נתניהו וכהן
נתניהו וכהןצילום: יונתן זינדל פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע על קיום הפגישה של שר החוץ אלי כהן עם מקבילתו הלובית עוד לפני קיומה. כך אישרו שני מקורות בסביבת ראש הממשלה לחדשות 12.

לצדו של נתניהו, גם מזכיר הממשלה ובמועצה לביטחון לאומי עודכנו בדבר הפגישה.

הבוקר (שלישי) נתניהו הנחה את כל משרדי הממשלה לאשר מראש כל פגישה מדינית חשאית עם לשכתו. על פי ההנחייה, כל פרסום של פגישה חשאית ידרוש מעתה את אישורו האישי של ראש הממשלה.

פרסום המפגש הוביל להחלטת ראש ממשלת לוב לפטר את השרה נג'לאא אל-מנקוש למרות שככל הנראה הוא זה שאישר את קיום המפגש. השרה נמלטה מהמדינה במטוס פרטי לאחר שהוחלט לזמנה לחקירה.

השרה הגיבה לאירוע והדגישה כי הפגישה נעשתה בהסמכתו של ראש הממשלה עבד אל-חמיד אל-דבייבה שבפגישה עם מקבילתו האיטלקית סיכם על קיום המפגש בין השר הישראלי ובינה.

"הפגישה עם שר החוץ הישראלי הייתה באישורו של ראש הממשלה אל-דבייבה. ממשלת איטליה הבטיחה לאל-דבייבה להפעיל את קו רומא-טריפולי בתחילת החודש הבא, בתמורה לקיום הפגישה עם הנציגים הישראלים", נמסר מטעם מקורביה של השרה.

עוד נאמר בהודעה שפרסמו כי "אל-דבייבה ביקש משרת החוץ הלובית לפרסם הצהרה לפיה הפגישה הייתה 'מקרית', כדי להבטיח שהשרה לא 'תביך אותו'. לאחר שהשרה פרסמה את ההצהרה, אל-דבייבה השעה אותה מתפקידה. לשרת החוץ יש תיעודים רבים והיא לא תיתן שיהפכו אותה לשעירה לעזאזל בעניין שביצעה לבקשתו של אל-דבאייבה".