איוב קרא באולפן ערוץ 7
איוב קרא באולפן ערוץ 7ערוץ 7

השר לשעבר איוב קרא, המשמש בתפקיד יו"ר המרכז הכלכלי לשלום בדובאי, מגיב לסערה שהתעוררה לאחר פרסום הפגישה שהתקיימה בין שר החוץ אלי כהן לשרת החוץ הלובית והביאה לפיטורי השרה ולבריחתה מהמדינה.

"אני לא יודע מי היה בעל העניין לפרסם את הפגישה של השר אלי כהן עם שרת החוץ הלובית. לפי המידע שיש ברשותי ואני מחובר היטב, הלובים היו בעלי העניין להוציא את הפרסום, מכיוון שיש ממשלה ממונה בשנים האחרונות ועומד בראשה ראש ממשלה ממונה 'מטעם האמריקאים'", מסביר קרא בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "הייתה החלטה לא מזמן לקיים בחירות דמוקרטיות בלוב וזה מלחיץ את הממשלה. הם חושבים שהמדינה עדין לא מוכנה לבחירות דמוקרטיות ולכן רצו לייצר לחץ על האמריקאים כדי שלא ללכת לבחירות. לדעתי, זאת הסיבה שניתן אור ירוק לשרת החוץ של לוב לקיים את הפגישה, וראש ממשלת לוב ידע ונתן את התמיכה שלו. כשהוא ראה שאזרחי לוב מפגינים בטריפולי במחאה על קיום הפגישה - ולדעתי מדובר במיעוט שלא מייצג את רוב העם הלובי - הוא החליט לפטר את השרה".

קרא טוען כי "העם הלובי ברובו המוחלט רוצה קשר במסגרת של שלום כלכלי עם ישראל - כמו איחוד האמירויות ובחריין. שנים ניסינו לייצר קשר עם לוב והתקיימו מפגשים בכל הרמות. אני אישית מחובר למנהיגים במדינה ולדעתי הפרסום על פגישות חשאיות מסוג זה פוגע במטרה ואסור שיקרה. חלק מהתרבות במזרח התיכון היא לעבוד בשקט עד שהמהלך מבשיל כדי להביא למצב שלא יהיה מיעוט קיצוני במדינה שיקלקל את הכל".

התגובה האמריקאית, שתקפה את השר כהן, לדעת קרא היא סוג של מס שפתיים. "אני בדעה שהאמריקאים היו מעורבים בפגישה וגם גורמים נוספים כמו האיטלקים. הבעיה היא הפרסום ולא הפגישה. הממשל הלובי רצה להכניס את ישראל לסיפור כדי שישפיע על האמריקאים להשאיר אותו בשלטון. האמריקאים תקפו את ישראל כדי להרגיע את הרוחות ואת השטח".

לשאלה מדוע מדינה כמו לוב חשובה עבור ישראל ענה: "כל מדינה ערבית שאנחנו יכולים להשיג איתה שלום כלכלי מקלה על מדינות ערביות אחרות להצטרף להסכמי אברהם. חשוב גם לייצר אפשרויות חדשות לאזרחי ישראל ממוצא לובי שיש להם שם נכסים ורוצים להגיע לשם".

כמובן שיש גם רווח משמעותי לישראל בקשר כזה. "הנפט של לוב איכותי וזול ויש להם משאבי טבע רבים. אם לוב תהיה בשלום כלכלי איתנו אחריה יגיעו מדינות נוספות כמו תוניס ואולי גם אלג'יר. מדינות ערב מבינות שיחסים עם ישראל מוסיפים להם ולא גורעים דבר. האמריקאים רוצים אחיזה במזרח התיכון והם בעלי אינטרס מובהק בשוק הנפט והשליטה בו. מאחר שאחת המדינות העשירות בנפט היא לוב היא חשובה עבורם וכך גם הניסיון לחבר ביניהם לביננו".

קרא מגלה כי בעבר יצרה ישראל קשרים עם גורמים בלוב, כולל עם ממשל קדאפי, לצרכים הומניטריים. "כשרצינו לשחרר את גלעד שליט ידענו שהבן של קדאפי מחובר מאוד באוסטריה ורצינו לגייס אותו. התחיל הליך והיה מו"מ שאני לא אכנס לפרטיו. דובר על החזרת שליט ללא תמורה בתנאי שקדאפי לא יוצא להורג. המהלך הזה לא צלח. אני יכול לומר שביקשו שאגיע לפגישה בבונקר של קדאפי סמוך לגבול תוניס אבל היא לא יצאה אל הפועל".

לשאלה אם ביקר בעצמו בלוב ענה: "אני לא אכנס לפרטים. אני יכול להגיד שאני אוהב את כל אלה שרוצים להיות ראשי ממשלות בלוב - כי כולם רוצים קשר עם ישראל. אני עובד על כך ולא צריך לגיטימיות מאף אחד כדי לעשות לאזרחי ישראל טוב".

קרא התבקש להתייחס למצב הפשיעה במגזר הערבי ואמר: "אני יכול לציין לטובה את השר בצלאל סמוטריץ' שבגישה שלו עשה נכון ושם בדיוק את האצבע על המקום הנכון. יש לנהל את הכספים שמגיעים לרשויות הערביות כדי שלא יגיעו לגורמים עוינים והפיקוח הוא צעד נכון. אני מקווה שהתוכנית הזאת היא רק חלק ממה שיעשו. גם הפגישה בין ראש השב"כ לראשי הרשויות הערביות היא צעד מחייב ועד שלא מנקים את השטח השב"כ חייב להיות בתמונה".

"אנחנו הולכים למקום של מה שהיה כאן בשנות ה-40 ולסיפורים כמו ששמעתי מאבא וסבא שלי על כנופיות. כדי לא לחזור לשם צריך פיקוח על כל המשאבים והכספים שיוצאים לרשויות הערביות וצריך לנהוג ביד קשה נגד הפושעים כולל צווים מנהליים. מה שקורה היום באום אל פאחם עלול להגיע מחר לחריש וחדרה".

בנושא הזה יש לו ביקורת על הממשלה. "כל הממשלה מתנהלת כאילו כלום לא קורה. אם המצב יימשך כמו שהוא היום אין לי ספק שהכנופיות ינהלו, לא רק את אום אל פאחם ובקעה, אלא גם את תל אביב, חדרה ונתניה".

"המלחמה הכי גדולה של ישראל היא לא באיראן, חיזבאללה או חמאס, אלא בכנופיות במגזר הערבי. חייבים להחזיר את ההרתעה מולם ואת הביטחון לאזרחי ישראל כי אחרת אנחנו נראה אצלנו בבית לבנון שנייה מתקיימת", הוא מסכם.