הרס בלתי נתפס. בית ששרפו המחבלים בכפר עזה
הרס בלתי נתפס. בית ששרפו המחבלים בכפר עזהצילום: אדי ישראל, פלאש 90

ישראל נלחמת בחמאס כבר שלושה עשר ימים אך במקביל ממשיכה לנסות לזהות את הנעדרים, לאסוף גופות שעוד נותרו בשטח ולקבור את הנרצחים הרבים בטבח שביצע חמאס בעוטף עזה.

מספר ההרוגים מהיום הראשון של הלחימה עדיין אינו סופי ומוערך בכ-1,400. בשעות הראשונות של המלחמה נרצח המספר הגדול ביותר של יהודים מאז שואת יהודי אירופה. מאות חיילי צה"ל נרצחו ונחטפו בבסיסים הסמוכים לעזה עם פתיחת מתקפת הפתע האכזרית.

קיבוץ רעים: 260 גופות של משתתפי מסיבת הטבע

פסטיבל "נובה" שהתקיים סמוך לרעים הפך עבור המחבלים למטרה קלה לרצח יהודים. הם רדפו אחרי המשתתפים שניסו להימלט על נפשם ורצחו מאות מביניהם.

"מחבלים ירו לכל עבר, זו הייתה שחיטה", סיפר סער רחמים ששרד את הטבח והצליח לברוח מהמחבלים. נעמה, שנפצעה מכדורי המחבלים תיארה את רגעי חוסר האונים בהם התחזתה למתה. "ספגתי ירייה בצוואר אך המשכתי לשכב בשקט לצד גופותיהן של חברותיי, שככל הנראה נרצחו כולן".

מתחם הטבח ברעים
מתחם הטבח ברעיםצילום: Chaim Goldberg/Flash90

אורי אלון, ששרד את המסיבה, שיחזר בראיון: " כולם נטשו את המכוניות וניסו לרוץ ותוך כדי המחבלים ירו עליהם. זה היה טבח נוראי".

בנוסף לנרצחי המסיבה, ניהלו ששת חברי כיתת הכוננות של קיבוץ רעים קרבות קשים מול מאות מחבלים. חמישה מתושבי הקיבוץ נרצחו וחמישה נחטפו על ידי המחבלים לעזה.

קיבוץ בארי: יותר מ-100 נרצחים

את המכה הקשה ביותר מבין יישובי עוטף עזה ספג קיבוץ בארי שבמועצה האזורית אשכול. לפני הטבח התגוררו בו כאלף תושבים, למעלה מ-100 מהם נרצחו בשעות הראשונות למלחמה.

תיעוד חדש מהפריצה לבארימצלמת אבטחה

מצלמות האבטחה בקיבוץ סיפקו עדויות קשות להתפרעות של המחבלים שלא הסתפקו ברצח יהודים וקראו גם לבני משפחותיהם שתועדו בוזזים את הרכוש והציוד החקלאי של הנרצחים והורסים את בתיהם.

תא"ל ברק חירם מפקד עוצבה 99, סיפר לערוץ 7 על הזוועות בהם נתקל יחד עם הלוחמים שפעלו בבארי. "הגענו לבתים שבתוך הממ"ד היו בני משפחה שנשרפו חיים לאחר שהחליטו, כנראה, שהם לא יוצאים ממקומם כדי לספוג אש מהמחבלים".

הכניסה לקיבוץ בארי
הכניסה לקיבוץ באריצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

כפר עזה: 72 נרצחים, חטופים ונעדרים

בכפר עזה עברו המחבלים מבית לבית בתחילת המתקפה וניסו לרצוח כמה שיותר תושבים. בתיעוד מצמרר שפורסם נראה הכוח הראשון שנתקל במחבלים בכפר עזה במהלך הלחימה ההירואית בניסיון לעצור את המחבלים בשעות הראשונות של הטבח.

בין הנרצחים היה גם נטע אפשטיין שהתגורר עם בת זוגו, אירן שביט, בכפר עזה ונרצח לאחר שהגן עליה בגופו מפני רימון.

יעל ‏שביט, אימה של אירן, שיחזרה בכאב בראיון לחדשות 12: "המחבלים הצליחו לפתוח את הממ"ד וזרקו שני רימונים. נטע ואירן נצמדו לקיר והתחבאו. אחרי זה הם זרקו את הרימון השלישי. הוא התגלגל לכיוון של אירן. נטע ישר קפץ על הרימון, כדי שאירן לא תיפגע, והוא אפילו צעק 'רימון', בזמן שבני העוולה ירו בו צרור של כדורים. אירן ראתה איך נטע נפל".

