הרב מנחם פרל
הרב מנחם פרלצילום: ערוץ 7

הרב מנחם פרל, ראש מכון צומת, מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 לנושא קצירת זרע מחללי צה"ל במלחמת חרבות ברזל. 

"לאבד ילד או בעל זה אירוע טראומטי וכאב מתמשך, שקה למצוא כואב ממנו. התורה רואה בהקמת שם וזכר לנפטר ערך חשוב, לשם כך קיימת מצוות יבום. עם זאת, היבום מביא לעולם ילדים שיגדלו עם אב ואם, כמשפחה אחת, כחלק מהמשפחה הגדולה שמת לה בן", אומר הרב בפתח דבריו.  

הוא מוסיף כי "התפתחות המדע והטכנולוגיה הרפואית מאפשרת שימוש בזרע של מת גם לאחר מותו, ובכך 'ליתר' את מצות היבום. אף שמוסכם על מרבית הפוסקים, שילד שייולד מזרעו של מת יקרא על שמו, אין זה מוסכם שבכך נפטרה האישה מיבום (או חליצה). אין ספק שכאב ההורים שבנם נהרג במלחמה הוא עצום, אך האם משום כך זכותם לגדל ילד יתום מאב מלכתחילה? האם כאבו של הנכד לא גדול?". 

ממשיך הרב: "בשנים האחרונות חייב בג"צ את צה"ל, להודיע להורים שכולים, באמצעות מחלקת נפגעים, על כך שזכותם לדרוש קצירת זרע מהחלל. שאיבת זרע, היא פעולה הנעשית באמצעות החדרת מחט, אך יעילה רק עד 6 שעות, בממוצע, אחרי המוות. בזמן המלחמה, בדר"כ לא מתאפשר תוך פרק זמן קצר כל כך לבצע את הפרוצדורה (שממתינה לבשורה המרה למשפחה ולהבעת רצונם לפעולה הזאת) לכן כורתים אשך ומקפיאים אותו, מה שנקרא 'קצירת זרע'".

"שאיבת זרע מהמת ועשיית שימוש בו אינה מוסכמת על כל הפוסקים, מצד ניוול המת ומצד שימוש בגופו. יש שהתירו בתנאי שהמת הביע בחייו את הסכמתו לכך, או שיש אומדנא מוכחת לכך, ויש שאסרו בכל אופן. כריתת איבר מגופו של המת, מורכבת יותר, מבחינה הלכתית, בגלל הסיבות הנ"ל", הוא מציין.

הרב פרל טוען כי רבים מההורים שיעשו כן יצטערו בהמשך על כך. "אין לי ספק, שבזמן סערת הרגשות הנורא בו נמצאים ההורים בסמוך לשעת הודעת צה"ל על פטירת יקירם, הם אינם מסוגלים להתרכז ולהבין את משמעות הסכמת לפעולה פולשנית זו. מאוחר יותר, רבים יצטערו עליה. פעמים רבות מידי שמעתי מהורים שכולים, בחודשים האחרונים, שלא הבינו את משמעות הדברים, ולא הבחינו בבעיה ההלכתית ואתית הקשה שיש בכך.

בימים אלו דנים בהצעת חוק, לביצוע ההליך ולשימוש בזרע זה. לפי הבנתי, ברירת המחדל היא שלא לפגוע בכבוד המת, ולאפשר פעולה זאת רק במקום שהמת הביע רצונו לכך, בשנה שקדמה למותו, ואחרי שהובהר להורים האתגר ההלכתי והאתי. אם ירצו לשקול בטיפה יותר נחת, אולי נכון לעכב את הקבורה ביום נוסף", מסכם הרב.