הליכון
הליכוןצילום: envato

מה זה הליכון מכני?

הליכון מכני הוא סוג מסוים של הליכון שאינו קובע את קצב ההליכה או הריצה עבורכם וזאת מאחר ואין בו מנוע חשמלי אלא רק רכיבים מכניים (רצועה, מיסבים, גלגלי שיניים וכו'). אתם כמשתמשים הם אלו שמפעילים את הכוח על הרצועה ובכך למעשה נקבעת מהירות הריצה.

ומה זה הליכון חשמלי?

הליכון חשמלי הוא הליכון שנחשב יותר מתקדם. הוא מצויד במנוע חשמלי ולכן מהירות הסיבוב שלו היא זו שקובעת את מהירות ההליכה או הריצה ולא הפעלת הכוח של המשתמש. הליכונים חשמליים גם מצוידים במרבית המקרים באמצעים אלקטרוניים שונים שיכולים לנטר אחר מדדים פיזיולוגיים שונים ולסייע לכם בביצוע אימונים מוצלחים ובטוחים יותר.

כיצד השוני בין סוגי ההליכונים מתבטא באימונים עצמם?

המבנה ואופן הפעולה של ההליכון המכני לעומת ההליכון החשמלי מתבטא בסופו של דבר במהלך האימונים במספר היבטים חשובים:

  • נוחות שימוש – מאחר והליכונים מכניים מופעלים בסופו של דבר על ידי המשתמש, יש שיגידו שהם פחות נוחים, אך יש שיחלקו על כך.

  • תיכנון האימון – הליכונים חשמליים מאפשרים לרוץ במהירות קבועה או משתנה ואף לדמות מסלולים עם שיפועים משתנים. הליכונים מכניים אינם יכולים לעשות זאת שכן הפעלתם תלויה באופן בלעדי במשתמש. ישנם הליכונים מכניים שמאפשרים את שינוי שיפוע הריצה אך יש לקבוע זאת עוד לפני האימון ולא במהלכו.

  • גודל הליכון מכני קטן יותר מהליכון חשמלי וזאת משום שהוא אינו כולל מנוע חשמלי בתוכו. ניתן גם לרכוש הליכון מכני מתקפל שהופך אותו לעוד יותר קומפקטי, עד כדי היכולת לשאת אותו ממקום למקום בתא המטען של הרכב.

  • תחזוקה וטיפולים - תיקון הליכונים חשמליים הינו יקר יותר מאשר הליכונים מכניים, בעיקר בשל האלקטרוניקה שמייקרת את העלויות.

  • מחיר – הליכונים חשמליים הינם יקרים יותר בשל הטכנולוגיה שמפעילה אותם (מנוע חשמלי, רכיבים אלקטרוניים וכו').

בנוסף, הליכון חשמלי פועל אך ורק בחיבור לחשמל, מה שמחייב הכנת נקודת חשמל פנויה עבורו במקום השימוש. הליכון מכני אינו זקוק לחיבור לחשמל ולכן קל יותר להציב אותו ברחבי הבית, המרפסת או מתחם האימונים שלכם.

ומה לגבי הרעש של ההליכון?

נקודה נוספת שיש להתייחס אליה כאשר מתלבטים בין הליכון חשמלי למכני היא עניין הרעש שמפיק ההליכון. כמובן שתמיד ניתן להזמין טכנאי הליכונים על מנת שיטפל בבעיה של הליכון שמרעיש יתר על המידה, כשעל פי רוב הדבר נובע בשל רצועה מתוחה או רופפת מדי או ליקויים מכניים שונים שניתנים לטיפול בצורה מהירה וזולה. ועדיין, יש להיות מודעים לכך שהליכונים חשמליים הינם מראש רעשניים יותר, כאשר רובם יכולים להגיע עד ל- 60 דציבלים במהירויות הריצה הגבוהות יותר. אז אם רעש הוא בעייתי עבורכם, ייתכן שהליכון מכני יותר יתאים לכם.

אז איזה הליכון עדיף? הליכון מכני או חשמלי?

כעת נותר לכם רק לבחון את ההבדלים ולהחליט איזה הליכון מתאים לכם יותר מבחינת ההיבטים השונים החשובים שלכם – הליכון מכני או חשמלי? אנחנו יכולים לומר לכם שכיום רוב רובם של המתאמנים מעדיפים לבחור בהליכונים חשמליים וזאת בשל העובדה שניתן לתכנת אותם מראש והם כולל לא מעט פיצ'רים לניטור מדדי הגוף וההתקדמות. יחד עם זאת, אם אתם רצים או הולכים שיכולים להוביל את הריצה שלכם בעצמכם וגם מעוניינים במכשיר כמה שיותר קומפקטי, זול ברכישה וזול בתחזוקה, הליכונים מכניים בהחלט יכולים להתאים לכם.