דונלד טוסק
דונלד טוסקMark Neiman/GPO

העיתון פוליטיקו פרסם את רשימת 28 המשפיעים ביותר באירופה לשנת 2024, כשבדירוג השנתי נשיא אוקראינה זלנסקי ברשימה - אך לא כובש את המקום הראשון.

הרשימה מחולקת ל-3 קטגוריות: איש הביצוע, החולם, והמשבש. לדברי העיתון, כל אחת מהקטגוריות מייצגת סוג אחר של כוח.

על פי העיתון האדם המשפיע ביותר באירופה כבש דונלד טוסק, מי שככל הנראה בקרוב יחזור לתפקיד ראש ממשלת פולין ויחזיר עטרה ליושנה בכל הקשור ליחסים עם האיחוד האירופי אחרי 8 של שלטון מפלגת החוק והצדק שעשתה שינויים דרסטיים במשטר במדינה והתרחקה מהאיחוד.

בקטגוריית "העושים", הגיעה למקום הראשון ראש ממשלת איטליה ג'ורג'יה מלוני אחרי שנבחרה בשנה האחרונה לתפקיד והיה נראה כי תעשה יד אחת עם מדינות כמו הונגריה אך בחרה לבסוף לתמוך באופן מלא באוקראינה ולהתנגד להסרת סנקציות מרוסיה. מנגד, מלוני לא מאכזבת את קהל הבוחרים שלה ומעבירה במדינה רפורמות חוקתיות שונות.

מלוני זכתה בעיתון לכינוי "הזיקית", ככל הנראה בשל השינוי בהתנהלותה בתוך איטליה לעומת ההתנהלות בפוליטיקה האירופאית הרחבה יותר.

במקום השני נמצאת נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין שכונתה "המלכה" אחרי שצברה כוח רב בשל חלקה החשוב בימי מגיפת הקרונה וכן לאורך המלחמה באוקראינה. אחרי ששימשה בעבר כשרת ההגנה של גרמניה וכיום בתפקיד הבכיר באיחוד, בעיתון משערים כי ייתכן ופון דר ליין מכוונת לתפקיד מזכ"ל נאט"ו.

בקטגוריית "המגשר" הוצב ארדואן במקום החמישי בשל תפקידו כמגשר בין אוקראינה לרוסיה, אך הטיקט הזה סויג בכל הקשור למלחמת חרבות ברזל כשצוין שלמרות שרצה בהתחלה להציב עצמו כמתווך בין ישראל לחמאס, לבסוף "החליט להכנס לבוץ" ולהשתלח בישראל ובמערב.

את המקום הראשון בקטגוריית "החולמים" כבש נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי תחת הכינוי "רץ המרתון" כשהושווה למנהיגים כמו נלסון מנדלה וצ'רצ'יל ונאמר כי הוא מנהיג "לא בזכות הנשק או הכלכלה שלו, אלא מכח דבריו".

עוד צוין כי זלנסקי אמנם בשנתיים האחרונות הצליח לאחד סביבו את המערב לתמיכה, אך בשנה האחרונה נסדקה מעט תדמיתו של זלנסקי כשכמה מדינות הלינו שאוקראינה לא מספיק מכירה תודה. בנוסף, נכתב כי שנת 2024 עשויה להיות שנה מאתגרת מאוד לזלנסקי שכן ככל הנראה ייאלץ לדחות את הבחירות במדינה, מהלך שיזכה לביקורת במערב.

במקום השני תחת הכינוי "מנדלה הרוסי", הגיע מתנגד המשטר הרוסי המוכר ביותר בעולם, אלכסיי נבלני שעדיין כלוא ברוסיה.

אל המקום השלישי הגיע שר הפנים הצרפתי ז'רלד דמרנין שסומן ככוכב עולה בצרפת וכראש הממשלה הבא במדינה.

את המקום הרביעי כבשה רוברטה מצולה תחת הטיקט "האקדח הצעיר" כשנבחרה לתפקיד נשיאת הפרלמנט האירופי חודש בלבד לפני הפלישה הרוסית לאוקראינה. בכתבה צוין כי בשנה הקרובה היא צפויה להתמודד יחד עם הבחירות לפרלמנט של האיחוד. בעיתון החמיאו כי נשיאת הפרלמנט האירופי הצעירה ביותר בהיסטוריה התמודדה בצורה נחושה מול פרשיית השחיתות שנחשפה.

את המקום הראשון בקטגוריית "המשבשים", קטגורייה המייצגת את "הילדים הרעים", כובשת נגידת הבנק המרכזי של רוסיה אלווירה נביולינה שהצליחה לרכך את הנזק למוסקבה בשל הסנקציות המערביות תוך העלאות ריבית מאסיביות.

במקום השני הגיע קרלס פוג'דימון, נשיא קטלוניה המוכר שנאלץ לעזוב את ספרד והפך לאחד מהמשפיעים בפוליטיקה הספרדית אחרי שבבחירות האחרונות מפלגתו של ראש הממשלה סנצ'ס נחלשה ובכך המנהיג השנוא בספרד והאהוד בקהילה האוטונומית בקטלוניה שהכריזה ב-2017 על עצמאות.

אל המקום השלישי הגיע מי שתקע מקלות רבים בגלגלי האיחוד האירופי במלחמה הדיפלומטית נגד רוסיה - ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן שאיבד לאחרונה את פולין כבת ברית עם נפילת מפלגת החוק והצדק, אך יכול להתנחם עליית פיקו הפרו רוסי בסלובקיה.

במקום הרביעי הוצבה אנאלנה ברבוק, שר החוץ של גרמניה ומנהיגת מפלגת הירוקים בגרמניה, שסומנה ככוכבת עולה וצברה ניסיון רב כשרת חוץ והתבלטה בשל הקשיחות שלה כלפי מדינות שונות, בראשן סין, שאת מנהיגה שי ג'יפינג כינתה "דיקטטור".

רשימת המשפיעים באירופה מושכת את תשומת הלב של קוראי העיתון פוליטיקו שעוסק כמעט רק בנושאים פוליטיים מרחבי העולם, בעיקר מארה"ב ואירופה.