הרב חגי לונדין ודודו סעדה
הרב חגי לונדין ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את הרב חגי לונדין ראש ישיבת ההסדר בחולון, ור"מ בישיבת שדרות.

"תלמידי ישיבת שדרות שמעו יריות בבוקר שמחת תורה, התכנסו בתוך בית המדרש ובמשך שעות היו מבוצרים שם. הישיבה נמצאת כחמישים מטר מתחנת המשטרה של שדרות שם התנהל קרב במשך שעות רבות. בישיבה היו חמושים מתלמידי הישיבה, וכשניסו להתקרב גם לאזור לישיבה - הם הניסו את המחבלים".

"כמו כל תושבי שדרות אנחנו שוהים כבר חודש בבתי מלון, זה מתיש אבל אנשים נמצאים בהבנה שנמצאים עכשיו במלחמה והתרומה שלנו למלחמה זה שפינינו את הבתים שלנו, ומוכנים לשלם את המחיר כמה שצריך על מנת שצה"ל יסיים את העבודה".

"אנחנו מציינים היום חודש - התחלנו את השלושים. יש משהו במנהגי האבלות היהודית שבמעבר בין שבעה לבין השלושים - בשלושים האבלות מקבלת קצת צביון אחר. בשבעה אנחנו בסוג של הלם. בשלושים מגלים את המצבה שזה משהו יציב וקבוע - בעצם אנחנו מבינים את המצב בו נמצאים. עם ישראל חי וממשיך לחיות. אנחנו ננצח ונשתקם גם מתוך המכה הזו".

"הנטייה לחפש חשבונות שמיים מאוד מובנת, אבל לדעתי הטעות היא שמנסים להוריד את זה לרמת הרזולוציה הפרטית. אין לנו אפשרות לדעת חשבונות שמיים. יש ביטוי של חז"ל מאז שאין בית מקדש - 'חכם עדיף מנביא'. ז"א הדרך שלנו להבין את ההנהגה האלוקית בעולם היא לא על ידי נבואה אלא שכל. אנחנו יכולים להסתכל במבט הרחב מדוע האסון הזה התרחש - והסיבה מאוד פשוטה. היה לנו בלבול בעם ישראל במשך עשרות שנים שנתן לנו את האשליה שאפשר להכיל את המפלצות שנמצאות מעבר לגבול. הנחמה שלנו במבט האמוני זה להבין שלמרות כל הזוועות למרות כל הקשיים - בסופו של דבר הטוב מנצח. בתוך כל החושך אנחנו צומחים ומנצחים".

"מה שיקרה במדינת ישראל אחרי שהמלחמה הזו תסתיים, והיא תסתיים בניצחון - תהיה תודעה לאומית. לא יהיה ימין ושמאל. תהיה תודעה לאומית פשוטה לזהות יהודית שרק יעלה. מדינת ישראל מתוך הכאב תלך ותצמח, ואנחנו נראה ימים טובים. אנחנו נלחמים פה במלחמת בני אור בבני חושך וזה ישפיע על כל העולם כולו. המלחמה שלנו זו מלחמה שתגביר את הטוב בעולם".