נתניהו ובן גביר
נתניהו ובן גבירצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף היום (שני) את חידוש השיחות בבית הנשיא והבהיר כי 'עוצמה יהודית' לא תתמוך במהלך.

"אני בעד הידברות, אבל נגד כניעה", הבהיר השר בן גביר והסביר כי "הרפורמה חשובה למדינת ישראל, היא תאזן בין שלושת הרשויות - הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת. התקפלות בבית הנשיא פירושה השפלת יותר מחצי מהעם".

לדבריו, "התקפלות בבית הנשיא פירושה פגיעה בערכי הימין. עוצמה יהודית לא תיתן את היד להתקפלות הזאת. אני קורא לחבריי ראשי הקואליציה, השמיעו את קולכם, בואו נצא נגד ההתקפלות והכניעה".

בן גביר על השיחות בבית הנשיאדוברות

לשכת ראש הממשלה הגיבה, "ראש הממשלה נתניהו פועל למצות כל אפשרות כדי להגיע להסכמה לאומית שתביא לאיזון בין שלוש הרשויות. אם תושג הסכמה כזאת - אף אחד לא ימנע את מימושה".

לשכת השר אקוניס הגיבה והבהירה כי השר קורא לכל הצדדים להמשיך במאמצים להגיע לפשרות והסכמות רחבות שתהינה מקובלות על רוב גדול של הציבור הישראלי.

בלשכה ציינו כי "רוב העם בישראל מצפה כעת להרגעת הרוחות, להסכמות ולפתוח את השנה החדשה ברוח מפויסת, נוכח האתגרים העצומים וההזדמנויות שעומדות בפני מדינת ישראל, בזירה המדינית, הבטחונית והכלכלית".

בלשכת השר הבהירו כי ההודעה אינה מתואמת עם לשכת ראש הממשלה ולא לבקשתה.

ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב: "מה שאנחנו רואים בשעות האחרונות הוא לא אמיתי. אני בעד הסכמות רחבות אבל מה שאנחנו רואים עכשיו זה ניסיון לשבש את הדיון החשוב ביותר בתולדות בג"צ".

מוקדם יותר היום דווח כי בבית הנשיא חידשו את מאמצי התיווך בין יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ לראש הממשלה בנימין נתניהו בניסיון להשיג פשרה בנוגע לרפורמה המשפטית.

על פי הדיווח, נתניהו מעוניין לנסות ולמצות את המאמצים לפני שילך למהלך קיצוץ של הרפורמה באופן חד צדדי.

הבוקר הצהיר בני גנץ כי הוא דורש "כוונה מוכחת ויכולת של נתניהו לעמוד מאחורי ההצעות", והמטרה היא למעשה חידוש מאמצי התיווך מהנקודה שבה הופסקו, כששני הצדדים הסכימו למתווה שהציג הנשיא הכולל שינוי של הרוב הדרוש בוועדה הקיימת לבחירת שופטים.

"אני רואה במתווה הנשיא בסיס להתקדמות לעבר הסכמות. אם יהיה על השולחן פתרון שישמור על הדמוקרטיה – אני אהיה שם, לא משנה מה הסיבות של נתניהו", אמר גנץ.

הוא ציין כי "בימים האחרונים, קידם נשיא המדינה מתווה שאני ראיתי בו בסיס להתקדמות לעבר הסכמות רחבות שהיו שומרות על הדמוקרטיה, על עיקרון אי הפוליטיזציה של מערכת המשפט, וכן – היו נותנות גם לצד השני להשפיע ולשנות, כי בסופו של יום ניצחון של צד אחד או כניעה, תגבה מאיתנו מחיר כבד", אמר גנץ. "הנכונות שלי קיימת גם היום – נתניהו יצטרך להוכיח כוונה מוכחת, ויכולת לעמוד מאחורי הצעותיו שלו, או הצעות אחרות שאותן הוא מקבל".