הרבנית שולמית מלמד ודודו סעדה
הרבנית שולמית מלמד ודודו סעדהצילום: בשבע

הרבנית שולמית מלמד ממקימי ערוץ 7 הגיעה לאולפן לראיון חגיגי עם דודו סעדה וסיפרה בין השאר על ילדותה בקיבוץ שדה יעקב, על השוני האידיאולוגי עם אביה פרופסור יוסף ולק, "הוא אמר לי שבית אל זו ציונות מבוזבזת".

"הוא עסק בחינוך, היה מורה נפלא, ושמח מאוד שהמשכתי בדרכו למקצוע ההוראה", היא מספרת, "כשהמנהל של חורב היה אומר לו מחמאות על ההוראה שלי זה היה בשבילו סיפוק גדול מאוד ושמחה גדולה. אחרי שעברנו לבית אל הוא הפסיק לכתוב מאמרים בעיתון. הוא אמר: בפומבי אני לא מתווכח עם הילדים".

על הקמת הישוב בית אל היא מספרת, "החיים בשנים הראשונות בבית אל היו מאוד מאוד קשות ותובעניות והנסיעה הייתה מאוד מסובכת, והבנתי שאני לא אוכל להמשיך להיות מחנכת אז לקחתי משרה חלקית, וכבר אז במידה מסוימת נפרדתי מהחינוך".

ומעולם החינוך - לעולם התקשורת

לפני עשרים שנה נסגרה תחנת הרדיו ערוץ 7: "היינו רדיו ימני שאירח לא פעם גם מהצד השמאלי של הפוליטיקה. הקהל מאוד אהב אותנו, שלחו לנו הרבה חיזוקים לאורך השנים. יש לי קלסרים שלמים עם מכתבי תודה והערכה, זה היה כל החיים שלי. אני נוהגת לומר שישנתי עם האונייה עלי... הכי קשה היה בזמן הסערות בים, חשבתי אז על השדרנים. כשהסירה יוצאת מהמרינה ומגיעה לאונייה, בזמן סערה בים עם הטלטלות היא יכולה ממש להתנפץ על דופן האונייה וזו היתה ממש סכנת חיים. אז הורדנו להם אוכל ותוכניות לשידור באמצעות מסוק. לפעמים השדרנים נתקעו על האונייה - היה לנו שדרן שנתקע כמעט שבועיים בלי יכולת לרדת לחוף".

"סגירת הרדיו היתה טראומה גדולה מאוד בשבילי. היה לי כל כך הרבה צער שהרסו לנו מיזם שכל כך הצליח. וגם התלווה לזה משפט מאוד מכוער, וגם היינו בעבודות שירות".

"הרבה תחנות רדיו קמו אחרי הסגירה, חלקם למדו מאיתנו כמו רשת ג' שלקחה את המוזיקה הישראלית. היום אין תחליף לרדיו ערוץ 7. לרדיו יש השפעה עצומה, יותר מכל מדיה אחרת. אבל אני חושבת שאתר ערוץ 7 הוא עדיין הקול הימני הכי צלול ומאוזן שקיים".

"אני מאוד מתגעגעת לאדיר זיק. כשחלה, אמרתי לו - אדיר, מה יהיה? והוא תמיד היה עונה: לכל אדם יש תחליף. אמרתי לו: אדיר, לך - אני לא אמצא תחליף לעולם. ולא מצאתי עד היום. היה לו שילוב מיוחד של כישרון וידע, דתי ולאומי ומוכשר. הוא היה משהו יוצא מן הכלל ובאמת לא מצאתי לו תחליף".

"ב"ה אני חיה עם אדם, שאני אומרת עליו שהוא 'אופטימי חסר תקנה', כך שאין לי אפשרות להיות פסימית אפילו אם אני רוצה... הרב תמיד אומר לי שיהיה בסדר וגם מסביר את זה. אני יכולה לבוא לפעמים מהאולפן כל כך כועסת והוא יגיד לי - את זוכרת איפה היינו לפני 80 שנה? ואז הכל נשמע לגמרי אחרת".

הרבנית מסיימת באיחול לשנה החדשה: "אני מאחלת לכולנו שנדע להיות יותר מאוחדים. שנתגבר על המאבקים והמחלוקות הפנימיות, קודם כל להיות מלוכדים ומאוחדים ביננו".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט

האזנה נעימה.