ההרס בכפר עזה
ההרס בכפר עזהצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

עוד נרצחו בכפר עזה שישה מבני משפחתו של האלוף (במיל') דורון אלמוג - 20 שנה בדיוק לאחר שחמישה מקרוביו נרצחו בפיגוע במסעדת מקסים בחיפה.

ניר עוז: 25 נרצחו, יותר מ-80 נעדרים וחטופים

קיבוץ ניר עוז מתמודד עם אובדן וחשש לחיים של כרבע מקרוב ל-400 תושבים שהתגוררו בו לפני הטבח. נכון להיום ידוע על 25 תושבים שנרצחו בטבח כולל משפחות שלמות ולמעלה מ-80 תושבים מוגדרים נעדרים - לגבי חלקם ידוע שנחטפו לרצועת עזה.

תירא-אל כהן, מייסדת ויו"ר 'קדמה – התיישבות צעירים', שיחזרה את השעות הקשות שעברו על התושבים. "מחבלים הסתובבו שם, שרפו בתים כדי לנסות לפתות תושבים לצאת מהממ"דים. שעות ארוכות שהמחבלים הסתובבו בקיבוץ ועשו בו כבשלהם".

אירית להב, תושבת הקיבוץ, תיארה כיצד הצליחה לשמור על עצמה ועל בתה באמצעות נעילת דלת הממ"ד בשואב האבק שלה ובמערוך. "לא היה לנו מה לעשות, הבת שלי ואני התחבקנו מתחת לשולחן בחושך - התחלנו לומר אחת לשנייה 'אני אוהבת אותך', חשבנו שאנחנו עומדים למות".

נחל עוז: לפחות 35 נרצחים

תושבי קיבוץ נחל עוז איבדו גם הם רבים מחבריהם ועדיין לא ברור מה מספר החטופים שנלקחו על ידי חמאס לעזה.

אחד האירועים שזכו לתהודה תקשורתית היתה התגייסותו של האלוף במילואים נועם תיבון, אשר לחם יחד עם כוחות הביטחון בנחל עוז, חיסל מחבלים וחילץ את בנו ונכדותיו. בריאיון לחדשות 12 הוא סיפר: "ביצעתי, יחד עם הכוחות בשטח, סריקות בקיבוץ - עד שחברתי לבן שלי. היו שם מחבלים. דפקתי על חלון הממ"ד, הם היו בדממה מוחלטת כמו כל חברי הקיבוץ, למרות שהיו שם בחדר שתי ילדות קטנות. הם ירו על המכוניות, נכנסו לתוך בתים ובזזו אותם".

אופקים: לפחות 50 נרצחו

לפחות 50 מתושבי העיר אופקים נרצחו על ידי עשרות מחבלים שהסתובבו באין מפריע במשך שעות ארוכות ברחבי העיר.

במשך 20 שעות הוחזקו בני הזוג רחל ודוד מאופקים כבני ערובה עד ששוחררו, בין היתר, על ידי בנם אביתר - שוטר במחוז הדרומי. רחל סיפרה לאחר האירוע: "שמו לי רימון על הראש, סימנתי לשוטר עם היד כמה מחבלים יש בתוך הבית".

"הצעתי להם אוכל. הבנתי שזה מאבק על החיים שלי, לפחות אמשוך את הזמן עד שהחבר'ה יבואו להציל אותי. לא האמנתי שאצא מפה בחיים. כל שנייה אמרתי "שמע ישראל", אמרתי לבעלי אם נמות נמות יחד, בוא ניתן יד ביד".

באדיבות כאן חדשות

נתיב העשרה: 21 נרצחים

במושב נתיב העשרה הממוקם סמוך למעבר ארז עליו השתלטו גם כן המחבלים נרצחו לפחות 21 תושבים.

סבין תעסה, שבעלה ובנה נרצחו ושניים מילדיה נפצעו קשה שיחזרה את הטלטלה שעברה עליה כשראתה איך בני משפחתה נטבחים מול עיניה. "שלושה מחבלים הגיעו אלינו ובעלי גיל נהרג מול עיני הילדים כשהציל את שני הילדים הקטנים מהדף של רימון. הבן שי בן השמונה נפצע באורח קשה בעינו והוא לא רואה בעין אחת. קורן בן ה-12 עוד ניהל משא ומתן עם המחבל שפגע בו בזמן שהוא יורה עוד שני כדורים בגיל ומוודא הריגה".

