הרב יוסף צבי רימון
הרב יוסף צבי רימוןצילום: ערוץ 7

הרב האזורי של מועצת גוש עציון הרב צבי רימון שלח איגרת לכלל התושבים לקראת השבת הקרובה בצל המלחמה והמצב המתוח בכל הארץ.

הרב רימון כתב, "מלחמה. מצב מורכב ומסובך. הרוגים, פצועים, שבויים. אני נמצא המון עם החיילים הנפלאים שלנו בדרום ובמקומות אחרים. למרות הקשיים, אני מוצא את החיילים עם כוחות, עם שליחות", כתב.

"אנחנו בזמן קשה, אבל לא בנמיכות קומה. ב''ה זכינו לצבא מדהים ובע"ה גם ננצח. הולכים אנו בזקיפות קומה, מתוך ידיעה שאנחנו בתקופת גאולה. חז"ל לימדו אותנו כיצד תראה גאולה. גאולה איננה בעלייה רצופה. בגאולה יש גם ירידות, אבל הן ירידות שגם הירידה היא חלק מהעלייה הבאה אחריה. גאולתנו אינה גאולת מצרים. איננה גאולה של נס חיצוני. גאולתנו דורשת עבודה שלנו, מלחמה שלנו, בידיעה שה' עוזר לנו, שה' נמצא איתנו. אנחנו לא לבד. התורה מבטיחה שה' נמצא איתנו במלחמה "כי ה' א-לקיך מתהלך בקרב מחנך, להצילך ולתת אויבך לפניך".

הרב רימון מזכיר "גאולת מצרים היתה מלווה בניסים גלויים: עשרת המכות, קריעת ים סוף. אנשים מצפים לעתים לניסים כאלו גם היום. אולם, חז"ל לימדו אותנו, שהגאולה שלנו, איננה גאולה של נס חיצוני. הגאולה שלנו, גאולה טבעית. גאולה של תהליך. גאולה שנבנית אט אט, שלב אחרי שלב. גאולה זו מגיעה מתוך השגה אנושית, באופן טבעי, בדרך שהעולם יכול להפנים ולקלוט את אורה. היה צורך בגאולת מצרים העל-טבעית, בכדי להביא לעולם עוצמה שהיה בלתי אפשרי לקלוט אותה בדרך טבעית. כעת, המשימה היא להפנים אט אט את הגאולה בתוך מסגרת הטבע. על כן גאולה זו מצליחה להכניס את המסר האלהי אל תוך המציאות, להפוך את המציאות הטבעית לאלהית.

גאולה טבעית מלווה בקשיים, מלווה במכשולים. אולם, הקשיים והמכשולים אינם מלמדים על קטנות הגאולה, אלא להיפך. הקשיים מלמדים על שייכותה של הגאולה למציאות העולם, ועל ההתמודדות להשפיע ולהאיר את העולם כולו באורה. הגאולה שלנו מראה את שותפות האדם למעשה הבריאה".

הרב מחזק "עם ישראל נלחם, עם ישראל מתמודד, אך יודע כל העת שה' נמצא אתנו. הייתי היום בניחום אבלים על יונתן אלעזרי הי"ד. רק החל בדובדבן, היה באופקים בחופשה מהצבא, ועל דעת עצמו, יצא ונלחם, הרג מחבלים והצליח להציל מאות מתושבי העיר. האומץ, הנחישות והתעוזה, לא היו לנו באופן זה במשך אלפי שנים. גם בבתים, יושבים הורים, נשים, ילדים, ובגבורה עילאית מאפשרים ליקיריהם להילחם. בגבורה המלווה בדאגה ובדמעות, נותנים הם את העוצמה לחיילים הנפלאים שלנו", כתב.

"גאולה של תהליך דורשת סבלנות, דורשת מאתנו כוחות רבים. יודעים אנו את המטרה, יודעים אנו שאנחנו בתהליכי גאולה, אבל יודעים שמדובר על תהליך. ב"ה נמצאים אנו בשלבי גאולה מתקדמים. בפעמי משיח. אולם, כעת, ברגעים המהולים בבכי, בכאב ובחששות, יחד עם נחישות, עוצמה ודבקות במשימה להגן על עמנו ועל ארצנו.

נתתי שיחות חיזוק רבות לחיילים. בשיחה היו חיילים דתיים וחילונים, שמאלנים וימנים, תומכי רפורמה ומתנגדיה. כולם הקשיבו וכולם באו לקבל חיבוק. אהבה גדולה. אתם לא לבד. עם ישראל אתכם. יהודים מישראל ומכל העולם רוצים לעזור. אוהבים ומחבקים. אנחנו זוכים להביא לחיילים בבסיסים רבים ציוד רב שהם זקוקים לו (בתיאום עם המפקדים בכל מקום). אולם, הציוד הוא רק סימן לאהבה הגדולה, לחיבוק הגדול של עם ישראל בכל מקום".

לקראת סיום הדברים כתב הרב על הצורך לרגישות יתרה בימים אלו: "ב"ה יש המון עשייה בגוש עציון. אנשים רבים מסייעים ומתנדבים. מבוגרים, צעירים, ילדים. אולם, צריכים להביט כל הזמן מסביב: נשים שהבעלים בצבא, משפחות מבוגרות, אנשים אחרים בודדים. לא משאירים אף אחד לבד! צריך לדאוג לכולם. ב"ה הדברים נעשים בצורה טובה, אבל תמיד צריך עין פקוחה שלא נשכח אף אחד!".

הרב רימון מזכיר מה היה כאן לפני 75 שנים "בסמוך לקום המדינה, נפל גוש עציון. נפל כפר עציון. אז לא יכולנו להגיב. כיום ב"ה יש לנו יכולת תגובה, ובע"ה מתוך אמונה בדרכנו ומתוך אמונה בה' המתהלך בתוכנו ומסייע לנו, נצליח לנצח. בע"ה שתהיה רפואה שלמה לפצועים, בע"ה שהשבויים יחזרו במהרה לביתם, בע"ה שהחיילים והאזרחים לא ייפגעו יותר, ושנזכה לשבת בשלווה, בשלום, בנחת ובאחדות בארצנו הקדושה."