עימות חריף בוועדת חוקהחזקי ברוך

עימות חריף נרשם הבוקר (רביעי) בוועדת החוקה בין יו"ר הועדה ח"כ שמחה רוטמן לנציגת הנהלת בתי המשפט עו"ד חנית אברהם בכר.

הדיון נערך לבקשתו של ח"כ אריאל קלנר בנוגע לבחינת כללי ניגוד העניינים החלים על שופטים, זאת בעקבות חשיפת העיתונאי קלמן ליבסקינד, לפיה שופט בימ"ש העליון יצחק עמית, דן בשורת תיקים בהם אינטרסים כלכליים משמעותיים לחברות בהן אחיו וגיסו מכהנים בתפקידים בכירים, וכן, נשיאת בימ"ש העליון, השופטת אסתר חיות, שדנה בתיקי חברות ביטוח אותן מייצג בעלה עו"ד דוד חיות.

לטענת רוטמן, במהלך הדיון העליבה בכר את ח"כ קלנר שהוא פועל ממניעים זרים לפגוע באימון הציבור בבית המשפט. רוטמן ביקש שתתנצל ולא תמתח ביקורת על חברי הכנסת ובכר סירבה.

הנציגה הקריאה בדיון תגובה רשמית של הנהלת בתי המשפט ואמרה כי "באופן ספציפי בנוגע לטענות שהועלו לגבי הנשיאה חיות, נציב תלונות הציבור דחה את הטענות. מיחזור הטענות כעת מעורר חשש שהמניעים לעשות כן אינם ענייניים והמטרה היא להוביל לפגיעה באמון הציבור בבתי המשפט".

עו"ד חנית אברהם בכר בדיון בכנסת
עו"ד חנית אברהם בכר בדיון בכנסתצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

רוטמן עצר את הדיון ולא אפשר לה להמשיך לדבר: "אני תמה מהן יכולות הנהלת בתי המשפט ועל פי איזה דין יש לך סמכות לעסוק במניעים שלנו. האם תפקידך כעובדת ציבור להגיב לשליש מחברי הוועדה שלי שמניעיהם אינם כשרים? ואם יש לך הסמכה בחוק, האם עברת הכשרה פסיכולוגית בנוגע למניעים של חברי כנסת והאם את סבורה שתפקידו של עובד ציבור הוא לבקר מניעים של חברי כנסת?".

"לא אתן לך לעלוב בחברי הוועדה שלי, אני מבקש כמו שאני מבקש מכל אדם, וזה שאת מהנהלת בתי המשפט לא הופך את הדם שלך לכחול… כשם שאני מגן על עובדי ציבור ומבקש שיתנצלו אם אמרו דברים שלא במקום על מניעיהם, אני מצפה שכאשר את עושה מעשה כה חמור, אם את רוצה להמשיך לדבר, שתתנצלי בפני ח"כ קלנר".

רוטמן ביקש מסדרני הכנסת להשתיק את המיקרופון של בכר ואיים להגיש נגדה תלונה, "אבקש שתחזרי בך מהדברים הללו, כי בעיניי חצית פה קו שאסור לעובד מדינה לחצות. אשקול להגיש תלונה אתית על התנהלותך כי עובד מדינה לא מותח ביקורת על מניעיהם של חברי הכנסת אצלי בחדר הוועדה. הוא חייב לנהוג בכבוד לחברי הכנסת. אם את רוצה לחזור בך מדברייך על מניעיו של ח"כ קלנר ורשימת הח"כים שביקשו את הדיון את מוזמנת לעשות זאת, אם את לא מתכננת לעשות זאת, לא אתן לך להמשיך לדבר". בתגובה עו"ד בכר בחרה לצאת מהדיון ולא להתנצל.

ח"כ רוטמן הודיע בסיום הדיון כי לא ירפה מהנושא וכי לדיון ההמשך שיקיים, יבקש את עמדת הנהלת בימ"ש בכתב. "אני מקווה שהנהלת בימ"ש תבוא עם תשובות ולא עם הטחת האשמות".

ח"כ אפרת רייטן הגיבה לדיון ועל כך שרוטמן הוציא אותה מהדיון: "מופע הבריונות של רוטמן מגיע לשיאים חדשים היום בוועדת החוקה אחרי שדברי לא נעמו לאוזניו שוב הוצאתי מחדר הוועדה".

היא הוסיפה: "כעת רוטמן מאיים שיגיש תלונה על עורכת הדין נציגת הנהלת ביהמ"ש ודורש ממנה להתנצל בפני חברי הקואליציה כי טענה שעולה חשש שהדיון שמתקיים בניגודי עניניים של שופטים על תלונות שנבדקו ונמצאו כסרק! מגיע ממניעים פסולים".

לסיום כתבה: "האלימות והכוחנות שהפגין כלפיה רק כי יש לו את הכוח כיו"ר היתה שפל מדרגה נוסף של ניצול כוח. אפנה בדחיפות לגורמים הרלבנטיים".

רוטמן התייחס בפתח יום הדיונים לאירוע במהלכו רדפו עשרות מפגינים אחרי ראשי ארגון "ראש יהודי" והרב יגאל לוינשטיין.

"אני רוצה להביע זעזוע מהאירוע שהתרחש אתמול בת"א כאשר תחת דגלי ישראל וזעקות על דמוקרטיה שוויון וליברליזם, התקיים מופע שאם היה מתקיים בכל עיר אחרת בעולם היינו מכנים אותו אירוע אנטישמי", אמר.

לדבריו, "כאשר אני חווה את הבריונות באופן אישי, אני מקבל את רובה בשתיקה וסוג של סלחנות, לפעמים כן ולפעמים לא. במחאה מול אישי ציבור לפעמים עברו את הגבול אך אפשר להתמודד, אני מאובטח ברמת האיומים הגבוהה. אך כשדבר כזה קורה לפעיל חברתי שנים רבות בעיר, ברב שמגיע לדבר, זה דבר שאסור שיקרה בשום פנים ואופן".

ההפגנה מול ראש יהודימתן כהן ראש יהודי

"מדובר במופע בריונות של סתימת פיות. לא מפתיע שאנשים החוששים חששות דמיוניים לדיקטטורה מפעילים דיקטטורה בפועל, מפתיע שאנשים הקופצים לגנות כל בדל של קצה מעשה מגיבים בשתיקה ועוברים על כך לסדר היום".

לסיום אמר: "נקיים ישיבות בעניין כדי להבין איך מדינת ישראל אפשרה לקבוצות בריונים להטריד אזרחים ברחוב בשל אמונתם, דתם או דעתם. לא כך פועלת מדינת חוק ולא כך פועלת מדינה דמוקרטית ויהודית".

שי גליק מנכ"ל בצלמו שהשתתף בדיון מסר: "כולם שווים בפני החוק. לא ייתכן שדווקא שופטי העליון יזלזלו בניגודי עניינים וידונו בתיקים שקרובים שלהם צד בעניין. ארגון בצלמו ימשיך להילחם למען מינהל תקין גם במערכת המשפט. אני מקווה ששופטי העליון יבינו את טעותם ויודו שטעו יתנצלו בפני הציבור ולא ישפטו יותר בתיקים שבהם קרובי המשפחה שלהם הם צד בעניין".