השר איזנקוט נפרד מבנווידאו: באדיבות כאן חדשות תמונה: גדעון מרקוביץ'/TPS

בחלקה הצבאית בבית העלמין בהרצליה הובא למנוחות הבוקר (שישי) רס"ר במיל' גל איזנקוט, בנו של חבר קבינט המלחמה השר גדי איזנקוט.

בהלוויה השתתפו אלפים ובהם נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ, שרים בכירים בממשלה ודובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי.

השר איזנקוט ספד לבנו גל כשקולו נשבר מדמעות פעם אחר פעם. "אנו עומדים פה קהל רב, לחלוק לך לך כבוד אחרון. נולדת לפני 25 שנה בעת ששירתי כמפקד חטיבת גולני. אמא עדכנה אותי שהיא בדרך לבית חולים. מיהרתי מרמת הגולן אך הגעתי באיחור. לפני שלושה חודשים בטיול משפחתי הזכרתי את זה. אתה אמרת לי באחת משיחות הנפש שהייתי חסר לך מאוד, הרבה מאוד שנים".

"עניתי לך שאני בטוח שאמא הייתה בשבילך כל הזמן, והייתי גאה ושמח לראות את הקשר העמוק והמיוחד שלך עם אמא והאחים. כשבגרת, התפעלתי מהרצינות התהומית שלך, לצד חוש הומור מפותח מאוד ורוח שטות. מצוינות הייתה אצלך דרך חיים, בלימודים, בטריאתלון, בצופים ושוב בלימודים. קראנו לך גל מאיר על שם אבי, הרבה שנים כשהיו שואלים אותך איך קוראים לך היית עונה 'גל מאיר' - לתת את ההבנה שאתה אדם בפני עצמך", הוסיף.

הוא שחזר את השיחה ביניהם ביום מתקפת חמאס. "ב-7 באוקטובר התעוררנו כולנו לאירוע מטלטל. מיד התחלת לארגן ציוד והיה ברור לך לאן זה הולך. לעת ערב הקפצתי אותך, ומאז שרתת במילואים עד לנפילתך עם חברך מהמסלול איל מאיר ברקוביץ. לפני שבוע הגעת במסגרת ההפוגה, ושמחת לראות ולשמוע שהפעילות ההתקפית שבה השתתפת תרמה לשחרור החטופים, בעיקר דיברת על הילדים הקטנים".

"בשיחה על המלחמה בעזה אמרת לי שאתה וחברים לפלוגה מרגישים שזו מלחמה צודקת, שחייבים להחזיר את כל החטופים ולהביס את חמאס אחרי האירוע הברברי והאכזרי שביצעו. אמרת לי את זה גם בין לבין בשיחות. מדי פעם היית לוקח למ"פ את הטלפון המסווג והיית מרים טלפון לומר שהכול בסדר, ושאלת האם יש מסר לפלוגה. אמרתי לך שאת המסרים לפלוגה תקבלו דרך שדרת הפיקוד. אמרתי לך שאני מחבק אותך ומבקש שתבצעו את המשימות היטב ותשמרו על עצמכם", ספד האב.

"אני בטוח שנמשיך במערכה ובמאמץ לחזק את המדינה שכה אהבת ובעיקר שתהיה חזקה, מפותחת וצודקת כמו שתמיד נהגת לבקר על דברים שלא מצאו חן בעיניך. גלוש אהוב ליבנו, אני מבטיח לך שנמשיך להיות משפחה מלוכדת כדי שההקרבה שלך ושל חבריך לא תהיה לשווא. אני מצדיע לך בן אהוב. אוהבים אותך לעד אבא אמא וכל המשפחה. אני מתחייב בפניך שנעשה הכול כדי להיות ראויים לך, למען מי שהקריב, למען חבריך לנשק ולמען העם הישראלי כולו שמחבק אותנו בשעה קשה זו", סיכם.

השר גנץ סופדוידאו: באדיבות כאן חדשות תמונה: גדעון מרקוביץ'/TPS

השר בני גנץ, חברו הטוב של איזנקוט, ספד: "חנה, גדי, גיא, רותם, יעל, ורד ואריאל האהובים. מה גורם לבחור צעיר, מוכשר, הג'וקר של המשפחה, לעזוב הכול ולצאת אל הקרב? הבית. הבית שלכם, הבית שלנו, מדינת ישראל שנמצאת אולי בשעתה הקשה ביותר. הבית שממנו הם גדלו וצמחו, שמחנך לאהוב אותה, לצעוק אחריי ולנהוג אחריי".

"גדי, כשאישרנו תוכניות ידענו את משמעותן. ידענו שהחיצים על המפות יכולים להפוך לחצים בליבן של משפחות טובות ויקרות כל כך. ואתה, אחי ורעי לנשק, שותפי, אתה ומשפחתך הן התגלמות של הנתינה האישית, של הצבת האינטרס הלאומי מעל לכל שיקול אישי. אתה הבנת את המשמעות היטב. בשבועות האחרונים הלב הרחב שלך לא נתן לך מנוח. מול כל משפחה של חטופה או חטוף מול כל משפחה שכולה, כולם היו בניך, כולן היו בנותיך", הוסיף גנץ.

