כוחותינו בעזה
כוחותינו בעזהצילום: דו"צ

אל"מ במיל' פרופ' גבי סיבוני, מפקד סיירת גולני בעבר, מתייחס בראיון לערוץ 7 לאתגר בתי החולים העזתיים בהם עושה החמאס שימוש כמגן לאנשיו ולבכיריו. עוד מתייחס סיבוני לרעיון הקמת הרשות הפלשתינית החדשה עליו מדבר הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן.

בתי החולים ומתקנים נוספים שחמאס מעריך אותם כאתרים הומניטאריים שיקשו על צה"ל בתקיפה משמשים את חמאס לצרכי לוגיסטיקה, פיקוד ושליטה. למעשה המפקדות מתחת לבתי החולים. להערכתי כל בתי החולים תוכננו ונבנו כך, ולכן הם מהווים מטרה לכל דבר ועניין על פי כל דין", אומר סיבוני וקובע כי לנוכח נתונים אלה ניתן להפליל את היעדים הללו מבחינת הדין הבינלאומי ולתקוף.

"המנהרות האלה משמשות את נקודות הליבה של מערך המנהרות בעזה. מדובר במאות קילומטרים של מנהרות אבל הצמתים מתחת בתי החולים הם הליבה של המערכת וכשפוגעים בהם פוגעים בכל המערך התת קרקעי. אנחנו מתמודדים כעת עם מאות ואלפי פירים שיוצאים מתוך המנהרות היא עובדה בעייתית מאוד ולכן לרדוף אחרי כל פיר תהיה בעיה קשה", מחדד סיבוני ומתייחס למציאות בה אל תוך הסוגיה הסבוכה נכנסת גם נוכחותם של מאות ואלפי חולים המפוזרים בין עשרות בתי חולים ברצועה:

"יש להודיע לבית חולים נתון, לדוגמא בית חולים אל קודס, שבית החולים הולך להיתקף. אנחנו לא רוצים להשמיד את בית החולים אבל אין לנו ברירה. אנחנו רוצים להגיע לתת הקרקע בחימושים מתאימים. לתת להם יומיים או שלושה התראה לפינוי, לעשות זאת בתיאום עם הצלב האדום או הסהר האדום, שיפנו את החולים ומי שלא יתפנה ונשאר שם דמו בראשו. אין לנו דרך אחרת זולת הפגיעה בצמתים הללו".

לדבריו פעולה בפינצטה כפי שנעשה בבית החולים שיפא בניסיון לאתר מנהרה אחר מנהרה, פיר אחרי פיר, לא תוכל להתבצע לאורך הטיפול בכל בתי החולים. "זה רק יגרום לנו לעוד נפגעים ויאריך את המערכה שלא לצורך".

על הלחץ הבינלאומי הצפוי לנוכח פעולה שכזו אומר סיבוני כי כבר כעת העולם לא נותן לנו לפעול וידידים לכאורה בקהילייה הבינלאומית דורשים מישראל להפסיק. "את הצעקות ואת הדה-לגיטימציה נקבל בכל מקרה. אנחנו צריכים לפעול יחד עם הגורמים הרלוונטיים בעולם ככל האפשר ולהסביר להם שזה המצב ואנחנו הולכים לפגוע בבתי החולים האלה, ויש לפנות אותם לדרום הרצועה ולתת פתרונות. הרי לא כל מי שבבתי החולים ימות אם יוציאו אותו מבית החולים, אז לטפל בחולים הקריטיים והשאר שיקומו וילכו בנתיב בטוח".

ומה באשר להיותם של אותם חולים בני ערובה בידי החמאס שמונע מהם ירידה דרומה? "יש לנו אחריות לחיילים שלנו למדינה שלנו ולהמשך המערכה. צריך להכריע להכניע ולהשמיד את החמאס ואין לנו דרך אחרת. אם נלך פיר אחרי פיר זה ייקח חמש שנים וזו לא שיטה ראויה וטובה. במידה ונפגע בצמתים הללו זה יקרין מאוד על התרסקות החמאס ועל זירוז ההישג הצה"לי כפי שהממשלה הגדירה, השמדת התשתיות השלטוניות והצבאיות של חמאס".

ומה באשר לחטופים? "בכל מקום שאנחנו יודעים דרך המודיעין שנמצאים בו חטופים נצטרך לנהוג במשנה זהירות, כי היעד של המלחמה הוא גם החזרת החטופים. נצטרך להגיע לכל מקום ובמידה ויש חשד שבבית חולים מסוים יש חטופים חיים ניזהר מלפגוע בו, אבל במתקנים אחרים שידוע לנו שאין בהם חטופים צריך לפגוע בהם".

"הדרך המהירה ביותר להחזיר את החטופים היא להגדיל את הלחץ על חמאס ועל המנהיגים שלו בצורה שתביא אותם לבקש מאיתנו להחזיר את החטופים כשיבינו שזה נטל עליהם ואז אולי יהיה ניתן להגיע לעסקה של כולם בעד כולם, שאני תומך בה", אומר סיבוני ומסביר את עמדתו בסוגיה זו:

"אני בעד כולם תמורת כולם כשהסכין על הצוואר של מנהיגי חמאס. אני מוכן שכל האסירים שמוחזקים בישראל, כולל אנשי החמאס שהשתתפו בטבח, משונעים למדינה שאין לה גבול עם ישראל ולא ניתן להם חסינות משום פגיעה. נרדוף אותם עד קץ כל הימים כמו שרדפנו את הנאצים. אין דרך אחרת. אם נשמיד את החמאס כי נעביר אותם למדינות רחוקות, במידה ויהיו שיסכימו לכך, נקצר את המערכה, נחזיר את החטופים ונמשיך לרדוף אותם עד האחרון שבהם".

עוד ביקשנו את התייחסותו של סיבוני לרעיון שאותו מעלה הנשיא האמריקאי כשהוא מדבר על רשות פלשתינית חדשה. "אין חיה כזאת. אלו דיבורים חסרי פשר והיתכנות. הם חיים בלהלהלנד ואנחנו צריכים להסביר להם שהם אמנם עוזרים לנו אבל הרש"פ לא תחזור לעזה והיא צריכה עוד להשתנות שינוי קיצוני גם ביהודה ושומרון. גם שם אנחנו צריכים לפרק את היכולות הצבאיות שלהם ואת יכולות ההסתה. הרשות לא תהיה שם. צה"ל צריך לשמור על חופש פעולה מבצעי לשנים, מבחינתי לחמישים שנה ואז נבדוק אם אפשר להפסיק ואולי למצוא טריבונל בינלאומי שיתן מענה אזרחי כלשהו, אבל עכשיו מוקדם לעסוק בכך. אנחנו עסוקים במלחמה של היום ולא במה שיהיה מחר".