"שמעתי איך המחבלים הורסים לי את הבית וקוראים לי לפתוח את הדלת. פתאום אני שומעת את הבנים קוראים לי מבחוץ ואני מכניסה אותם איכשהו. מתחילה לטפל בהם. אני לא יודעת אחרי כמה זמן הגיעו לחלץ אותנו", סיפרה והוסיפה: "הפקירו אותנו. נתנו להם לשחוט אותנו".

שדרות: המחבלים השתלטו על תחנת המשטרה ורצחו עשרות

אחד התיעודים הראשונים של מתקפת החמאס הגיע משדרות ובו נראו מחבלים פותחים באש באחד הרחובות המרכזיים בעיר. מספר הנרצחים בעיר עדיין אינו סופי אבל נאמד בעשרות אזרחים, שוטרים ואנשי כוחות הביטחון.

אחד הקרבות המרכזיים שהתנהל בעיר ונמשך כ-20 שעות היה סביב תחנת המשטרה המקומית שנכבשה על ידי מחבלים עד להחלטה להרוס אותה על יושביה. רב פקד מאלי שושנה שהצליחה לשרוד את האירוע סיפרה שהעמידה פני מתה כשהמחבלים השתלטו על התחנה. "זה כמו סרט הזוי. אני לא מעכלת שנותרתי בחיים. החלו אזעקות צבע אדום וקיבלנו הודעה על חדירת מחבלים לזיקים. דקות אחר כך שמענו ירי וראינו טנדר עם מחבלים ליד התחנה והתחלנו בקרב יריות איתם. שמתי את היד על הראש כדי שאם יעשו וידוא הריגה אולי כף היד תעצור ויהיה סיכוי שאשאר בחיים".

רכב המחבלים בשדרות
רכב המחבלים בשדרותJamal Awad/Flash90

בקיבוץ עלומים הצליחה חוליית מחבלים לרצוח כ-20 עובדים זרים באכזריות רבה. בקרבות להדיפת המחבלים השתתפו בתחילה רק חברי כיתת הכוננות ולאחר כמה שעות הצטרפו עליהם כוחות משטרה.

בכיסופים עומד מספר הנרצחים על 16

בקיבוץ חולית נרצחו לפחות 13 תושבים

בניר יצחק נהרגו בקרב עם המחבלים הרבש"ץ וחבר בכיתת הכוננות. עוד ארבעה מחברי כיתת הכוננות נעדרים ויש גם חטופים מקרב התושבים.

למושב יכיני חדרה חוליית מחבלים והצליחה לרצוח ארבעה בני אדם לפני שחוסלה על ידי כוחות משולבים של צה"ל והמשטרה.

בנירים נרצחו לפחות חמישה תושבים וחמישה אחרים נעדרים.

בעין השלושה נרצחו הרבש"ץ ושלושה תושבים נוספים.

בניר עם פיקדה הרבש"צית ענבל ליברמן על כיתת הכוננות שהצליחה למנוע את כניסת המחבלים. לוחם גולני נהרג כשקפץ על רימון שזרק מחבל ובכך הציל חיים רבים.

בכרם שלום התמודדו חברי כיתת הכוננות בגבורה מול עשרות מחבלים. שניים מהם נהרגו בקרבות: עמיחי ויצן וידידיה רזיאל במקור מהישוב פסגות.

בישוב שלומית פעלה כיתת הכוננות ונלחמה עם המחבלים. שני תושבים נרצחו: אביעד כהן וראובן ששפורטיש.

בקיבוץ סופה הרגו המחבלים שלושה תושבים - אחד מהם חבר בכיתת הכוננות.

בקיבוץ מגן נהרג אחד חבר כיתת הכוננות אבי פליישר וכך גם בקיבוץ ארז בו נהרג אמיר נעים.

בשלושה קיבוצים, מפלסים, יד מרדכי וזיקים, הצליחו כיתות הכוננות להדוף את מתקפת הטרור הרצחנית ולמנוע פגיעות בנפש למרות היתרון המספרי הגדול של המחבלים.