הרב ישראל אריאל, ראש ישיבת המקדש וראש המכון המקדש, נשא דברים באזכרה המרכזית לרב מאיר כהנא הי"ד.

"אבל אשמים אנחנו. כל העונשים שהקב"ה מביא על עם ישראל, מידה כנגד מידה", פתח הרב אריאל בהתייחסות למלחמה. "למה עיוורו לאלוף חליווה את העיניים שלו? כי אנחנו מעוורים את העיניים שלנו, ראינו את אנשי סיני בוכים, ראינו את אנשי גוש קטיף בוכים, ליד כל בית בכו אנשים, ראינו ולא שמענו, לא רצנו לשם להילחם איתם. עצמנו את עינינו, אטמנו את אוזננו".

לדבריו, "יישובי עוטף עזה אמרו שברגע שיצאו אנשי גוש קטיף יבוא השלום, גם אתם אטמם את אוזניכם, אבל אשמים אנחנו, על כן הביא ה' עלינו את הצרה הזו".

הרב ישראל אריאל שלחם במלחמת יום הכיפורים ביקש לייצר קו מחבר לימינו אנו. "גם במלחמת יום כיפור הצבענו: הם אשמים!, הקונספציה. אנחנו אשמים. עוברות 50 שנה ואנחנו ממשיכים לחגוג. כל העיתונות וכל השידורים מראים איך שניצחנו בסוף את הסורים והמצרים. אבל למה באה עלינו המכה הזאת? כיוון שאנחנו עוצמים את העיניים, באים לכותל".

"עוצמים עיניים ולא רואים, מאות אלפים באים לעשות סליחות, תבקשו סליחה מהקב"ה שאנחנו פה בכותל ולא עושים שום דבר במקדש. להפך, אנחנו נלחמים באנשים שעולים, "אפיקורס", משתמשים בתורה כדי לעקור את התורה, מאתיים מצוות בטלות שם. הקב"ה מחכה ביו"כ, אחרי 6 שנים רוצה לראות כהן גדול ביום כיפור, באם עם הקטורת לקודש הקודשים, רואה מוסלמים, אז מה אתם יושבים בבתי כנסיות וקוראים סדר עבודה? מיד עולה חרון אף לפני ה', וביו"כ נפתחת מלחמה כי אנחנו עוצמים את העיניים ממה שקורה שם", הוסיף.

הוא המשיך "עוברות 50 שנים ואתם ממשיכים להתעלם. שום דבר לא זז, טוב אז מגיע שמחת תורה וגם אז הקב"ה אומר: רגע, מה אתם עושים? רוקדים עם הספרים, לא צריך שתחבקו את הספר, צריך שתקיימו מה שכתוב בפנים. בשמיני עצרת צריכים להיות אצלי בבית המקדש, תעלו לרגל. ממשיכים את החג הגלותי, לא היה מה לעשות בשמיני עצרת, אז עשו סיום התורה. אחרי 50 שנה לא עושים מה שכתוב בפנים".

בסיום התייחס הרב אריאל למשנתו של הרב כהנא. "מורנו ורבינו הרב כהנא, עיני העדה, ראה קדימה. לכאורה זו נבואה. הוא פקח את העיניים וזעק, שמו אותו בבתי סוהר ופסלו את עצם התפיסה. מה עושים לידידינו ד"ר מיכאל בן ארי? גם הוא זועק את האמת ופוסלים אותו".