הפגנה
הפגנהצילום: Miriam Alster/Flash90

לאחרונה פרסם עיתון כלכלי יוקרתי (כך הוא ממותג) במקום את 'רשימת המשפיעים' השנתית, כמנהגו בחול,
את 'רשימת מחריבי הכלכלה'. פשוט כך. אל תטרחו 'לא לפספס' כי אפשר להבין את הסיפור בנקל דרך כאן.

העיתון מוביל קו תקיף נגד הרפורמה המשפטית ותפס את ההזדמנות השנתית כדי לנגח (שוב) את הצד השני.

היו ברשימת 'מחריבי הכלכלה' כמה אנשים שהכרתי אישית. לא היה לי נעים לראות אותם תחת הכותרת הזאת,
גם אם איני מסכים עם כל דבר שהם עושים.

לא התעמקתי ברשימה ההיא. היא הייתה צפויה. אך מה שעלה בדעתי כתוצאה מהמפגש איתה - עורר בי השראה רבה.

הרי כעת, ברור שהמילים רפורמה\מהפכה\הפיכה אינן אלא כסות עיניים לא מדויקת בעליל לקצוות אחרים לגמרי: תנועת האמונה באלוקים ע"פ היהדות - מול המאמינים ב'כוחי ועוצם ידי' לסוגיו.

המחלוקת היא סביב הפרשנות למושג 'חירות' שכולם רוצים בו. חז"ל אמרו: 'אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה'. בתימצות העומק: רק כשאתה עוסק במשהו שאינו תלוי בבני אדם וגחמות מסחריות משתנות - אתה בן חורין. תמיד יש לך במה להתעסק. לא משעמם ואתה חופשי לרגשותיך ולחיבור הטבעי שלך לעצמך. ככה זה כשאתה מקבל את המשמעות היומיומיות ורגעי העונג שלך - מהרוח.

מאידך, כשאתה לא מחובר לתורה (ולמצוות) - אתה צריך להעסיק את עצמך במשהו כדי לקבל משמעות יומיומית או עונג. בואקום הזה נכנסים המרדפים המיותרים והמוגזמים אחרי הבלים לכל הדעות לצד 'הבלים למבוגרים' - כמו כוח, כסף וכבוד. אלו מרדפים מרגשים שאף פעם לא נגמרים. ובינתיים - החיים עוברים בהסחת דעת מהמשמעות העמוקה של המושג 'חיים'.

'מחריבי הכלכלה' זאת כותרת שמנסחת בקצרה את המושג 'כוחי ועוצם ידי' המתעלם לחלוטין מהאמונה בכך שהכל מכוון. בלי להכנס לעניין הרפורמה וסעיפיה - שימו לב שמישהו מנסה לדבר בפן הגשמי לקהל היעד: 'החרבת הכלכלה'.

ללא ספק, נשמע משכנע למי שמאמין שהחיים והייקום כולו מסתכם במה שרואים בפן הגשמי ותו לא.

בכותרת 'מחריבי הכלכלה' טמון למעשה יסוד המחלוקת העכשווית. כלכלה גשמית בלבד ומשם פחד (אותנטי?) האחוז בחבלי בוץ ב'כוחי ועוצם ידי'. מול אמונה יהודית המכוונת תמיד להשתדלות, אי פחד והישענות על אלוקים המכוון את הכל.

הרהרתי לעצמי: מעניין מה היה כתוב ברשימה הפוכה; כזו שהייתה מתיימרת לנסח את 'מאה מסיחי הדעת מהאמונה היהודית'. מי היה 'זוכה' להיכנס פנימה? מה היו הנימוקים?

אבל אנחנו יהודים מאמינים. מתנהגים אחרת. לא נוהגים לעשות שיימינג עם כותרת מפוצצת שמנגנת לקהל היעד סולו נטול אמונה. כן, גם אם זה 'השיח'. זאת לא דרכנו. לדעתנו, דברי חכמים - בנחת נשמעים ומעט מן האור דוחה הרבה מן החושך.

קחו לדוגמה את המגזין שלנו לנוער 'מקום בעולם'. בדורנו, אנחנו שמחים על כל מנוי שמצטרף לקבלת תוכן מחזק. זה מחזק אותנו - כי כדי 'לעשות כסף' לא פותחים מגזין, כידוע.

המטרה שלנו היא לעשות טוב ושלנוער שלנו תהיה יד מכוונת, גם מחוץ למסגרות. חשוב לנו שהנוער יבינו מי הם, למרות האווירה המבלבלת: אנחנו יהודים מאמינים בני מאמינים, לפני הכל, אחרי הכל ותוך כדי הכל.
עושים השתדלות גשמית - אבל לא נשענים עליה באופן בלעדי. זה העולם שלנו.

ועכשיו: מנוי ניסיון ב-2 ש"ח בלבד לחודשיים ראשונים! לחצו כאן להזמנה >>

שימו לב: אחרי חודשיים תקבלו תזכורת לווטאסאפ ודרכה - תוכלו לבחור אם להמשיך או לבטל את המנוי!