יוסי אחימאיר
יוסי אחימאירעניין אישי

עוד תבוא עת החשבון, ההתחשבנות הפנימית. ההכאה על חטא המחדל. גדול המחדלים.

עוד יגיעו ימי החקירות - בתקשורת, בוועדות, ההתפכחות וההתעשתות, הגם שהתמונה הנוראה מתחילה להתבאר כבר עתה, בעוד המלחמה בעיצומה, אנו קוברים את מתינו, לוחמים ואזרחים, וחטופינו עדיין בשבי האויב.

במחיר כבד מנשוא נפקחו עינינו לראות, להבין את מצבנו האמיתי, הגיאופוליטי, את הסביבה האיומה שבתוכה אנו שוכנים. חמא"ס הוא הביטוי הקיצוני לכך. באיחור של 1,400 חללים, מאתיים חטופים ועוד מאה-מאתיים נעדרים או בלתי מזוהים, אנו מתחילים להבין את הפער התרבותי בינינו לבינם, את תרבות הרצח שלהם ותאוות ההרס, את יחסם ל"כופרים", ליהודים, לישראל שתקועה להם כמו עצם בגרון. מדינה לא ערבית, משגשגת, דמוקרטית, בלב אזור של מלכים וטירנים.

עד ל-7 באוקטובר הנורא כמעט התעלמנו מסימנים גלויים שכבר אז נראו בחוצות הערים ה"ידידותיות", מאמירות אנטישמיות בתקשורת, מהצהרות לוחמניות של המנהיגים. "עצמאות ישראל היא שקר אחד גדול" – נאם אבו-מאזן ארבעה ימים לפני מתקפת חמא"ס, והוסיף: "ארה"ב היא שכובשת את פלסטין, נפריך את הנרטיב הקולוניאלי הציוני והמערבי".

אבו-מאזן מסוכן. נחשב למתון יחסית בעיני כמה חוכמולוגים בתוכנו. אומרים כי איתו צריך לנהל מו"מ. הוא עומד בראש יישות שלעולם לא תסתפק במה שיש לה - אוטונומיה, צורת שלטון מוגבלת שלה הסכימו אפילו בגין ושמיר. דורשים מדינה על כל סממניה, צבא, ולמעשה רוצים פלסטין במקום ישראל. לעולם לא יוותרו על חלומם.

זמנו של אבו-מאזן בשלטון קצוב – גם מפאת גילו וגם מעצם העובדה, שרעיונות חמא"ס כובשים את לב השבאב ביהודה ושומרון. האיש המסית הזה לא יוכל לעצור את ההשפעה הגוברת של חמא"ס בגדה, ולא למנוע התפרצויות אלימות במשולש שכם-ג'נין-טול כרם. הוא גם אינו מעוניין בכך.

נזכיר: הרש"פ הוא אש"ף. אירגון טרור ותיק, שלטון של שקרים, מירמה והונאה, שמנצל את התמימות שלנו ושל המערב ביחסם לאיסלאם הקיצוני. שקרי החמא"ס והרש"פ מופצים גם דרך רשתות הטלוויזיה המערביות, שנותנות לדובריהם פתחון פה, והללו מנצלים זאת היטב כדי להפיץ גם באמצעותם את התעמולה הארסית נגד ישראל, במיוחד לאחר ה7 באוקטובר. סי.אן.אן., בי.בי.סי., ניו-יורק טיימס, תמיד "מאוזנים" בדיווחיהם לטובת הצד הערבי.

בשבת התקיימה בקאהיר "פסגת השלום" המוזרה, כמובן בלי ישראל וארה"ב, שאליה נגררו משום-מה כמה שרי חוץ אירופאים. מזכ"ל האו"ם שוב הוכיח במי הוא ואירגונו תומכים. הנשיא המצרי ניסה להפגין "כוונות טובות" בזירה הבינלאומית, בעוד הוא עצמו מעודד את ההמון המצרי להפגין בחוצות קאהיר נגד ישראל.

א-סיסי אמר, כי פתרון הבעייה הפלשתינית לא יהיה על חשבון מצרים. לאמור, מצרים לא תקלוט במרחביה השוממים, גם בסיני, פליטים מעזה. שישראל תקלוט אותם בנגב – אמר ברצינות. ואם לא די בכך, חזרנו ממש לימי "קול" הרעם" מקאהיר, בשנים שקדמו למלחמת ששת הימים, כשמגישת חדשות מצרית הזהירה אותנו בעברית עילגת לפנתיאון-הגשש, כי "המולדת שלכם בסכנה".

מי שעויין אותנו באמת הוא עבדאללה מלך ירדן. בפסגה בקאהיר אמר, כי מה שקורה בעזה הוא פשע מלחמה. קרא להפסקת אש מיידית ומתן סיוע הומניטרי, דלק ותרופות, לעזתים. בו זמנית הוא מעודד את ההפגנות הסוערות האנטי-ישראליות בבירתו – זה השליט שעל כל תזוזה קלה בהר הבית, בא מיד בטענות לישראל. לא הוא, לא נשיא מצרים ולא אף דובר ערבי אחר, גינו את המשך ירי הטילים על ישראל. ועם אלה יש לישראל הסכמי שלום...

בוועידת קאהיר נחל חמא"ס את ניצחונו השני, התעמולתי – לפחות בעולם הערבי. התוקפנות שלו, הרצחנות שלו, הזוועות שהוא המיט גם על תושבי עזה, כמעט לא מצאו שם ביטוי. הדוברים הערביים נתנו למעשה אור ירוק לאירגוני הטרור, הן מהרצועה והן מדרום לבנון, להמשיך בתוקפנותם. הלהיטו עוד יותר את הרוחות ברחבי העולם הערבי. שום מילה לא היתה בפיהם על תוקפנות חמא"ס, רצח אזרחים תמימים, טבח של צעירים במסיבת שטח, חטיפות של משפחות שלמות. שום גילוי של הומניות או הבנה לכך שלמותקף זכות להשיב מלחמה שערה למי שקם עליו להורגו.

להיפך – הם הרי נוקמים על "תוקפנות ישראל". מתגרים ומשקרים. ושיא הצביעות: אף לא מנהיג ערבי אחד מוכן לקחת לידיו את הטיפול בעזתים האומללים.

ישראל גם הפעם אינה לומדת לקח. הממשלה נכנעה בקלי קלות לידידנו הנשיא ביידן שדרש לפתוח את שערי עזה לסיוע הומניטרי.

לא קיבלנו בתמורה ולו פיסת מידע אחת על גורל חטופינו. והחשש גדול שמא גם הפעם – למרות דיבורים מתלהמים במחננו - לא יושם סוף לשלטון חמא"ס.