אילון מאסק
אילון מאסקצילום: רויטרס

הרשת החברתית X (לשעבר טוויטר) תחת חקירה של האיחוד האירופי בחשד להפצת דיסאינפורמציה ותוכן בלתי חוקי, וכן עבירות על חוק השירותים הדיגיטליים של האיחוד האירופי.

תיירי ברטון, נציב האיחוד האירופי לשוק הפנים, הודיע כי האיחוד האירופי החליט לפתוח בחקירה נגד הרשת החברתית X בגין מספר סעיפים המהווים הפרה של חוקי האיחוד האירופי.

אם אכן תורשע רשת X בהפרת חוקי האיחוד, היא עלולה לספוג קנס שיגיע עד 6 אחוזים מההכנסה הגלובלית שלה, או לעמוד בפני איסור פעילות בכל מדינות האיחוד האירופי.

"היום אנו פותחים הליכי הפרה רשמיים נגד רשת X בגין חשד להפרה של חובות להתמודד עם תוכן בלתי חוקי ודיסאינפורמציה, חשד להפרה של חובות שקיפות וחשד לעיצוב מטעה של ממשק המשתמש", כתב ברטון.

ההחלטה לפתוח בחקירה נגד רשת X הנמצאת בבעלותו של המיליארדר אילון מאסק, מגיעה שבועות לאחר שראשי הרשת החברתית התבקשו לספק לאיחוד האירופי הוכחות כי הרשת עומדת בחוקים חדשים שנועדו להיאבק בביטויי שנאה, גזענות וחדשות מזויפות.

האיחוד האירופי כבר פתח בבדיקה של X לאחר פרוץ המלחמה בישראל, בחשד כי היא מאפשרת לפרסם חדשות מזויפות, דיסאינפורמציה ודברי שנאה בנוגע למלחמה. שלושה ימים לאחר פרוץ המלחמה, בתאריך 10 באוקטובר, שלחו ראשי האיחוד האירופי מכתב רשמי לראשי רשת X בו טענו כי "התקבלו אינדיקציות לכך שהפלטפורמה משמשת להפצת תוכן בלתי חוקי ודיסאינפורמציה באיחוד האירופי בעקבות התקפת חמאס על ישראל".

לינדה יאקרינו, מנכ"לית X, כתבה בתשובה לברטון כי "רשת X פועלת באופן פעיל כדי לתת מענה לצרכים התפעוליים של הסכסוך המהיר והמתפתח הזה. X מחויבת לשרת את השיח הציבורי, במיוחד ברגעים קריטיים כמו זה, ומבינה את החשיבות של התייחסות לכל תוכן לא חוקי שעלול להיות מופץ דרך הפלטפורמה. אין מקום ב-X לארגוני טרור או קבוצות קיצוניות אלימות, ואנו ממשיכים להסיר חשבונות כאלה בזמן אמת, כולל מאמצים יזומים".