הרב מנחם פרל ודודו סעדה
הרב מנחם פרל ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת -'צוותי מדע ותורה' העוסק במפגש בין הלכה לטכנולוגיה.

המכון הוקם ע"י הרב ישראל רוזן ז"ל שרצה לאפשר מדינה מודרנית על פי ההלכה: "הטכנולוגיה פוגשת אותנו בהרבה צמתים מרכזיים וכלליים כמו בשירותי הביטחון ומערכות הרפואה וגם נוגע לאדם הפרטי בשימוש אישי בתוך ביתו".

"מדינת ישראל היא מדינה יהודית וגם אם אנחנו לא מתערבים לכל אחד איך הוא חי בתוך ביתו אנחנו מאוד רוצים שהפרהסיה תהיה כזאת. יש מקומות שהצומת הזו קצת יותר קשה בגלל מורכבות האוכלוסייה ושוני התרבויות שיש היום בעם ישראל, אז לכל הפחות אנחנו רוצים לדאוג ליהודי הפשוט שהוא יוכל לשמור את השבת בתוך ביתו".

האם בפעילות צבאית במערכות הביטחון הכל נחשב כפיקוח נפש ומותר לפעילות כרגילה גם בשבתות ובחגים? "לפני 15 שנה הקמתי בתוך צה"ל מדור הלכה וטכנולוגיה, שעוסק בזה במקביל למכון צומת, והם מטפלים בשאלות הלכתיות הנוגעות למשטרה ולצבא".

לגבי מערכת הבריאות - "כמעט בכל בתי החולים בארץ אנחנו מעורבים, לא הכל קשור לפיקוח נפש אלא למשל פיתחנו חיישן לפתיחת דלת המחלקה עם טיימר שנועד למבקרים בשבת, או עבור החולים - פעמון עם גרמא לקריאה לאחות".

לקראת החגים הקרבים האם יש היתר למיקרופון לשימוש בתפילות לחזנים לקהל גדול? "יש לנו מוצר שנקרא 'שבת קול', אין בו שום פגם הלכתי בשום סעיף הכי קטן בשולחן ערוך ומותר לשימוש בשבת, אבל הוא לא התקבל בציבור כי יש שטענו שמשרה אווירה לא מתאימה".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט

האזנה נעימה.