אורלי זוהר וקובי פינקלר
אורלי זוהר וקובי פינקלרצילום: בשבע

קובי פינקלר מארח את אורלי זוהר, אלמנת צה"ל מזה 23 שנה וחברת ארגון אלמנות ויתומי צה"ל.

לפי הנתונים הבוקר - במלחמה ישנם 834 אזרחים חללים ו - 348 חללי צה"ל. מאחורי כל מספר יש שם, משפחה אבלה, הורים, לעיתים גם בני זוג - אלמנים, אלמנות ויתומים.

אורלי זוהר התאלמנה מבעלה רב-סרן (במיל') אמיר זוהר שנפל בקרב לפני 23 שנה. השאיר אחריו שלושה ילדים - אסף, אלון ותמר. אורלי משתפת: "מרגע הדפיקה בדלת והבשורה על מות - החיים משתנים. אמיר היה בעל ואבא למופת, אבל לצערי למעט מאוד שנים. המשמעות לאבד הורה, הרגשת היתמות - זה כאב לכל החיים. וגם האלמנות - את נשארת לבד להתמודד עם גידול הילדים בלי ההורה איתו חתמת שותפות. וזה מלווה בכל תחנות החיים. במלחמה הנוכחית יש לא מעט יתומים משני ההורים".

"אני מסתובבת כרגע בין המשפחות המפונות, מלווה את פצועי הנפש, ומחוויה אישית שלי אני חושבת שאחד השיעורים הגדולים זה להבין שיש אנשים טובים בדרך, יש אנשים שרוצים להושיט יד וצריך לדעת לקבל עזרה, כל אחד לפי אופיו וצרכיו. לדעת לקום בבוקר, לעשות צעד אחרי צעד, עוד יום ועוד דקה, ולדעת להיעזר. צריך ללמוד ללכת מחדש, זה קשה אבל אפשרי. לפתוח את השער לדברים טובים שיגיעו".

"שכשנחזור לאיזושהי שגרת חיים, הנושא הזה יעלה שוב, וצריך להיות פה שינוי של אחריות מדינת ישראל על היתומים של צה"ל והטרור שאני רואה אותם כמקשה אחת. יש פה ילדים צעירים מאוד שהשכול ילווה אותם כל החיים. למדינה יש חובה כלפיהם. צה"ל, משרד הביטחון ומדינת ישראל כולה צריכים לקחת אחריות על יתומי ואלמנות צה"ל והטרור".