בית סוהר, אילוסטרציה
בית סוהר, אילוסטרציהצילום: פלאש 90

עורכת הדין קרן ברק המייצגת את הסוהרות מפרשת הסרסור בכלא גלבוע פנתה לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בעקבות החלטתו להקים ועדת בדיקה לשתי הפרשיות, הסרסור בכלא גלבוע והקשרים המיניים בין אסיר בטחוני לבין סוהרות בכלא רמון.

בפנייה קראה לבן גביר לא להתייחס לשתי הפרשות כמקרה דומה ושיתפה כי הסוהרות מפרשיית סרסור הסוהרות בכלא גלבוע קיבלו בתדהמה ובמורת רוח, את החלטתו השר להקים ועדת בדיקה אחת שתבדוק את שתי הפרשיות. "כל השוואה או חיבור בין שתי הפרשות הוא פשע. ממש כך", כתבה.

ברק הוסיפה: "כפי שידוע היטב לשר, הפרשה בכלא גלבוע מגוללת מסכת עבירות מין שבוצעו בשש סוהרות ע"י האסיר הבטחוני, המחבל מחמוד עטאללה, אשר למעשה שלט בכלא גלבוע במשך ארבע שנים במהלכן אנס וביצע מעשים מגונים בסוהרות חיילות שהושארו עמו לבדן ונמסרו כטרף ע"י מפקדיהן לידיו המזוהמות".

לדבריה, "הסוהרות ואנוכי עברנו כברת דרך ארוכה במהלכן הפרקליטות סגרה את תיקיהם של קצינים בכירים במחוז הצפוני ובפיקוד הבכיר בשב"ס ללא הגשת כתבי אישום. כידוע, פרקליט המדינה, עמית איסמן, הורה על פתיחת תיק החקירה מחדש, ולאחר חקירה ארוכה בלה"ב 433, אותה ליוויתי מקרוב, הודיע לשמחתנו כי החליט לעשות צדק ולהגיש כתבי אישום נגד קציני שב"ס בכירים בגין חלקם במסירת החיילות לידי מחמוד עטאללה תוך שעפ"י החשדות ידעו גם ידעו כי הוא מבצע בהן עבירות מין".

כמו כן אמרה עו"ד ברק כי "מרשותיי העידו בפרשה כקורבנות עבירות מין ולא נחקרו כחשודות בביצוע עבירות פליליות כמו החיילות מכלא רמון כפי שעולה מהפרסומים בתקשורת. בנוסף, כפי שידוע לשר, המחבל עטאללה עומד לדין על ביצוע מעשי אינוס רבים בחיילת וביצוע מעשים מגונים רבים בחמש חיילות סוהרות נוספות".

היא הוסיפה כי "הסוהרות קוראות, כפי שבמשך שנים קראו, להקמת ועדת חקירה ממלכתית בגין הפרשה. המדובר בוועדה שאמורה לבדוק את התנהלות השב"ס וטיוח הפרשה, אך לא השב"ס בלבד. ועדת חקירה ממלכתית זו, תפקידה יהיה לבחון את חקירת המשטרה ואת התנהלות הפרקליטות שכאמור סגרה את התיקים, מה שהוביל להאשמתה בטיוח הפרשה, אותה פרקליטות שבימים אלו, הפכה את החלטתה הקודמת והודיעה על הגשת כתבי אישום נגד קצינים בשב"ס, ועדת החקירה אמורה אף לבחון את מעורבותם של גורמים וגופים בטחוניים נוספים בכל הנוגע לפרשה".

בהמשך המכתב כתבה ברק: "הנה כי כן ונוכח העובדות ששונות לחלוטין בין שתי הפרשות, ודאי מבין השר כי הוא שוגה כאשר הוא 'מכניס' את שתי הפרשות לוועדת בדיקה מצומצמת המתמקדת בשב"ס בלבד ושעפ"י הפרסומים, האחת עוסקת ביחסים בהסכמה לכאורה בין אסיר בטחוני לסוהרות והשנייה בפרשת התעללות מינית מחרידה מצד מחבל רוצח בחסות ובידיעת המדינה לכאורה. עשינו כברת דרך אדירה עד כמעט בלתי אפשרית בפרשת הסרסור ולא ניתן לאף אחד להחזיר אותנו אחורה".

עו"ד ברק סיכמה בדרישה מהשר לחזור בו מהחלטתו להקים ועדת בדיקה אחת, תוך שהחלטה זו עושה זילות לפרשה מכלא גלבוע שהתרחשה כידוע לפני שנים ושונה בתכלית השוני מפרשת כלא רמון.