זירת הפיגוע בשער יפו
זירת הפיגוע בשער יפוצילום: Chaim Goldberg/Flash90

את שני הפיגועים האחרונים בירושלים ביצעו נערים תושבי מזרח ירושלים. הנתון הזה אינו מקרי, משוכנע מאור צמח מ'לך ירושלים', הקושר בין גילם הצער של המפגעים להסתה נמשכת במערכת החינוך המזרח ירושלמית.

"אחד הפיגועים היה בתחנת הרכבת בשמעון הצדיק כשמחבל בגיל 14 ביצע פיגוע ואתמול בשער יפו מחבל בגיל 17 מג'אבל מוכאבר. מדובר במחבלים שאמורים להיות במערכת החינוך המזרח ירושלמית ולהתחנך שם", אומר צמח.

לדבריו בחודש האחרון ניתן לזהות "עליית מדרגה דרמטית מאז פתיחת שנת הלימודים במה שמוגדר ברשות הפלשתינית כמלחמה שקטה נגד תכניות החינוך הישראליות במזרח ירושלים". בהקשר זה, מספר צמח, הפיצה הרשות הפלשתינית חוברת שבה מפורט להורים ולילדים במערכת החינוך המזרח ירושלמית, היכן בספרי הלימוד ישראל עוקפת את הצנזורה הפלשתינית.

"זו חוברת שהופצה במזרח ירושלים וב-85 עמודים מצוין מה צינזרה ישראל מספרי הלימוד במזרח ירושלים", הוא אומר ומציין מספר דוגמאות מתוך החוברת: "החל מכך שישראל מצנזרת את העובדה שירושלים שייכת לפלשתין, את קיומן של מלחמות בעזה, צינזור תמונות של מפות ישראל, הדגל ישראלי ועוד. החוברת באה להאיר את עיני ההורים והתלמידים כדי לעקוף את הצנזורה הישראלית. מי שחיבר את החוברת היא קבוצת חוקרים מבית הספר אל היימן בשיתוף ועד ההורים המרכזי שמסופח לרשות הפלשתינית".

על אותו ועד הורים מספר מאור צמח: "בג'אבל מוכאבר ישראל בנתה בית ספר בהשקעה של מיליונים כשהמטרה היא לפתוח בית ספר מקצועי לילדי ג'אבל מוכבר, אבל אותו ועד הורים מסרב לפתוח את בית הספר כי הוא מלמד תכניות ישראליות. הם דורשים את המבנה לטובת בית ספר יסודי בגלל חוסר במבנים לבית ספר יסודי. יתכן שהטענה נכונה לגבי המחסור במבנה לבית ספר יסודי, אבל שילוב התכניות הישראליות הוא חובה. הם השביתו את המערכת בג'אבל מוכאבר בשבוע האחרון וסביב ההשבתה יש הסתה לא קטנה נגד לימוד התכניות הישראליות".

עוד מציין צמח את דבריו של דובר החמאס בירושלים, מוחמד חמאדה, ש"אמר במפורש שהפיגוע הוא תגובה טבעית לפשעי הכיבוש הישראלי ובנוסף הוא קובע שמדובר בפיגוע שהוא תגובה להתנהלות חיילי צה"ל בחברון וההתקפות על מערכת החינוך בירושלים". גם בכך רואה צמח עדות להסתה סביב שילוב תכניות הלימוד הישראליות במערכת החינוך המזרח ירושלמית. הסתה זו, הוא משוכנע, הייתה בעלת משקל בהחלטתם של אותם נערים לצאת ולפגע.

לדבריו על ישראל לפעול בשני ערוצים במקביל, העמקת הנוכחות של התכניות הישראליות במערכת החינוך המזרח ירושלמית וטיפול נחוש בהסתה הפלשתינית סביב הסוגיה.