הרבנית אביבית גרנות
הרבנית אביבית גרנותצילום: יוסף חורי

הרבנית אביבית גרנות, רעייתו של ראש ישיבת 'אורות שאול' הרב תמיר גרנות, פנתה השבוע במכתב פתוח למשפחת בוירסקי, ושיתפה את עמדתה, ברקע הימים הנוראיים והכניסה לשנה החדשה.

הרבנית פתחה ותיארה את תחושותיה: "בשבועות האחרונים נחשפתי לעדויות קשות של מתלוננים שמספרים בכאב על פגיעות חמורות שנעשו, לכאורה, ע"י הרב טאו.

התיאורים קשים, פוצעים והשאירו אותי כואבת. אבא שלי, הסופר דוד בן יוסף ז"ל, תמיד היה אומר לי: עבודה זרה - זה להפוך כח מוגבל לכח מוגדל!. עם התופעה הקשה הזו אתם ואנחנו כולנו מתמודדים. עם הקושי לקבל את האדם, גדול ככל שיהיה בלימוד תורה, מצוות והנהגת הציבור, כאנושי, כמוגבל, כבעל תשוקות ותאוות ככל האדם.

הדברים שאני כותבת היא המשך טבעי עבורי לצוואתו של אבא להיזהר מעבודה זרה, קודם כל מתוך הכרה במגבלות הכח שלי ואח"כ במגבלות הכוח של הסובבים אותי. "גדולים" ו"קטנים"..חברה שלא יכולה להביט ביושר אל המגבלות, אל הצל והמורכבות של טוב ורע הקיימים בכל אחד ואחד מגדול ועד קטן, לא תוכל להתפתח ולבסס מערכות יחסים בריאות ויציבות".

בהמשך פנתה למשפחת בוירסקי וכתבה: "הכאב שלכם, משפחת בוירסקי, ושל כל מי שנפגעה או נפגע מינית מאדם אחר הוא הכאב שלי ושל כולנו. הזעקה שלכם לתיקון וריפוי היא הצלת נפשות כפשוטו ואני אחפש כל דרך להשמיע אותה בקול ברור וצלול. אין לי ספק שכולנו מחויבים לזעוק יחד בקול ברור וצלול –אין צדיק בארץ שיעשה טוב ולא יחטא!!! אין חסינות, גם ללומדי תורה, מנהיגי ציבור ובעלי מעמד וכח כזה או אחר"

"אני רוצה לשאול שאלה קשה, מטרידה: אם, חלילה, אני נפגעתי מהרב, או מרב אחר, האם בפניה שלי לקבלת אוזן קשבת ולעשיית דין עם הפוגע יש משום לשון הרע? אם אני מספרת לציבור כדי שייזהר, כדי שיידע מי הוא רבו, אני מוציאה שם רע? זו תורה? זו ההלכה? אם המשטרה והפרקליטות חשודים מראש באינטרסים שמאלנים, מי ייגן עליי? על חברותיי? על נער שנפגע? אתה? תלמידיך שחוזרים על אמירותיך? אני מבינה את מי שעדיין יש לו ספק בדברים, זה בסדר. אני רק מבקשת, אל תאבחנו את המתלוננים בתקשורת, אל תחרצו דין לפני שהקשבתם, ואמרו אמירה ברורה בקול גדול, שמשאירה דלת פתוחה ולב רגיש לכל מי שנפגע להרגיש בטוח לבוא ולשתף אתכם בכאבו ולתבוע צדק".

לסיום מכתבה קראה הרבנית: "כאמירה גורפת, תמיד, בלי קשר לפרשה המורכבת של הרב טאו. אין מקום בחברה שלנו לפגיעות באחר ואין מקום להשתקת התופעות הקשות. כולנו מחויבים להקשיב לכאב הנפגעים, הפגיעה בהם היא פגיעה בכולנו. מתפללת לבורא עולם, שנמצא את הדרך לתקן עולם בדרכה של תורה. מתוך גילוי של עוד ועוד כוחות של אהבה - אהבת הבורא, אהבת הבריאה ואהבת הבריות".

לקריאת מכתבה המלא של הרבנית גרנות לחצו כאן