תא"ל דניאל הגרי וקובי פינקלר
תא"ל דניאל הגרי וקובי פינקלרצילום: בשבע

קובי פינקלר אירח לראיון במסגרת הפודקסט 'ארץ מולדת' את דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי.

"נכנסתי לתפקיד לפני חצי שנה. הייתי מפקד שייטת 13, ומעולם הדממה - התמניתי לדובר צה"ל, זה חידה. אני לא דברן גדול ובהחלט זה היה מאתגר. מרגיש שיש אחריות גדולה למילים שאני בוחר. בתקופה הזאת אני צריך להיות קול של מפקדים ושל לוחמים. אני רוצה לבטא את מה שהם מרגישים, להיות הקול שלהם ולתווך את זה לכל מקום בחברה הישראלית. המשימה המרכזית של דובר צה"ל זה העצמת אמון הציבור בצה"ל, והמשימה השנייה זה מתן לגיטימציה בינלאומית דרך הסברה בינלאומית וכמובן הרתעת האויב", סיפר הגרי.

הוא ציין את המורכבות איתה הוא מתמודד כשהשסע בחברה הישראלית מתרחב. "כשיש משבר בחברה הישראלית - צה"ל הוא השתקפות של החברה הישראלית. המשבר הזה משתקף לתוך צה"ל. בהתחלה ניסינו להיות מחוץ למחלוקת, אבל המחלוקת נכנסת פנימה".

"אני מוטרד", מצהיר הגרי ומוסיף, "אני חושב שיש איומים ביטחוניים, ויש אתגר גדול מאוד לצה"ל וזה מערכת היחסים בין הצבא לחברה הישראלית. בן גוריון הקים את צה"ל - הוא התיך את כל הארגונים והמחתרות לכדי ישות אחת במטרה לייצר צבא אחד בעל מכנה משותף רחב. מה שהנחה את בן גוריון עדיין נכון להיום. אני רואה את הנוער הישראלי האיכותי רוצה להגיע ולהיות בסיירות. התפקיד הגדול שלנו זה לשמר את זה".

הדובר נשאל על ההתמודדות עם הטרור המתגבר וענה: "אני רוצה לשים רגע פרספקטיבה. אנחנו חיים במזרח התיכון, וצריכים להבין שהלחימה בטרור היא חלק ממשהו שילווה את החיים שלנו. אבל היום מצבנו הביטחוני הרבה הרבה יותר טוב ממה שהיה לפני 20 שנה. אנחנו לא מקלים ראש בטרור, ומתייחסים אליו מאוד ברצינות. אנחנו נמצאים ביהודה ושומרון עם היקף כוחות אדיר כי אנחנו מבינים שזה איום מרכזי וצריך לתת ביטחון ותחושת ביטחון לאזרחים. אנחנו מגינים על הצירים למעלה מעשרים גדודים, השתפרנו מאוד בשותפות עם שירות ביטחון כללי, אנחנו מביאים ביצועים משמעותיים מאוד ולוקחים סיכונים גדולים בטיפול בטרור".

בהתייחס לגבול הצפון אמר הגרי "אני חושב שחיזבאללה זוכר טוב מאוד את העוצמה של צה"ל ואת המשמעות של להיכנס לעימות עם צה"ל והוא לא רוצה מלחמה. היום לצה"ל יש עוצמה צבאית טובה יותר ואת זה חיזבאללה יודע. אנחנו שומרים על השקט בצפון, יודעים לנהל את זה. אוהל על הר רחוק מכל ישוב ישראלי - לא מאיים על אף אזרח במדינת ישראל. אלה נקודות שצה"ל ידע לתקוף אותם ברגע עימות או בכל רגע אחר שבו תהיה הסלמה. הפנים שלנו היא לא להסלמה. הפנים שלנו לשפר את מצב הביטחון לתושבי האזור דרך שמירת הגבול. אנחנו חזקים מאוד בגבול הצפון".

הדובר נשאל על מקומה של הציונות הדתית בצבא והשיב: "דתיים לאומיים הם אוכלוסייה מאוד מאוד חשובה לצה"ל. צה"ל הוא צבא של כל החברה הישראלית וחשוב לנו שיהיה מכלל חלקי החברה הישראלית ולאפשר צביון לכל אחד לממש את אורח החיים שלו ואת האמונה שלו. אני חושב שהציבור הדתי לאומי תורם הרבה מאוד לצה"ל ושואף למצוינות, והייתי שמח לראות את זה עוד שנים קדימה".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.