץ יש תיעודים רבים והיא לא תיתן שיהפכו אותה לשעירה לעזאזל בעניין שביצעה לבקשתו של אל-דבאייבה".

גם במשרד החוץ הגיבו לסערה ואמרו כי "שר החוץ ומשרד החוץ מחויבים בהרחבת קשרי החוץ של ישראל. בניגוד לפרסומים, ההדלפה לגבי הפגישה עם שרת החוץ של לוב לא הגיעה ממשרד החוץ או מלשכת שר החוץ".