דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

במפלגה הדמוקרטית ובמפלגה הרפובליקנית הגיבו בחריפות לדבריו של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ נגד ממשלת ישראל בזמן מלחמת "חרבות ברזל".

טראמפ אמר כי נתניהו "לא סייע במבצע" לחיסול הגנרל האיראני קאסם סולימאני ב-2020, אך ניסה לקחת קרדיט על המבצע.

"אני לעולם לא אשכח שביבי נתניהו אכזב אותנו. זה היה דבר נורא מאוד. היינו מאוכזבים מזה מאוד, זה היה דבר נורא. נתניהו ניסה לקחת על זה קרדיט, אבל בסוף עשינו את העבודה בעצמנו", אמר טראמפ.

בנאומו מתח טראמפ ביקורת על יכולות המודיעין של ישראל וטען כי צריך לשפר אותן. הוא רמז כי ישראל חלשה וכי היא "צריכה לחזק את עצמה" אל מול חמאס "החכם".

לדבריו, "כשאתה מדבר על המודיעין או על דברים שכשלו בשבוע האחרון, הם חייבים לסדר את זה בגלל שהם לוחמים בכוח שעלול להיות חזק מאוד. הם נלחמים, פוטנציאלית, באיראן".

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן גינה את הדברים ואמר: "תמיכת האומה שלנו בישראל היא נחושה ובלתי מעורערת. הזמן הנכון לשבח מחבלים הוא אף פעם".

מושל פלורידה רון דה סנטיס אמר: "מחבלים רצחו לפחות 1,200 ישראלים ו-22 אמריקניים והם מחזיקים בני ערובה. לכן, זה אבסורד שמישהו, הרבה פחות מישהו שמתמודד לנשיאות, יבחר עכשיו לתקוף את ידידנו ובת בריתנו ישראל. כנשיא, אעמוד לצד ישראל ואתייחס לטרוריסטים כאל מה שהם - חלאות".

סגנו לשעבר של טראמפ, מייק פנס כתב: "זה לא הזמן ששום נשיא לשעבר, או כל מנהיג אמריקני אחר יעביר שום מסר מלבד אמריקה עומדת עם ישראל".

חבר בית הנבחרים הדמוקרטי דן גולדמן אמר: "לאחר מתקפת הטרור החמורה ביותר בתולדות ישראל, דונלד טראמפ מבקר את ישראל ומשבח את הטרוריסטים, ושוב נותן סיוע ונחמה בשתיקה לאויבינו. האיש הזה מהווה סכנה לביטחון המדינה ולעולם לא יכהן שוב בתפקיד ציבורי".

חברת המפלגה הרפובליקנית וחברת הקונגרס לשעבר ליז צ'ייני תקפה: "לאחר שחמאס טבח במאות משפחות יהודיות, וישראל מתמודדת עם משבר ביטחוני חסר תקדים, דונלד טראמפ תוקף את ממשלת ישראל ומשבח את הטרוריסטים של חיזבאללה".

"האם הרפובליקנים באמת מתכוונים למנות את האיש המסוכן הזה לנשיא ארצות הברית?" תהתה.