ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (שלישי) דברים בפתח ישיבת הממשלה שהתכנסה לאשר את העסקה לשחרור חלק מהחטופים בעזה בתמורה לשחרור מחבלים ומחבלות פלסטינים הכלואים בישראל ולפחות ארבעה ימים של הפסקת אש.

נתניהו הבהיר לשרים כי חלק מהעסקה יהיה ביקור של הצלב האדום אצל החטופים שלא ישוחררו - כולל אספקת תרופות. לשרים נאמר שהיום הראשון להפסקת האש יהיה ביום חמישי ואז ישוחררו גם החטופים הראשונים.

ראש הממשלה גם התחייב בפניהם כי בתום הפסקת האש ושחרור החטופים - תחודש בכל הכוח הלחימה נגד חמאס בעזה.

"אנחנו במלחמה - ונמשיך במלחמה. נמשיך במלחמה עד שנשיג את כל היעדים שלנו; לחסל את החמאס, להשיב את כל חטופינו ונעדרנו ולהבטיח שבעזה לא יהיה שום גורם שמאיים על ישראל", הצהיר נתניהו.

הוא סיפר על פגישתו עם משפחות החטופים. "הקשבתי קשב רב למצוקה שלהם. הם תיארו בקול רוטט, לפעמים בדמעות, את הסיוט שבו הם נתונים. אמרתי למשפחות היקרות: 'השבת חטופינו היא משימה קדושה ועליונה - ואני מחויב לה יחד עם חבריי'. כפי שאמר הרמב''ם: אין מצווה גדולה יותר מפדיון שבויים. לא נרפה מן המאמץ עד שנפדה את כולם, עד שנשיב את כולם - את הילדים והילדות, את האימהות והאבות, את הצעירים והצעירות, את הקשישים והקשישות, את החיילים והחיילות - את כולם. במלחמה יש שלבים, וגם בהשבת החטופים יש שלבים, אבל אנחנו לא נרפה עד שנשיג את הניצחון המוחלט ועד שנחזיר את כולם. זאת החובה הקדושה שלי, של כולנו".

"בימים האחרונים שוחחתי עם ידידנו נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וביקשתי את התערבותו לטובת שיפור המתווה שיוצג לפניכם. הוא אכן שופר כדי שיכלול יותר חטופים ופחות מחירים. השיחות האלה נשאו פרי, הנשיא ביידן נרתם לעניין ואני מודה לו על כך. עכשיו לפנינו הערב החלטה קשה, אבל היא ההחלטה הנכונה. כל גורמי הביטחון תומכים בה באופן מלא; הם הבהירו במלוא הערכתם המקצועית שביטחון כוחותינו יובטח בימי ההפוגה ושהמאמץ המודיעיני יישמר בימים אלה. הם הבהירו שהמאמץ המלחמתי לא רק שלא יפגע, אלא להיפך, הדבר יאפשר לצה"ל להיערך להמשך הלחימה", המשיך נתניהו.

הוא שב והבהיר: "המלחמה נמשכת והמלחמה תימשך עד שנשיג את כל יעדינו - לחסל את החמאס, להשיב את כל חטופינו ולהבטיח שביום שאחרי החמאס, עזה לא תאיים יותר על ישראל, לא יהיה בה שום גורם שתומך בטרור, שמחנך את ילדיו לטרור ושמאיים על מדינת ישראל. בעזרת ה׳ נעשה ונצליח - ויחד ננצח".

השרים בישיבת הממשלה לאישור עסקת החטופיםעומר מירון / לע״מ

השר בני גנץ אמר בישיבה: "המתקפה שצה"ל ביצע יחד עם כל כוחות הביטחון, זה הבסיס למתווה שחרור חטופים שנדון בו היום ושיוצג כאן, ולא פחות חשוב מזה הוא הבסיס להמשך המאמצים המבצעיים ההכרחיים, גם בזירה הדרומית ואולי בזירות נוספות".

