מרים פרץ
מרים פרץצילום: Yonatan Sindel/Flash90

כלת פרס ישראל מרים פרץ נפרדה היום (רביעי) ממג"ד 13 של חטיבת גולני תומר גרינברג שנפל בקרב ברצועת עזה.

פרץ ששכלה את שני בניה אוריאל ואלירז פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה הודעה ששלח לה גרינברג לאחר שהשתתף ונאם באזכרה לזכר בנה אלירז ז"ל שהיה מפקדו.

"היי מרים, בוקר טוב. רציתי להגיד לך תודה!! תודה שגידלת מפקד ואדם כמו אלירז. הוא דמות לחיקוי בשבילי. כמה אנחנו צריכים אנשים כמוהו היום", כתב גרינברג לפרץ.

הוא הוסיף: "אני מתחייב לך בכול ליבי שאעשה הכול כדי שבגדוד 13 עליו אני הולך לפקד בעוד כמה חודשים רוחו של אלירז תהיה ותישמר לעד. זאת הייתה זכות וגאווה עבורי לדבר על אלירז ביום האזכרה. חג שמח!!"

"כך כתב לי תומר", שיתפה פרץ וספדה: "תומר גרינברג מג"ד 13 של גולני, אהוב ויקר, חבר נפש, מפקד משכמו ומעלה, איש חזון, לפני המפקד- קודם כל אדם, נפל הלילה בקרב".

"תומר שנשא את רוחו של אלירז לפניו. זכיתי שישא דברי זיכרון באזכרה האחרונה של אלירז, הגיע אלי הביתה ואף ארגן מפגש של כל הלוחמים בביתו של אלירז בני".

"ואני, לא ידעתי שלא ישא רק את רוחו אלא ילך מאיתנו היום ויפגש עם מפקדו אלירז שכה אהב", ספדה.

גרינברג נפל בקרב בשג'אעיה יחד עם שמונה לוחמים נוספים.

מחקירת האסון עולה כי שלושה מפקדי גדודים - מג"ד 53, מג"ד סיירת ומג"ד 13 - הוקפצו יחד עם לוחמים נוספים לאירוע מחשש לחטיפת חיילים.

בהיתקלות הראשונית בשג'אעיה ארבעה לוחמים נפגעו בתוך מתחם קומפלקס, מבנה הרוס וחצר, משם מחבלים ירו וזרקו רימונים. מג"ד 13 איגף את זירת האירוע עם לוחמים ונפגע מירי או רסיסים עם שני מפקדים נוספים שנהרגו.

לוחם מ-669 נהרג בזמן שניסה להיכנס למתחם שבו נהרגו, כשניסה לפרוץ את הדלת ונפגע ממטען. לוחם נוסף מ-669 נהרג מזריקת מטענים וירי מהמתחם. לוחמי סיירת גולני נכנסו למבנה לאחר שפתחו חור בקיר עם טיל ומצאו את גופות ארבעת הלוחמים שנהרגו בהיתקלות הראשונה.

מפקד סיירת גולני והסמח"ט הגיעו לכוח בשטח. בצה"ל אומרים שהגעת מפקדים בכירים מנעה אירועים של ירי דו צדדי ותרמה לסידור הכוחות בשטח. הקרב נמשך כשלוש שעות והתחיל אתמול באזור השעה 16:00.