נתניהו וג'ק לו
נתניהו וג'ק לוצילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל

הבית הלבן פרסם הודעה רשמית היום (שלישי) לפיה ג'ק לו, מי שכיהן בתפקיד שר האוצר ולפני כן שימש ראש הסגל של הנשיא לשעבר אובמה, ימונה לשגריר ארה"ב ישראל.

לו משמש כיום שותף מנהל של פירמת לינדזי-גולדברג ומרצה כפרופסור אורח לעניינים בינלאומיים וציבוריים באוניברסיטת קולומביה.

מדובר במי שמכיר היטב את הממשל האמריקני ואת מחלקת המדינה. הוא שימש גם בתפקיד תת מזכיר המדינה לעניינים כלכליים וניהל משרדים ממשלתיים אמריקניים. לפני כן היה עוזר מיוחד לנשיא לשעבר ביל קלינטון.

לו בן ה-68 יחליף את טום ניידס שסיים את תפקידו בשבועות האחרונים ומינויו טעון את אישור הסנאט האמריקני. הוא יצטרך להתמודד עם המתיחות הגוברת בין וושינגטון לישראל בצל הרפורמה המשפטית והמחלוקות האידיאולוגיות בין ממשלת ישראל והממשל האמריקני.

השגריר המיועד הוא יהודי אורתודוכסי וידוע כמי שבמהלך שלל תפקידיו הקפיד על שמירת השבת. בממשלי קלינטון ואובמה שימש איש הקשר לקהילה היהודית בארה"ב. בתפקיד זה נאלץ לא אחת להסביר ליהודי ארה"ב מהלכים לא פופולריים של הממשל - כולל הסכם הגרעין עם איראן. בכנס יהודי גדול בניו יורק בו השתתף וניסה להגן על הסכם הגרעין הוא ספג קריאות בוז. בהרצאות שנשא בשנים האחרונות המשיך לומר שההסכם היה טוב לכל המעורבים בו.

הוא השגריר היהודי הרביעי המשמש בתפקיד בישראל אחרי דן שפירו, דיוויד פרידמן ותום ניידס.

וויליאם דארוף, מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב אמר לסוכנות הידיעות היהודית JTA כי לו היה תמיד לעזר גדול לקהילות היהודיות. "הוא קשוב מאוד לסדר היום של יהודי ארה"ב".