"המתווה הזה הוא חלק מתפיסה כוללת של החזרת כלל החטופים והנעדרים מהמערכה הזו, ומהמערכות הקודמות. מאחורי כל דמות יש שם ויש משפחה. המתווה הזה הוא קשה ומכאיב מבחינה אנושית, אבל הוא גם מתווה נכון, כי הוא לוקח את המרב האפשרי ומממש אותו ואני חושב שהוא יהווה את הבסיס להמשך. מה שיש בהחלטה הזו היא החלטה אפשרית וכך לדעתי צריך להבין, זו החלטה אפשרית במסגרת מטרות המלחמה שמאפשרת לנו מוסרית ומבצעית, את המשך פיתוח המערכה", הוסיף.

"יש רגע בחיים, שעליו אמרו חכמינו כי אין ספק מוציא מידי וודאי, והספק יכול להיות הרבה מאוד דברים שאולי נגיע אליהם בהמשך, והוודאי הוא כאן ועכשיו וצריך להביא אותו הביתה וצריך אחר כך להמשיך להילחם כדי להביא עוד הביתה, זו המשימה שלנו", דברי גנץ.

שר הביטחון יואב גלנט הוסיף: "אנחנו עומדים בפני קבלת החלטות חשובות בשעות הקרובות ובימים הקרובים. מה שהביא לתוצאה שאליה אנחנו מייחלים שנגיע בזמן הקרוב זאת הפעולה הנחושה, המקצועית, המדויקת והקטלנית של כוחות צה''ל. כתוצאה מההחלטה שקיבלנו לפני כחודש ימים להעצים את התמרון, להיכנס אל תוך השטח ולהגביר את הלחץ על חמאס - יש סיכוי להבשיל מתווה שיביא לשחרור של חטופים והדבר הזה הוא דבר מרכזי ביותר".

"שחרור חטופים, בעיניי, הוא קודם כל נושא ערכי, נושא מוסרי, נושא של מחויבת בין מדינה, ממשלה והאזרחים. אני יכול לומר לכם כאן שכל חברי הקבינט, כל חברי המטה הכללי, שירות הביטחון הכללי, המוסד וכל מי שעוסק בנושא השבויים והנעדרים מוסר את כל זמנו, נפשו ומרצו יום ולילה. חיילי צה''ל מסתכנים כל יום על מנת לשפר את המצב. לדבר הזה יש פירות. עבורי, שחרור חטופים זה ערך, ואני חייב לומר שכל אחד מאיתנו שמסתכל על התמונות ורואה את הסרטים ורואה את אנשים, וחושב על הילדים, ועל החיילות והחיילים, ועל המבוגרים, ועל ניצולי השואה, מבין כמה הדבר הזה חשוב", אמר גלנט.

הוא הדגיש כי "ללא הלחץ והמשכו לא יהיה סיכוי להביא גם את הקבוצות הבאות שאנחנו רוצים להביא. לכן, לפי בקשתי ובקשתה של מערכת הביטחון נכנסה לתוך החלטת הממשלה הדרישה החד משמעית, שאנחנו נחליט באותה החלטה, שמיד לאחר שנמצה את השלב הזה תימשך פעולת צה"ל, שב"כ וכלל הכוחות במלוא עוצמתה. ראשית, על מנת לנצח את חמאס, להכריע אותו ולהביא לתוצאה, ושנית על מנת ליצור את האדן המתאים ולהביא לפעם הבאה את החטופים הנוספים שאנחנו יכולים להביא".

לפי המתווה המסתמן, ישוחררו 50 ישראלים חיים בפעימות לאורך ארבעה ימי הפוגה באש.

בכל יום ישוחררו 12-13 חטופים. על כל 10 חטופים ישראלים נוספים שישוחררו - יינתן עוד יום הפוגה. בישראל מעריכים: מלבד 50 החטופים, חמאס יכול לשחרר עוד 30 ישראלים.

בהתאם, גם 140 מחבלים ישוחררו בפעימות. כמו כן, צה"ל ימשיך לכתר את צפון הרצועה. בנוסף, דלק ייכנס רק בימי הההפוגה. צה"ל ושב"כ ימשיכו בפעולות איסוף המודיעין. סינוואר התחייב להחזרת 30 מ-40 ילדים. כ-8 מ-13 אימהות יחזרו, ועוד כ-12 נשים מבוגרות.