הישיבה
הישיבהצילום: ללא קרדיט

ועדת החינוך של הכנסת בראשות ח"כ יוסי טייב סיירה בבית על"ה בבני ברק על מנת לעקוב מקרוב על תפעול מסגרות לילדי החינוך המיוחד בימים אלו של המלחמה.

חברי הכנסת נדהמו מהמסירות הרבה של הצוותים החינוכיים שמוסרים נפשם לטפל בילדים כבשגרה, גם שהאפשרות שלהם בעת האזעקה ללכת למרחב מוגן כמעט ולא קיימת.

בתום הסיור, התכנסו חברי הכנסת והנהלת על"ה לישיבת ועדה בה עלתה קריאה דחופה להבטחת מרחבים מוגנים עבור מסגרות החינוך המיוחד.

ח"כ טייב אמר בישיבה: "למרות עומס בדיונים אחרים של חברי הכנסת, ראינו לנכון לפנות את הזמן ולהגיע הנה על מנת לקיים דווקא כאן את הישיבה החשובה על מרחבים מוגנים למוסדות החינוך המיוחד. תיארתי מראש מה אני הולך לראות אבל אין טוב יותר ממראה עיניים. חובתנו ככנסת וממשלה לדאוג לאותם ילדים. בשיחות עם השר נאמר לי שהחינוך המיוחד בראש סדר העדיפויות שלו, ואני מברך על כך. אבל אנחנו חייבים לקדם בפועל פתרונות ולא אוכל לקדם חקיקה ותקנות בלי פתרון מעשי עבור הילדים. הסיור הזה הוא אבן דרך להמשך עוד ישיבות מעקב שנקיים בהמשך ובהן יהיו החלטות אופרטיביות. אחרי 30 יום שככה התנהלו פה הצוותים, עלינו להבטיח ש30 יום הבאים יראו אחרת".

ח"כ לימור סון הר מלך שיבחה את מסירות הצוותים החינוכיים במוסד בימים אלו ואמרה כי צריך לייצר תעדוף במשרד החינוך עבור רמות המוגבלות השונות של ילדים בעלי מוגבלויות בצורה יותר קשה, "היינו במקומות כבר וראינו קשיים - כאן פגשנו חוסר אונים שזועק לשמיים. יש כאן רצון לתת מענים אבל אין בשטח פתרון למרחב מוגן".

ח"כ ברוכי אמר: "כולנו יודעים שהמלחמה תלויה בעורף חזק. העורף זה כאן והוא עורף חזק ביותר. צוותים מסורים ביותר. מעבר להיעדר מרחב מוגן הכל כאן נקי ובאווירה מדהימה שמראה על המסירות של המקום לילדים".

ח"כ מלול אמר כי "יש לעשות בהקדם ישיבה משותפת של ועדת החינוך יחד עם ועדת העבודה והרווחה וועדת הבריאות ולשבת עד למציאת כל הפתרונות". יו"ר הוועדה בירך על ההצעה ואמר כי אכן כך ייעשה.

תמי אומנסקי, מנהלת אגף חינוך מיוחד במשרד החינוך, אמרה בדיון: "אין כמו לראות בעיניים מה ואיך נכון לפעול. אין מילים לתודה העצומה שיש לצוותים המסורים שנמצאים כאן. המדינה צריכה בהחלט לדאוג למה שקורה כאן ולא לומר מילות גנריות".

אומנסקי ציינה כי כיום מעל 90% מבתי הספר של החינוך המיוחד פתוחים כרגיל ובמקומות שלא מתאפשר לקיים מסגרות רגילות, מאשרים לצוותים הגעה לבתים ונותנים שם מענים. עוד ציינה כי המשרד עובד במטות מיוחדים במרכזי המפונים אשר בכל אחד יש נציג ספציפי עבור החינוך המיוחד, "הכי מורכב לעבור תופת, להתפנות למקום זר עם המשפחה ולהיות שם הורה לילד חינוך מיוחד. אנחנו עושים הכל להקל ולמצוא פתרונות שונים לכל אחד ואחת".

מייסד ומנכ"ל רשת "עלה" הרב יהודה מרמורשטיין: "הילדים הללו חסרי ישע לחלוטין. הם לא יכולים אפילו להבין את הסיטואציה של האזעקה חוץ מלהיבהל ולבקש שיפנו אותם. זה ילדים שנמצאים ממש בקצה של החברה שאין להם לובי והצרכים שלהם זה סכנת נפשות. ההתנהלות כרגע בזמן מלחמה לשיפור המצב של החברה, מתחילה בילדי החינוך המיוחד, ובחינוך המיוחד עצמו בילדי עלה שהם בעצם בתחתית מבחינת המודעות הציבורית לצרכים שלהם ולמה שהם זקוקים לו ביום יום".

סמנכ"ל רשת "עלה", שלמה מרמורשטיין, מנה בדיון את הדברים שיש בהם צורך חיוני לתפקוד המוסדות לחינוך מיוחד בשעת חירום מעבר לפתרונות מיגון מידיים למבני המסגרות.

"המצב הייחודי מצריך ציוד ייעודי לתפעול המוסדות כגון: מכשור רפואי, עגלות חירום, מנופים ועוד. יש צורך בתגבור ציוד תקשוב עבור תלמידים שנאלצים ללמוד מרחוק ולא היו זכאים עד כה לציוד תקשוב. כמו כן על רקע המצב הייחודי עולה צורך חיוני בתגבור כח האדם במסגרות בסייעות, אחים, וצוות תחזוקה, גמישות בהסעות צוותים וכדו', וכן תגבור שעות לימוד ושעות ייעודיות לתרפיות ופעילויות להפחתת לחץ וחרדה ועוד".