סינון עפר באתר מזבח יהושע
סינון עפר באתר מזבח יהושעצילום: דוברות מועצת שומרון

המועצה האזורית שומרון תקיים לראשונה את צעדת השומרון המסורתית למזבח יהושע.

הצעדה תתקיים ביום השני של חוה"מ סוכות. כמו כן יתאפשר לראשונה לקהל הרחב להגיע להשתתף בפרוייקט סינון העפר ממזבח יהושע למחרת - ג' של חול המועד.

סינון העפר החל לפני כשנה, על ידי המועצה בשיתוף "האגודה למחקר תנכ"י" וד"ר סקוט סטריפלינג מארצות הברית ובניהולו של הארכיאולוג ד"ר אבי סולומון. פרוייקט הסינון מתקיים בשבי שומרון, בשיתוף מרכז סיור ולימוד שומרון, ומשתתפים בו בתי ספר תיכונים ומשפחות.

בפרוייקט הסינון נמצאו עד עכשיו חפץ שהחוקרים משערים שהוא טבעת קדומה מתקופת ההתנחלות, ייתכן והיה שייך לאחת הנשים שהשתתפה במעמד הברכה והקללה לפני 3,200 שנים, חרוזים שייתכן והיו שייכים לילדים או לתכשיטי נשים מאותה תקופה, שמאפיין את תקופת ההתנחלות מימי יהושע בן נון וחלקי טיח שקיימת אפשרות שמקורן ב-12 האבנים שטחו אותם בסיד וכתבו עליהן את התורה.

סינון העפר מתקיים על רקע ניסיונות של הרשות הפלסטינית להרוס את אתר המזבח העתיק. לפני שנה נותצו אבנים מאתר המזבח, וכעת הרשות הפלסטינית בונה תוכנית לבניית שכונה על אתר המזבח, ואף החלה בעבודות עפר סמוך למזבח שנעצרו רגע לפני הריסת אבני האתר. כמו כן הרשות מקדמת פעילות שתגדיר את מזבח יהושע כאתר מורשת פלסטיני.

קנקן שפת צווארון שנמצא באתר מזבח יהושע
קנקן שפת צווארון שנמצא באתר מזבח יהושעצילום: מועצה אזורית שומרון

יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, אמר כי "הגילויים מאתר המזבח הם הוכחה נוספת לקשר הבלתי ניתן להתרה בין עם ישראל לארצו ובוודאי לשומרון, ומוכיחה את חשיבות האתר להכרת השורשים שלנו ולעם היהודי לדורותיו. דווקא עכשיו אל מול הניסיון של הרשות הפלסטינית לחרב את מזבח יהושע, עם ישראל יהיה שם עם דגל ישראל - להתחבר לשורשים ולערכים".

"אני קורא לציבור לבוא לגלות את ההיסטוריה של עם ישראל בידיים. לצעוד איתנו למזבח יהושע הקדום, שריד יחיד לתקופת ההתנחלות ושיבת עם ישראל לארצו, וכמובן ליהנות משלל אתרי מורשת, תיירות, טבע יקבים ומעיינות בכל רחבי השומרון הירוק".

הארכיאולוג ד"ר אבי סולומון הוסיף: "זו זכות לעבוד באתר הר עיבל שמזוהה כמזבח של יהושע שהוא למעשה המקום שבו עם ישראל נהיה לעם לפני 3,200 שנה לערך, לאחר שגלינו מארצנו, לאחר 2,000 שנה אנחנו יכולים לחזור ולגעת בשורשים שלנו, במקום בו נהינו לעם, לדעת שאנחנו נוגעים בחפצים ולמעשה נוגעים בעבר שלנו, המקום הזה חשוב מאין כמותו, זה מקום יחידני, מכל הממצאים הארכיאולוגים בארץ ישראל, המקום מזוהה עם מיסודו של עם ישראל כעם ולא כשבטים וחשיבותו לעולם הארכיאולוגי לעם ישראל ולאנושות כולה לא תסולא בפז".