איל ברקוביץ' ז"ל
איל ברקוביץ' ז"לצילום: יוסף מזרחי

ריקי ברקוביץ', אימו של רס"ר במיל' איל ברקוביץ' שנפל בפעולת חילוץ גופות חטופים בעזה, סיפרה ברדיו 'כאן מורשת' על האישיות המיוחדת והשליחות שמקיפה את כל אזרחי המדינה בשעה הזו

ברקוביץ' פתחה תחילה במעלותיו של איל ואמרה: "אייל היה ילד רגיל לחלוטין, כשהוא לאט לאט בגר גילינו את התכונות שלו. הוא היה ברוך בכישרונות רבים, היה משחק כדורסל והיה מחונן מאוד בציור ובאיור. הוא התפתח לבד, אהב לקרוא וללמוד. לאחר שהתחיל בסיירת מטכ"ל עבר לשרת במגלן, שם סיים את השירות שלו".

היא הוסיפה: "לאחר הרבה מאמצים הוא התקבל ללימודי רפואה, והיה אמור להתחיל עכשיו שנה ב' בלימודי רפואה. עם פרוץ הקרבות הוא התגייס והצטרף לצוות שלו במגלן, שם היה עם גל אייזנקוט ובמלחמה הם שוב נפגשו".

על הקרב בו נפל בנה יחד עם גל איזנקוט היא סיפרה: "במבצע האחרון גל ואייל היו תמיד צמד ברזל בסוף הכוח, ושניהם נהרגו ממטען. המשימה שהייתה באירוע הזה היה מידע מודיעיני על שבויים שנמצאים בפיר מסוים. ברוך השם שמענו שהיה צוות אחר שסיים לאחר כמה ימים את המשימה".

עוד הוסיפה ואמרה: "אני חושבת שכולנו נמצאים במבצע אחד גדול, במשימה אחת גדולה. גם אנחנו בעורף נמצאים עכשיו במשהו גדול - זה שאנחנו נותנים את התמיכה לראשי המדינה, ללוחמים, זה אומר שאנחנו חלק ממשהו אחד גדול".

במענה לשאלה האם ראוי שהצבא יסכן חיילים עבור השבת גופות אמרה: "הצבא לא שולח חיילים בשביל גופות. החבר'ה עשו את הכל בשיקול דעת. המשימה הייתה מאוד ברורה ומאוד זהירה. הם עשו את זה הרבה מאוד פעמים בלי שהם נפגעו, ולפעמים זה נגמר אחרת לצערנו. אנחנו מאמינים שהשיקולים הם מחושבים וצריך להמשיך ולסיים את המשימה".

לסיום התייחסה ברקוביץ' לחברות בין גל אייזנקוט לבנה: '"זה באמת הסיפור שלנו במדינה. באמת באמת עם ישראל בשורש הקיום שלו, אנחנו רואים את זה בצבא שהצוותים מעורבבים, יוצאים ביחד לקרב וכולם מאמינים באותה מטרה משותפת, שצריכה להיות נר לרגלינו ולא צריך לחפש את השוני, אלא להתמקד בעיקר - שזה המהות של עם ישראל. החבר'ה האלה מסרו את נפשם למען העם והארץ, אז בואו נהיה ראויים למותם. בואו נסיר את הקליפות והמחלוקות, וכל אחד שיעשה טוב במשבצת שלו".