דדי גראוכר
דדי גראוכרצילום: ישראל ברדוגו

לפני כשנתיים, כשהיה כבר חולה ואחרי שנים שלא הופיע, הגיע דדי גראוכר ז"ל להופעה של מערבא בבנייני האומה בכדי לכבד את הרב חיים צ'ייט.

שם, על הבמה, הוא פגש בזמר אברהם פריד, ולאחר שהודה לרב צ'ייט וסיפר על היכרותם רבת השנים הוא ניצל את הבמה גם כדי להודות ולפרגן לקולגה הוותיק.

"רוב חיי הייתי בצד הזה שמשמח, שמחזק חולים, ופתאום מצאתי את עצמי שאני צריך חיזוק. ויובל (יובל סטופל, המנצח. א.פ.) אחרי כל הופעה הביא את פריד לבית חולים או אליי הביתה".

"ולפני כמה זמן כתבתי מכתב לרבי, וכתבתי שם שאני רוצה להודות לו שהוא נתן קדושה ושליחות ליהודי כזה קטן אבל כזה ענק, שעובר מעיר לעיר, מבית לבית, מלב יהודי ללב יהודי, ומחזק אותנו. מכניס יידישקייט, ועושה קידוש ה' גדול בעולם".

פריד הנבוך מיהר לעצור אותו ואמר לו בחיוך "דדי, אשריך על ההספד, שכוייח",אך דדי לא נתן לו להתחמק ובחיוך אפילו יותר גדול סיפר לקהל ש" בהופעה הראשונה שלנו, כשהופעתי עם פריד לפני הרבה שנים, בכלל חשבו שאנחנו פרסומת של דיאטה – לפני ואחרי – זו האמת".

ובאמת, החברות של דדי ופריד הולכת יותר משלושה עשורים אחורה, אז עשה דדי היסטוריה כשהיה לזמר החסידי המצליח ביותר שיצא מישראל ועמד בשורה אחת עם גדולי הזמר החסידי האמריקאיים אברהם פריד ומרדכי בן דוד - וזאת על אף שנולד בכלל כדתי לאומי והיה בוגר בני עקיבא.

דדי, שנולד בשם עודד דוד, אף לקח חלק בשנת 1996 חלק בהופעה שנחשבת עד היום לגדולה ביותר בישראל בתולדות המוזיקה החסידית שנערכה בפארק הירקון לצד בן דוד ופריד. הנה רגע קטן מאותה הופעה בלתי נשכחת, במסגרתה עשרות אלפי בחורי ישיבה מילאו את הפארק הידוע: