שישה בני אדם נפצעו הבוקר (חמישי) בפיגוע ירי במחסום כביש המנהרות בירושלים, בהם אחד שמצבו מוגדר אנוש ועוד שלושה שמצבם מוגדר בשלב זה קל.

מבית החולים שערי צדק נמסר כי ליחידת הטראומה פונו 3 פצועים מפיגוע הירי: פצוע אחד במצב אנוש, שניים במצב בינוני. ככל הפצועים עוברים הערכה ראשונית לקראת המשך הטיפול.

מבית החולים הדסה עין כרם נמסר כי פונו שלושה פצועי ירי מהפיגוע בכביש המנהרות, שניים מן הפצועים במצב קל, אחד במצב קל עד בינוני. שלושתם בהכרה מלאה.

מחקירת המשטרה עולה כי הבוקר, מעט אחרי השעה 09:00, הגיע רכב שנושא לוחיות זיהוי ישראליות (משוכפלות/מזויפות) למחסום המנהרות מכיוון איו"ש.

יושבי הרכב עוררו את חשדם של כוחות הביטחון שפעלו במקום, והם עצרו אותם לבדיקה במחסום בסמוך לעמדת הבידוק. בשלב זה, שלושה מחבלים פתחו בירי מטווח קצר לעבר הכוחות ובתוך שניות בודדות, השוטרים, לוחמי מג"ב, חיילי צה"ל ומאבטחים אזרחיים שהיו במקום, חתרו למגע ונטרלו בירי את שלושת מחבלים, שחוסלו במקום.

כתוצאה מפיגוע הירי, נפגעו 6 אנשים מכוחות הביטחון. אחד באורח קשה-אנוש, והיתר באורח קל עד בינוני. הפצועים פונו ע"י גורמי הרפואה לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים השונים ברחבי ירושלים. שתי אזרחיות נפגעות חרדה, טופלו במקום ושוחררו.

כוחות גדולים של משטרה, מג"ב וצה"ל בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן הוזעקו למקום. חבלני מחוז ירושלים זיכו את זירת הפיגוע, הרכב ואמצעי הלחימה והתחמושת, באמצעותם ביצעו המחבלים את פיגוע הירי. בסיום סריקות שנערכו מהקרקע ומהאוויר בסיוע מסוק משטרתי, נשלל חשד למעורבים נוספים בפיגוע עצמו.

מחקירה ראשונית של זהות המחבלים שנוטרלו ע"י כוחותינו, עלה כי מדובר בחוליית מחבלים פלסטינים שהגיעה עם הרכב מכיוון איו"ש לכיוון ירושלים, עפ"י החשד במטרה לבצע פיגוע גדול ומשמעותי הרבה יותר. מבדיקת זהותם של המחבלים עולה כי מדובר בתושבי חברון, שניים בשנות ה-20 לחייהם ומחבל נוסף בן-17.

מהשב"כ נמסר כי המחבלים אשר ביצעו את פיגוע הירי הם עאבד אל קאדר קוואסמה, בן 26, מתגורר בחברון, פעיל חמאס. אביו הוא עבדאללה קוואסמה, שימש כראש הזרוע הצבאית של חמאס בחברון וחוסל בשנת 2003.

חסן מאמון קפישה, בן 28, מתגורר בחברון, מזוהה חמאס. דודו הוא אימן קפישה אשר גורש ב-2011 לתורכיה ומחבל נוסף, טרם אומתה זהותו באופן ודאי.

בזירת נטרול המחבלים וברכבם, נתפסו אמצעי לחימה רבים שכללו: שני רובים מסוג m-16, שני אקדחים, מאות כדורים ותחמושת בתפזורת, מחסניות רבות מלאות בתחמושת, 2 גרזנים ולבוש דמוי מדי צה"ל.

בהמשך הגיעו לזירת הפיגוע מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי, ומפקד מחוז ש"י ניצב עוזי לוי. ממ"ז ירושלים ניצב דורון תורג'מן סקר בפניהם את השתלשלות הפיגוע ונטרול המחבלים, ויחד עם בכירים נוספים במשטרה ובכוחות הביטחון, הם קיימו הערכת מצב במקום בראשות המפכ"ל.

"ברכבם של המחבלים נמצאו גרזנים ותחמושת רבה, כנראה תכננו לבצע פעולה משמעותית יותר בירושלים אבל חיסלנו אותם לפני שהספיקו לעשות זאת", אמר תורג'מן.

מפקד מחוז ש"י, ניצב עוזי לוי, ביקר את הפצועים מהפיגוע הבוקר במחסום המנהרות: "אני גאה בכם על התגובה המהירה והאמיצה שככל הנראה מנעה פיגוע גדול יותר שתוכנן ע"י המחבלים. אנחנו נמצאים כאן לרשותכם כל העת, מאחל לכם שתחזרו כמה שיותר מהר לאיתנכם, שתחלימו במהרה ותמשיכו בשירות".

מפקד מחוז ש"י בביקור הפצועים
מפקד מחוז ש"י בביקור הפצועיםצילום: דוברות המשטרה

גורם בטחוני התייחס לפיגוע במחסום המנהרות "הפיגוע הוא קשה מאוד, בעקבות חדות של הלוחמים במחסום נמנע פיגוע קשה אף יותר. לצד זאת החמאס בחברון חטף מכה קשה בשבועות האחרונים, מאות מעצרים, פגיעה במחבלים רבים ומעצר וסגירת מוסדות שתמכו בטרור. שיהיה ברור, כל מי שיש לו איזה שהוא קשר לחמאס אנחנו נרדוף אותו, או שהוא יעצר ויהיה בכלא או שיחוסל".

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי אמר בעקבות הפיגוע, "אנחנו שבים ומתריעים שהמחסום בשל צוואר הבקבוק שיוצר הפך למלכודת מוות המסכנת את התושבים שעומדים לאורך הציר זמן ארוך מידי ובצפיפות שאינה מאפשרת מענה באירוע אסון".

רביבי שולח איחולי החלמה לפצועים ומתפלל לרפואתם ושב ופנה למפקדי הצבא, משרד הבטחון, רשות המעברים והמשטרה בעקבות הפיגוע והדגיש "הצורך המבצעי בבידוק הוא ברור אולם יצירת פקק אחד ארוך שנובע מחוסר בבודקים, חוסר בעמדות ועוד מסכן חיי אדם ומייצר מטרות עומדות למחבלים. מתחלחל מהמחשבה מה היה קורה לו היו המחבלים פותחים באש על מקבץ הרכבים בפקק, על אי היכולת הפיזית של רכבי ההצלה להגיע אליהם. חייבים לייצר פתרון מיידי ולהציל חיים".

ראש מועצת קרית ארבע-חברון אליהו ליבמן הגיב לפיגוע בכביש המנהרות, "לצערנו לא הפקנו את הלקחים אחרי האירוע המזעזע בעוטף עזה. כבר אחרי הרצח הראשון בעוטף והרצח של אלחנן קליין הי"ד בשומרון היינו צריכים להפוך את כל המשוואה גם באזור שלנו. אבל עולם כמנהגו נוהג, האויב עדיין נוסע בכבישים ואין גביית מחיר אחרי פיגועים.

צה"ל בהוראה מהממשלה והקבינט צריך להפוך שולחנות. להראות לאויב שבעל הבית השתגע גם ביהודה ושומרון. לזעזע את העולם ולא לעבור לסדר היום על הפיגוע הזה כי אחרת נספוג חלילה שוב פיגועים. אֶרְדְּפָה אֹיְבַי וָאַשְׁמִידֵם וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם".

ראש מועצת גוש עציון ויו"ר מועצת יש"ע, שלמה נאמן מסר "אנחנו נמצאים במעבר המנהרות לאחר אירוע קשה מאוד שבעצם נמנע על ידי כוחות הביטחון. אירוע בו שלושה מחבלים נהרגו. יש לנו פצוע קשה ועוד שלושה קל, אנחנו מודים לכוחות הביטחון שהצליחו לעצור את האירוע הזה בזמן ומאחלים ניצחון גדול לחיילינו בכל הזירות וגם בזירה הזו.

אנחנו פונים שוב ושוב לכוחות הביטחון ולמשרדי הממשלה, בסופו של דבר מתברר שהתשתיות הירודות שמייצרות פקקים ומייצרות התקבצות גדולה של תושבים ואזרחים הם מפגע, והם הופכים להיות מטרה לפיגוע".

נאמן מוסיף בנוגע לרשות הפלסטינית "אנחנו והעולם חייבים להבין שאין הבדל בינה לבין מחבלי חמאס. מי שלא גינה את פוגרום שמחת תורה, מי שיממן את משפחות המחבלים שביצעו את הפיגוע היום בכביש המנהרות, אין לו זכות קיום".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בירך את כוחות הביטחון על שמנעו פיגוע גדול, "הפיגוע בגוש עציון מוכיח שוב שהקונספציה כשלה לא רק בעזה, אלא גם ביהודה ושומרון. צריך לטפל בחמאס איו"ש וברשות הפלסטינית שהיא בעלת תפיסות דומות לחמאס, וראשיה הזדהו עם טבח החמאס, בדיוק כמו שמטפלים בעזה. האמון במכחיש השואה אבו מאזן הוא הפקרות. ההכלה תתפוצץ לנו בפנים כמו בעזה. זה הזמן לפעול".

נציין כי מדובר בפיגוע השלישי בירושלים מאז תחילת המלחמה. בשבוע שעבר נפלה לוחמת מג"ב סמלת שנייה רוז לובין הי"ד בפיגוע בירושלים. קודם לכן נרצח בפיגוע ירי על ידי מחבלי חמאס שתיעדו את הפיגוע אלחנן קליין ז"ל בצפון השומרון.