מירי רגב
מירי רגבצילום: Yonatan Sindel/Flash90

שרת התחבורה מירי רגב תקפה בחריפות את השופטים לאחר דבריו של נציג היועמ"שית שאמר כי מעולם לא היתה לה סמכות להכריז נבצרות.

נציג היועמ"שית, עו"ד ענר הלמן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, אמר בדיון בבג"ץ: "מאז ומעולם ליועצת המשפטית לממשלה לא הייתה סמכות להכריז על ראש הממשלה כנבצר. על פי הדין, מי שקובע שראש הממשלה הוא נבצר זו הממשלה ולא היועמ"שית".

רגב תקפה: "טרללו מדינה שלמה, שיקרו את הציבור, ניסו להבעיר אותה ולחולל הפיכה משטרית כשהיה ברור לכולם שאין להם סמכות לגעת בו".

רגב תהתה: "‏מי ישלם על בזבוז הזמן היקר של הכנסת, בג"צ, רה"מ ועוד? אמרתי בעבר ואני חוזרת גם היום, כנופית צאלח א-דין, צריכה לתת את הדין", כתבה רגב.

שר החוץ אלי כהן התייחס לדיון בבג"ץ וכתב: "מיליוני אזרחים בחרו בבנימין נתניהו לראשות הממשלה, ויועצת אחת לא יכולה לבטל את הכרעת העם. זו מתכונת לדיקטטורה שיפוטית ולא דמוקרטיה אמיתית!".

בתגובה לדבריו של הלמן אמרה הנשיאה אסתר חיות: "מעבר לזה שליועמ"שית אין סמכות להכריז, אתה אומר דבר נוסף - שהפרת הסדר העניינים לא מוביל לנבצרות".

עו"ד הלמן השיב: "עמדת היועצת היא שיכולים להיות פערים תפקודיים - נבצרות תפקודית, שהיא לאו דווקא על רקע פיזי או נפשי".

הלמן הוסיף: "למה החוק נכנס לתוקף מיידי? כדי שראש הממשלה יוכל לעשות את מה שהיועצת אמרה שאסור לו לעשות".

השופטת יעל וילנר הקשתה עליו: "מה אדוני רוצה לומר? שהוא מפר את ניגוד העניינים? אבל אתם אומרים שזה לא יוביל לנבצרות".

הלמן ענה: "לשיטתנו הפגם שנפל חמור ביותר. זהו פגם שפוגע בשלטון החוק. זה ניגוד עניינים מוסרי".

השופט אלרון הטיח בתגובה: "אדוני אומר דברים מאוד קשים. הנושא הזה של טוהר המידות כל הזמן חוזר על עצמו. נדמה שקצת הרחקתם לכת".

הלמן הגיב לדברי השופט אלרון: "החוק הראשון שרצו לקדם קשור לוועדה לבחירת שופטים, כשראש ממשלה עומד לדין מול שלושה שופטים על עבירות של טוהר המידות. מה יותר קשור מזה?".