גדי איזנקוט וקובי פינקלר
גדי איזנקוט וקובי פינקלרצילום: בשבע

רא"ל במיל' וח"כ גדי אייזנקוט מתארח אצל קובי פינקלר ומספר על ילדותו בפריפריה ועל הדרך שעבר עד לצמרת שירותי הביטחון.

"להערכתי אנחנו נמצאים במציאות הביטחונית הנפיצה ביותר המורכבת ביותר החמורה ביותר מתום מלחמת יום כיפור. אני מקווה שלא נהיה לפני מלחמה נוספת. צה"ל הכפיל את כוחו מאז ומבחינת סדר הכוחות של הצבא הוא היום חזק פי שניים".

"לפני כמה חודשים קרה אירוע חסר תקדים בו אגף המודיעין של צה"ל מוציא התראה שאומרת שההרתעה הישראלית במרחב נפגעה. ז"א האופן שבו האויבים שלנו רואים אותנו שישראל היא מדינה שאפשר להטריד אותה. לצערי הם רואים את המציאות הפנימית במדינת ישראל והאופן שבו אנחנו מתברברים בחמש שנים האחרונות. מה שצריך לעשות זה מנהיגות שתאמר אמת לתושבים ותצביע על האיומים ועל האתגרים, תתווה דרך ותיתן תקווה לתושבי מדינת ישראל.

אני בעד רפורמה במערכת המשפט וגיוון בבית משפט עליון, אבל לא באופן שבו זה מתבצע בצורה אגרסיבית של מהפכה משטרתית שמטלטלת ומחלישה את המדינה, ומה שצריך לעשות היום אזרח הגון זה לדרוש מהמנהיגים היום במדינת ישראל. אני אומר גם אופוזיציה, גם קואליציה, אבל בעיקר מי שמנהיג את המדינה לשים סדר עדיפויות ברור - לגנוז את מה שיצר את השסע העמוק הזה ולפעול לקדם את האינטרסים הלאומיים. מרבית אזרחי מדינת ישראל רוצים לראות את מדינת ישראל מאוחדת, עוצמתית, מפתחת את הכלכלה ואת החינוך, ואת הביטחון ואת התשתיות, ולא עוסקת באירוע שלא היה אמור להיות בנושאים המרכזיים ויוצרת שסע עמוק מאוד בחברה הישראלית".

"מלחמה מקדימה - מלחמת מנע היא אפשרות שצריכה להיות מונחת על השולחן כל הזמן. אבל התנאי הבסיסי ליכולת של מנהיגים ומדינה לבצע התקפה מקדימה זו הסכמה לאומית רחבה. כשהחברה הישראלית בשסע עמוק זה לא יהיה הדבר הנכון לעשות".

"אני רוצה שכולם ישרתו בשירות חובה ושתהיה התנדבות מלאה ושמדינת ישראל תוקיר את משרתיה בסדיר, קבע, ומילואים. אבל בפועל 70% מהכוח של צהל הוא כוח מילואים. אני קורא לכולם גם בימים הקשים וגם בימים של פיצול להמשיך להתנדב. הייעוד של צה"ל הוא ייעוד ייחודי להבטיח את קיום המדינה להגן על המדינה. צריך לשים את צה"ל כתעודת הביטוח לחיים שלנו כאן".

"תופעת הטרור מלווה את חיינו מראשית המדינה. לרמטכ"ל האתגר הקבוע הוא להילחם בטרור בנחישות ובתחכום בהתקפה ובהגנה. המשימות של צהל הם בסיסיות - לספק ביטחון, תחושת ביטחון ולאכוף חוק וסדר. אנחנו חווים הסלמה שהיא לא גל אלא אירוע מתמשך שמעיד על התפרקות והיחלשות של הרשות הפלסטינית, ואנחנו צריכים לראות איך נותנים ל צה"ל את התנאים הבסיסיים להתמקד ולנצח שוב פעם את הטרור כדי לאפשר חיים בטוחים לתושבי יהודה ושומרון מתוך עמדה של כוח".

לגבי אספקת כלי הרכב לרשות הפלשתינאית: "עשו סערה בכוס מים. להבנתי העבירו כלי רכב ממוגנים וזה אינטרס ישראלי. אינטרס מספר 10 קובע שמדינת ישראל תישמר את הרשות הפלסטינית ותחזק אותה כדי שתשלוט באוכלוסייה הפלסטינאית המונה מעל שתיים וחצי מיליון. אנחנו רוצים שהרשות תנהל את חייהם ולא קציני מינהל אזרחי, ולכן צריך לתת להם את הכלים האלה. אני תומך בהעברה הזאת ואם רוצים להשמיד אותם, שיתנו פקודה לצה"ל וניתן להשמיד את הכלים בקלות".

פקודת השירות המשותף: "אני חושב שפקודת השירות המשותף היא הפקודה הטובה ביותר לבניית החיים המשותפים בחברה המורכבת שלנו דתיים, חילוניים, נשים, גברים. החלטתי לעשות שינוי אחד בלבד בפקודה שמאפשרת לחייל דתי להגיד - אני לא רוצה לשרת ביחידה מעורבת. קיבלתי מכתב שמילא אותי גאווה עליו חתמו הרב דרוקמן ז"ל, הרב אלי סדן והרב יעקב מידן, בו הודו לי על האופן שבו אני מפקד על הצבא ועל הרגישות בו טיפלתי בנושא הזה, למרות שהם חלוקים עליי עובדתית".

'ממדים ללימודים': "זו תוכנית שאני מאוד גאה בה. לאפשר לחיילים לסיים תואר ראשון תוך כדי שירות. החלטתי ליזום תוכנית שבו כל חיילי צהל יקבלו הוקרה מהמדינה בדמות תגמול שיביע את הוקרת החברה למשרתים. בהתחלה זה לא הלך וביקשתי בפורום מטכ"ל מכל האלופים לתרום מכיסם, וגם אני החלטתי לממן מילגה לחייל אחד בשנה. התחלנו עם מימון של אנשי קבע ובהמשך ניתן מימון בשיתוף תקציב ממשרד הביטחון. השנה לומדים 21,000 חיילים וחיילות בקרן המלגות הגדולה ביותר בישראל".

"השנה האחרונה שעברנו הייתה שנה קשה. לכולנו יש חלק וזה אמור לעורר חשיבה ביקורתית ובעיקר להתעשת כמדינה וכחברה, ונחשוב על איך נכון לקיים את החיים המשותפים תוך התחשבות אחד בשני ולהבין שאין לנו את הזכות לערער את היצירה המופלאה הזאת של חזרת העם היהודי לארצו והקמת מדינה. אני מאחל לכולנו לחזור לדברים הבסיסיים של דרך ארץ קדמה לתורה ושל ערבות הדדית וסולידריות בהתנהגות בן אדם לחברו ונפעל ביחד לחזק את המדינה, כדי שנסתכל בראש השנה הבא אחורה ונגיד שגם בשעה קשה ידענו להתעלות ולקדם את המדינה קדימה".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט

האזנה נעימה.