פעילות חטיבה 401 ברצועת עזה
פעילות חטיבה 401 ברצועת עזהצילום: דובר צה"ל

עם רס"ן במיל' צור שפי, מפקד מודיעין במוצב ארבל במלחמת יום כיפור ומי שבאותם ימים לא קיבל את תכתיבי הקונספציה המודיעינית, שוחחנו על הקשר והדמיון לימים אלה של כשל מודיעיני. את השיחה קיימנו עם איש אמ"ן לשעבר, חוקר המורשת סא"ל במיל' גדעון מיטשניק.

בפתח הדברים מזכיר לנו מיטשניק מעט מסיפורו של שפי אותו הוא מגדיר כאחד מגיבורי המודיעין של 73', עליו אגב הרחבנו בכתבה מיוחדת שבה תואר כיצד שפי, סגן בדרגתו, איש היחידה שלימים הייתה ל-8200, זיהה את הסימנים המעידים על מלחמה מתקרבת בגבול הצפון בניגוד לכל הערכות המודיעין וכדי להעביר את המידע שהצטבר אצלו פנה לקמ"ן פיקוד צפון, חגי מן, וחשף בפניו מידע שאסור היה לו להעביר אליו. במקביל הכין את המוצב להגנה לקראת התקיפה הסורית, את הבונקר של המקום הכין לתפקוד ולאחר תחילת המתקפה הסורית המשיך הצוות בראשותו לספק את תמונת המודיעין. בנוסף, כאשר הגיע למוצב מג"ד 12 עם פקודה לפינוי הבהיר לו צור כי לא ממנו הוא מקבל פקודות והוא מציע לו להישאר עם חייליו ולהגן על המוצב.

צור מספר כי לו עצמו אין כל טענה כלפי היחידה 8200 שקיבלה ממנו את כל החומר שזעק בעובדות שבו שמלחמה מתקרבת. "ב-8200 התייחסו לזה, אבל אלי זעירא לא היה מוכן לשמוע מאף אחד אחר, החזיק את כולם כמו כבשים והכבשים שתקו". לו עצמו עוכבה דרגת הסרן רק משום שהתריע. יואל בן פורת, מפקד היחידה, התייחס לאזהרותיו ברצינות, אך לא יכול היה למנוע את עיכוב הדרגה.

"מציק לי שההיסטוריה חוזרת על עצמה", הוא אומר וקובע כי גם בשביעי לאוקטובר וגם טרם מלחמת יום כיפור "אנשים עשו בשטח את העבודה כמו שצריך, ומי שהיה צריך לדווח עשה את העבודה כמו שצריך אבל מי שקיבל את הדיווח לא עשה זאת".

כמי שמרצה בפני דור אנשי המודיעין הבא ומתמקד בלקחים שאמורים היו להילמד ממלחמת יום כיפור והימים שלפניה, אומר צור שפי כי לתומו היה בטוח שאכן כך הדברים בפועל והלקחים אכן נלמדים, אך מסתבר שדברים התנהלו אחרת.

המסר שהוא מבקש להעביר לפרחי המודיעין וגם לאנשי המודיעין בכלל הוא ש"לאור הלקחים שלנו, ברגע שבו הם מאמינם במשהו שלא יתנו לאף אחד - כמו שעשו לי וכמו לסימן טוב בדרום – לסתום לכם את הפה. אם מישהו מעליכם לא מקבל, לכו למפקד שלו ואם לא, אז למפקד של המפקד שלו ואם לא, תתקשרו אליי ואני אדבר עם כרמלה מנשה...".

בדבריו מספר שפי כי יואל בן פורת מפקד 8200 נחשב למצורע אצל אלי זעירא, ולימים אחר שהוא מצטער שלא נשכב על הכביש כדי לעצור את הרכב של הרמטכ"ל כדי להביא בפניו את המידע הזה ולמעשה חש אשמה על כך. להערכתו של שפי בן פורת שילם על תחושה זו בחייו.

האם יש אפשרות למנוע את הטעות הבאה? שפי מקווה שאכן כן, אך שב וקובע כי "בדיוק אותן טעויות קרו", ומקורן של הטעויות הללו הוא "הזלזול בחיילים ובקצינים שעושים את העבודה בשטח. מעבר לתצפיתניות יש עוד הרבה שעושים את העבודה בשטח", אך זלזלו בהם ובהתראותיהם, מה שלא מתקבל על הדעת בעיניו. "חטא ההיבריס הכה שוב. שחצנות יהירות וביטחון עצמי מופרז. זה בדיוק מה שאלי זעירא השליט באמ"ן. כל האנשים שהיו סביבו פחדו פחד מוות ממנו".

מיטשניק מעיר בשלב זה כי המציאות כיום אחרת ושונה וכיום "אנשים באמ"ן לא פוחדים להביע את דעתם ורוח הפתיחות קיימת". באשר לאירועים שקדמו לשביעי באוקטובר, הדברים עדיין לא ברורים ויצטרכו להילמד, להיחקר ולהתברר.

לקציני המודיעין, שמאז השבעה באוקטובר פועלים ומתמקדים באתגרים המשותפים תוך שילוב יכולות מיוחדות, מציע שפי "לא להיות צמוד לשום קונספציה, ולא ליהירות. אם יש מישהו שמטיל ספק במה שאתה אומר, שלח אותו למישהו בכיר יותר שישמע את דבריו".

לשאלתנו אודות ה'איפכא מסתברא' שהוקם בחיל המודיעין, אך נראה שנבחרו לו מי שהיו גם הם חלק מהקונספציה, אומר שפי כי מדובר במהלך חשוב שהוקם לאחר מלחמת יום כיפור ואמור היה לעבוד כמו שצריך, אך הדברים תלויים בין השאר גם בזהותם של מי שנבחרו לתפקיד זה.