הוא סיפר על הרגע שבו הבינו השניים כשהיו יחד את הבשורה הקשה. "כשישבנו במפקדת האוגדה ונפתחה דלת החמ"ל שהפכה לארורה, דומה ברגע זה לכל כך הרבה דלתות שפתחת בעבר, הסתכלתי עליך. כשיצאת אמרתי לעצמי 'זה לא מגיע לאף אחד, זה לא מגיע לגדי'. ואתה, שביקרת בחייך אלפי משפחות של אחים לנשק, של מפקדים ופקודים, יצאת מהדלת בלי הנקישה, בלי לראות את הרכב של המבשרים מגיע, עם הצניעות, קור הרוח, ואני ידעתי כבר. ידעתי כי מבית כמו שלכם גדלים גיבורים שיוצאים לקרב על הבית. רק מי שאוהב את המולדת ומתחנך לשמור עליה ולצעוד בראש עלול ליפול למען הבטחת עתידה".

סא"ל במיל' ערן ברקת, אחיו הצעיר של ניר ברקת ומפקד בחטיבה 551, ספד לגל: "היית לוחם מצטיין. איש של אנשים, שתמיד מקרין טוב לב ואופטימיות. נתגעגע לחיוך הכובש, למסירות ולשליחות. גל אמר לחבריו שהוא היה גאה באביו, גדי".

אחותו של גל, רותם, ספדה לו: "כנראה שאם היית רואה שאני זאת שנבחרתי לדבר היית גאה בי, כמו שתמיד היית מתגאה בי. גל אחינו הקטן והאהוב, הקטן מבין חמשת המופלאים. איך נפרדים ממישהו שהוא הציר של המשפחה. תמיד כשאני רואה את התמונות שלנו, אין אחד שלא אמר כמה אתה יפה. זכינו בך כאחינו הקטן במשך 25 שנים נפלאות. הייתה לנו ילדות מלאה בחוויות ותחרויות שכולנו אחריך".

"כשהתגייסת לא היה ספק שתעשה משהו משמעותי, וכשסיימת את הצבא עשית טיולים מסביב לעולם, איתנו ובלעדינו, מדרום אמריקה ועד להודו. חיית חיים מלאים ועשירים בחוויות. צברת המון חברים לאורך הדרך, תראה כמה אנשים באו לכאן רק בשבילך. בליבנו תהיה הכי חי בעולם, אדם צעיר מלא באנרגיה עם הלב הכי גדול בעולם", הוסיפה.

נדב מאירי, חבר ילדות, ספד: "גל, היית גל שלי. גל שלנו. עם חיוך ענק, נשמה אדירה ולב לא מהעולם הזה. היית לי שותף, מנטור, אבל לצערי ים המוות שוטף את הגלים שלו. אתה זוכר את הציר בדלת שרצית שאתקן? אז תיקנתי אחי. בוא תראה. קשה לי לדבר עליך בלשון עבר, מבחינתי אתה חי לצידי. תודה רבה שאתה גורם לזה להיות קצת יותר קל. אנחנו ניפגש אחי. אני בטוח".

דפני פרידור, חברת ילדות, הוסיפה בדמעות: "אני אוספת את עצמי כדי לדבר אליך בקול רם. אני עוצמת את העיניים כדי לראות אותך ולא לראות את מי שנמצא כאן. את השיחות הכי כנות שלי חלקתי איתך, את כל הסודות הכי כמוסים שלנו חלקנו אחד עם השנייה. רגעים של מבט לתוך העיניים, הכי חשוף, הכי כנה והכי אמיתי".

הזמר שלמה ארצי שר בהלוויתה את השיר 'ירח' והתקשה לעצור את הדמעות. "זה רגע קשה לשיר", אמר.

גל איזנקוט בן ה-25, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. הוא התגייס לשייטת 13 ועבר ליחידה המובחרת מגלן שם שירת כחובש קרבי. במילואים שירת כלוחם חי"ר בגדוד 699, בחטיבת המילואים 551.

את ההודעה על נפילתו קיבל אביו בעת שהיה בביקור באוגדה בדרום יחד עם השר בני גנץ. בתחילת המלחמה התבטא השר איזנקוט ואמר כי מעורבתו בניהול הלחימה תיעשה "כאילו הבת שלי חטופה והבן שלי בחזית".

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספג לגל איזנקוט ואמר: "גדי סיפר לי לא אחת על גל, שהיה תבנית נוף משפחתו - ערכי, חותר למצוינות, ואהוב על כולם. כל חייו מקדיש גדי לביטחון ישראל, לצה"ל ולמדינה והיום הוא ומשפחתו משלמים מחיר כבד מנשוא.

"גל חונך מילדותו לאהבת העם והמולדת ופעל ברוח זו בכל רגע, גם בעת שנהרג. יחד עם העם כולו אני מחבק את משפחת השכול הישראלית, שקורבנה כבד וקשה מנשוא, ומתחייב - נמשיך לשמור על העם שלנו ועל מדינתנו האהובה, למענם ולמעננו", הוסיף הרצוג.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד: "גדי וחנה, אנחנו בוכים איתכם. אנחנו מחבקים אתכם. גל היה לוחם אמיץ וגיבור אמיתי. אנו שולחים תנחומים מעומק ליבנו למשפחתכם ולמשפחות כל נופלינו הגיבורים. העם עוטף אתכם באהבה ובהוקרת תודה - היום ולתמיד. מה גדול הכאב. מה עמוק הצער. ממשלת ישראל ואזרחי ישראל אבלים יחד אתכם. גיבורינו לא נפלו לשווא. נמשיך להילחם עד לניצחון".